Bujorul Arbustiv -Paeonia Suffruticosa

geodezia

Well-Known Member
ai nu ma necaji ca atit ma uit la el
ce sa ii fac sa aiba vigoare ? sa ii dau cu ceva in nas adica niste ingrasamint ceva ?
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
NU te necajesc... ideea e ca depinde de soi si de cit de mare e radacina, unii sint capabili sa infloreasca in primul sezon altii nu.... eu personal nu pun ingrasamint la bujori.
 

cristinaf

Well-Known Member
Sa nu-i pui ingrasamant daca a fost cu radacina nuda, ca e prea scurt timpul si nu a dezvoltat radacini din acelea albe ca sa se poata hrani ca lumea si sa poata lua ingrasamantul. Si in plus, neputandu-l lua, risti sa-i arda radacina. Mai bine lasa-l in ritmul lui, decat sa-l pierzi doar ca sa-i vezi mai repede floarea.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Asa si dupa ce floarea a trecut..... reteaza maciulia aia sa nu incerce sa faca semintze.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Anul asta toti sint cam intirziati.... da, bobocii sint destul de mari dar mai au pina sa ajunga sa infloreasca. Sint insa destul de bine dezvoltati. Numarul de boboci pare sa fi crescut semnificativ la unii.

 
Ultima editare:

geodezia

Well-Known Member
da cresc greu la inceput au plecat repede si pe urma din cauza frigului au stagnat
vad ca acum dupa un pic de soare iar pleaca
 

cristinaf

Well-Known Member
Am boboci la toti. :dans: Pe unul, nenii de la apa nova mi l-au rupt, s-au gandit ca nu-i cazul sa ocoleasca pe alee, se poate si de-a dreptrul, si mi l-au calcat si l-au rupt de la radacina... si cum ei sunt altoiti, am ramas cu paguba.:envy:
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
poate nu e chiar mort de tot.. eu zic sa ii mai dai o shansa..... dar da, e mai bine sa iei ne-altoiti.
Cind plantezi din astia altoiti, e bine sa fie plantati adinc in asa fel incit daca partea lemnoasa de deaspura solului e rupta, sa aiba de unde sa dea lastari noi.

Eu personal spun ca partea de deasupra punctului de altoire trebuie sa fie cel putin 20 cm in pamint. In felul asta , daca partea supra-terana e afectata de ger sau taiata..... are de unde sa dea lastari noi.
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Ce frumos e! Am luat si eu unul de la Pepiniera Mizil si l-am plantat alataieri, dar e tare amarat, mi-e teama ca nu supravietuieste, avea 2 mugurasi minusculi, unul pe tulpina uscat si unul jos, foarte mic, sper sa-si revina, e singurul meu arbustiv in momentul de fata.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
La arbustivi imi place totul. Trunchiul aspectuos care decoreaza mereu gradina, frunzele mai delicate, florile pe tije scurte, dar robuste.
 
Sus