Buchetul de week-end

elipopa

Active Member
multumesc Gabiuta!
si mie-mi place mult, mult!!
Si au fost asa ieftini trandafirii , doar 10 lei :D :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumos, Eli! Si trandafirii sunt superbi...si atat de ieftini!! :eek:
O sa ma uit si eu in Ploiesti sa vad daca au si flori de vanzare, multumesc de pont!
 

elipopa

Active Member
gradinar1 a spus:
Foarte frumos, Eli! Si trandafirii sunt superbi...si atat de ieftini!! :eek:
O sa ma uit si eu in Ploiesti sa vad daca au si flori de vanzare, multumesc de pont!
Merita sa mergi, astazi aveau mai multe flori taiate, erau lalele, trandafiri 10 buc la 9,99 si zambile 3 bucati la 7,99! au avut si amarylis rosu si alb tot cu 1o ron buchet cu cu verdeata si narcise 10 buc galbene cu trompa lunga tot la 9,99!! lunea si joia aduc mereu flori proaspete!!
sunt foarte ietine, la noi iau florarii si le fac buchete si iti dai seama la ce pret le dau! de regula dispar imediat! acum cred ca din cauza vremii am mai gasit eu :) :) ca-i greu de circulat cu masina prin oras, noi am mers cu saniuta :D :D
 

elipopa

Active Member
Intre timp am mai mesterit ceva, ma pregatesc pentru Ziua Indragostitilor!!!


in vasul de sticla legat cu fontita alba o sa fac un aranjament, trebuie sa iau flori, mi-a parut rau sa tai trandafirii sa-i pun acolo!Si in bolul cu lumanari plutitoare o sa pun la fel, o floare!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eli, ia gandeste-te, nu cumva vrei sa te apuci de florarit? :wink: Si mai stiu eu pe cineva care are o mana extraordinara si un gust desavarsit - Kinga.
Apropo, pe unde o fi?
 

elipopa

Active Member
Fetelor , va multumesc!
M-as apuca, dar imi trebuie prea multi bani ca sa demarez o afacere acum si nu avem de unde! La noi in oras sunt asa de multi florari, ca nu as face fata la momentul asta!
Deocamdata studiez, ar fi o slujba pe care as practica-o cu toata dragostea!
Daca lucrurile merg cum am vrea noi s-ar putea anul viitor sa ma incumet sa-mi deschid ceva, as vrea si cu decoratiuni, la noi nu prea gasesti mare lucru!
Deocamdata sunt doar planuri si vise, daca ne ajuta Doamne Doamne, s-ar putea transforma in realitate!
Va imbratisez cu drag!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eli ....faci lucruri frumoase dar pentru ca sa deschizi o afacere in domeniu iti trebuie un capital destul de substantial.Plus...plus...piata de desfacere.ASta e foarte importanta! Toate obiectele de decor de calitate ,nu shtifturi :!: costa ....iar cind incepi sa aduni te sperii putin.Asa ca aduna banutii intii si intii .Eu iti doresc din inima succes macar la visare deocamdata :D caci daca vrei cu adevarat si visele devin realitate :marfa:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Nancy, tu ce ne mai arati? Ce-ai mai facut nou?
Eli, multumesc pentru pont inca o data, m-am dus si mi-am luat trandafiri asa ca maine am de lucru :)
Apropo de trandafiri, multi se feresc de trandafir ca ar fi flori putin rezistente ceea ce nu e adevarat. Ca sa reziste vreme cat mai lunga in vaza trebuie sa faci cateva lucruri foarte simple ( le enumar si eu ca poate nu le stie toata lumea si sunt de ajutor):

- sa le tai imediat ce i-ai adus acasa codita cu un cutit foarte ascutit (nu cu foarfeca si in nici un caz cu foarfeca de hartie). Foarfeca zdrobeste tija trandafirului si acesta nu se mai poate hidrata si moare urgent
- trandafirii se curata de frunze astfel incat atunci cand sunt pusi in vaza sa nu existe frunze sub nivelul apei. Daca vor fi frunze in apa acestea vor putrezi si vor favoriza aparitia de microorganisme iar trandafirii vor rezista mult mai putin
- sa-i pui urgent in apa la o temperatura potrivita (temperatura camerei), In apa se poate pune o picatura de clor (hipoclorit) ca sa impiedice inmultirea microorganismelor si eventual o lingurita de zahar sau, ideal, un pliculet de "flower food" (ar trebui sa se gaseasca la florarii). Apa trebuie schimbata daca nu zilnic, macar la 2 zile.
Si atentie - trandafirilor nu le place caldura, se simt minunat la 15 grade. Durata medie de viata in vaza a trandafirilor e de 5 zile.
 

alfa

Active Member
gradinar1 a spus:
Eli, ia gandeste-te, nu cumva vrei sa te apuci de florarit? :wink: Si mai stiu eu pe cineva care are o mana extraordinara si un gust desavarsit - Kinga.
Apropo, pe unde o fi?
Multumesc pentru apreciere draga mea. Sunt prin preajma, urmaresc forumul, dar burtica imi ocupa acum toata mintea :oops: :rofl:
Pur si simplu nu ma pot concentra acum la subiectul flori :oops: Va rog frumos sa ma scuzati! Habar n-am cat va tine starea asta.
 

alfa

Active Member
Tu insa faci aranjamente superbe! Ai toata admiratia mea! :clap:

Si Eli, bravo, tine-o tot asa!
 

carmenushka

Active Member
Eli, te-ai gandit la o varainta de oferte on-line?! Ar implica mult mai putina cheltuiala, un portofoliu de plecare ai deja daca ma gandesc numai la frumusetile prezentate aici, pur si simplu faci un mic magazin on-line de "cadouri florale". e drept ca trebuie si piata din orasul tau sa raspunda bine la ofertele internetului si sa gasesti o solutie de livrare, dar e o idee!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc frumos, Kinga!

Frunzele sunt in apa, Eli? Sa ai grija, nu trebuie sa ai nici un pic de verdeata in apa... Si apa trebuie schimbata zilnic.
eu am facut aranjamente in burete :)
 

elipopa

Active Member
stiu ca nu trebuie frunze in apa! multumesc pentru sfat!
aranjamaentele tale sunt superbe!!
trebuie sa ajung si eu in oras sa iau bureti si verdeata , vreau sa fac si eu un aranjament pentru ziua indragostitilor si pentru dragobete!
 

elipopa

Active Member
sarma aia cu margelute e totala! o sa merg si eu la o florarie mai dichisita pe care o avem in oras sa vad daca au sa iau si eu!!
 
Sus