Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Sa stii ca nu e mare. Acum sa tot aiba vreo 30-40 cm. Asta e a treia lui primavara in gradina. Creste lent in inaltime, dar s-a ramificat si da tot mai multi boboci. In 2012 a venit la ghiveci cu un bobocel. Anul trecut avea deja 6. Sper si anul acesta sa fie harnic.
 

geodezia

Well-Known Member
Multumesc de raspuns si eu am luat 2 in 2013 care vad ca anul asta aiu mot deci cred ca vor face flori iar ceilalti I-am cumparat anul trecut si vreo 3 anul asta
astia au venit cu moatele de la furnizor adica de la Maria ditamai plantele de mari nu am masurat dar vreo 30 cm cred ca au sper sa ma bucure anul asta cu flori ca sunt aia satiratii alb cu rosu de imi plac si in poze cind ii vad
unul din primi am calcat anul trecut pe el nu l-am vazut dar a rasarit saracu si acum sper sa infloreasca
sunt niste mari frumuseti
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Trebuie sa fie tare frumosi! Sa ii pozezi daca iti infloresc anul asta! Cu flori sau fara, au ceva aparte fata de ierbosi. Formeaza tufe interesante ce decoreaza si iarna gradina.
 

geodezia

Well-Known Member
am sa pun poze cum sa nu abia astept sa ma laud cu ei daca vor inflori iti dai seama
pe ala dao jin l-am pus la doare soare celelet l-am pus linga scara unde are soare dimineata umbra dupa amiaza ceilalti sunt in soare soare o sa vad diferenta daca si cum le va placea
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Stie cineva cat de lunga/adanca creste radacina unui astfel de bujor :gandit: ?Am un loc unde as dori sa il pun dar imi e teama ca intra in conducta de apa.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Gabiuto, habar nu am, poate a mutat cineva vreunul. (Parca spunea cineva de mutarea unor bujori batrani.)

Piticotul e tot mai harnicut.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este harnic de-a dreptul ce harnicut?Foooooarte bine arata.
Credeam ca stie cineva ca de citit am mai citit.
 

geodezia

Well-Known Member
de-abia astept sa infloreasca imi sunt asa de dragi
eu in marea majoritate I-am luat de la Maria mai am citiva din anii anteriori dar nu au inflorit pina acum ma gindesc ca nu e place unde I-am pus la toamna muv in alta parte daca nu fac flori anul asta
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Eu spun sa ii lasi acolo unde i-ai pus, doar daca ai indicii ca ii deranjeaza ceva... atunic ii muti.

Ai mei trag tare, mai putin cei luati anul tecut in toamna si anul asta in primavara.... astia sint mai lenti. Sint totusi semnificativ mai intirziati decit anul trecut. Unul chinez mic insa e mai precoce decit toti ... asta din prima poza.

 
Sus