Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

lelia

Well-Known Member
Ce frumos e !ador florile albe :visator:sa -ti traiasca ,sa se inmulteasca si mereu sa infloreasca !
 

cristinaf

Well-Known Member
Foarte frumos! Si eu imi doresc un alb semidublu. E cumva de la Anthesis? Ca seamana cu ce am mai vazut anul trecut ca fiind cumparat de acolo.
 

LadyBug

Well-Known Member
E luat anul asta si deja a inflorit? Eu tot de la ei am luat, e drept ca acum cateva zile mi-a ajuns, dar e tare mic si prapadit, nici o sansa de floare anul asta!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Foarte frumos Monika82... & Adina....

Iata ca a inflorit si la mine primul arbustiv... si citiva stau sa se desfaca, probabil zilele urmatoare:

 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
foarte frumosi ai vostri
ai mei cred ca in toamna infloresc ca de-abia le cresc bobocii
da m-am invatat cu treaba asta
Monika de-ai stii cit de frumoasa o sa fie tufa cu cel alb
florile vor fi marii si tufa verde o nebunie
D-l Geo mata este doctor docent pe linga noi
foarte frumosi
 

LadyBug

Well-Known Member
Dar care-i perioada in care infloresc bujorii, sunt si bujori de toamna? Eu credeam ca infloresc doar primavara, cum fac lalelele...
 

geodezia

Well-Known Member
infloresc primavera dar la mine din cauza solului greu si plantele cresc si se dezvolta mai greu
asa ca eu vad flori cind se termina la ceilalti sezonul
era o figura de stil cam in genul pastele cailor
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ladybug, bujorii infloresc acum in aprilie-mai si cei mai tirzii in iunie.

Exista si bujori arbustivi care fac o a doua tura de flori... dar mult mai slaba... in toamna.... dar de obicei nu e constanta aceasta a doua tura.

Mai sint si bujorii de iarna japonezi....... ai sa vezi niste linkuri pe paginile anterioare .... dar nu prea am vazut sa mearga in Europa.

Dar care-i perioada in care infloresc bujorii, sunt si bujori de toamna? Eu credeam ca infloresc doar primavara, cum fac lalelele...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hoki, Reine Elisabeth si se pregateste Kokamon.

 
Ultima editare:

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Bujorii arbustivi au inceput concertul:





 
Ultima editare:

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bobocul exista.Teama mea e ca sa nu-l piarda ca e tranferat din ghiveci abia de o luna de zile si ....
 

cristinaf

Well-Known Member
Am bujori arbustivi plantati in soare plin carora le merge bine, dar am si unul plantat cam la umbra si vad ca nu-i merge bine deloc, in sensul ca a facut mai multi boboci pe care acum, vad ca intentioneaza sa nu-i duca pana la inflorire.
Din pacate nu stiu unde l-as mai putea muta la soare...:lipssealed:
 
Sus