Buchetul de week-end

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Georgy, nu e rau dar nu as asocia cele doua soiuri de flori - crizanteme si papucel. Zic si eu, sper sa nu te superi :D
 
gradinar1 a spus:
Georgy, nu e rau dar nu as asocia cele doua soiuri de flori - crizanteme si papucel. Zic si eu, sper sa nu te superi :D
Nu ma supar, Doamne fereste././ am postat ca sa prrimesc critici. Stiu ca sunt constructive.
In imaginea de unde m-am inspirat era cala in loc de papucel.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Presco, multumesc Nicoleta :*
Georgy, Eu cred ca orhideele sunt flori mult prea exotice ca ai prea multe optiuni cand le combini. Ar merge cu trandafiri, miniroze, merg si cu cale...si evident cu diverse varietati de frunze.
Iar papucelul e o orhidee foarte rara si foarte scumpa in aranjamentele florale :D prin urmare o gasesti fie in ghiveci cu accesorii pe langa (feriga, frunze diverse) si asociata altor orhidee.
 

elipopa

Active Member
carmenushka a spus:
Eli, te-ai gandit la o varainta de oferte on-line?! Ar implica mult mai putina cheltuiala, un portofoliu de plecare ai deja daca ma gandesc numai la frumusetile prezentate aici, pur si simplu faci un mic magazin on-line de "cadouri florale". e drept ca trebuie si piata din orasul tau sa raspunda bine la ofertele internetului si sa gasesti o solutie de livrare, dar e o idee!
Orasul meu e foarte mic, e o mancatorie si invidie intre florari......
Plus ca oamnenii sunt cam rigizi si prea putin deschisi noutatilor!! Deocamdata , cum am zis, sunt doar la faza de vise si planuri :) trebuie sa fac si ceva cursuri de specialitate, ca altfel nu pot deschide firma sau ce forma de organizare voi face!! Sunt multe de pus la punct! Daca nu-mi gasesc alt job, o sa incep ma gandesc mult mai serios la asta!
Multumesc pentru sfaturi!
:hug: :hug: :* :*
 

carmenushka

Active Member
Foarte frumos Eli, dar parca nu prea are aer de primavara...
Oofff asa m-am saturat de lipsa de verde care ne inconjoara, de-abia astept sa vad mugurii verzi de primavara
 

elipopa

Active Member
Mie mi-au placut tare mult garoafele roz , sunt tare vesele! Florile de primavara, lalele , frezii, zambile sunt tare scumpe in perioada asta si nu mi-am permis sa dau 4-6 lei pe un fir :( :(
E al doilea aranjament pe care-l fac in burete si am folosit si eu ce am avut la indemana, fara sa ma coste prea mult!!
Stiu ca nu e un aranjament cu flori de primavara, de aceea nici nu am postat la topicul Aranjamente de primavara ci la Buchete realizate de noi!!
Mie-mi place si Damian a fost tare incantat cand a venit de la scoala si l-a gasit pe biroul lui de lucru :D :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
E frumos aranjamentul, imi place in mod deosebit ca ai folosit crengute delicate. Florile de primavara nu prea se pot folosi in aranjamentele cu burete, mor foarte repede pentru ca au nevoie de cantitati mari de apa. Eu n-as recomanda folosirea lor in burete, mai ales daca vorbim de flori romanesti. Oricum, zilele astea florile sunt exagerat de scumpe si, din pacate, nimeni nu se mai chinuie sa le si ambaleze altfel decat in tiple de plastic :(
Ce fel de burete ai folosit, Eli?
 

elipopa

Active Member
gradinar1 a spus:
E frumos aranjamentul, imi place in mod deosebit ca ai folosit crengute delicate. Florile de primavara nu prea se pot folosi in aranjamentele cu burete, mor foarte repede pentru ca au nevoie de cantitati mari de apa. Eu n-as recomanda folosirea lor in burete, mai ales daca vorbim de flori romanesti. Oricum, zilele astea florile sunt exagerat de scumpe si, din pacate, nimeni nu se mai chinuie sa le si ambaleze altfel decat in tiple de plastic :(
Ce fel de burete ai folosit, Eli?
Am cumparat de la florarie burete verde dreptunghiular, am taiat din el cat mi-a trebuit si l-am fixat cu scotch pe marginea vasului ca sa nu se miste! Stiu ca exista o banda speciala pentru fixare, dar nu am mai cumparat!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eli si mie imi place MULT cum ai folosit marimile florilor in aranjament.Au o armonie deosebita .Si acele crengute imi plac.Felicitari :clap:
Imi place ca iti inveti si copilul sa priveasca altfel florile si tot ce e in jurul lui.Asa va invata si armonia culorilor.
 

elipopa

Active Member
Multumesc frumos, Gabiuta! Damian e innebunit dupa flori ca si mine! Moare taica-su de ciuda ca-l aude ca stie toate denumirile!! Ma pune sa ne uitam pe net pe site-uri gen Bakker , Sieberz, Kertimag!! le stie pe toate si-mi zice, uite mami pe asta nu o ai, imi place, vrei sa o cumparam? :) :)
Cand era mic mergeam cu el in carut in piata de flori, il stiau toate floraresele si mureau de dragul lui, mereu pleca cu ghivece cadou :) :) mai ales de panselute ca e indragostit de ele si de zambile!!
 

acidula

Member
Imi place! si faptul ca ai folosit garoafa verzuie (banuiesc ca inca mai disting culorile...!) ce accentueaza celalata culoare e bine!
 

elipopa

Active Member
acidula a spus:
Imi place! si faptul ca ai folosit garoafa verzuie (banuiesc ca inca mai disting culorile...!) ce accentueaza celalata culoare e bine!
Da , garoafa e verzuie(cele roz sunt si parfumate), crizantema are mijlocul verzui si vasul e vernil!! Asa m-am gandit eu ca ar da bine!
 

carmenushka

Active Member
gradinar1 a spus:
Florile de primavara nu prea se pot folosi in aranjamentele cu burete, mor foarte repede pentru ca au nevoie de cantitati mari de apa. Eu n-as recomanda folosirea lor in burete, mai ales daca vorbim de flori romanesti
Freziile se comporta excelent in burete, infloresc pana la ultimul boboc. Am avut recent un astfel de aranjament cu element central o zambila cu bulb si imprejur frezii, a fost o incantare si un parfum in toata casa, pacat ca sunt prea lenesa si nu l-am pozat :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Freziile da numai ca restul (zambile, lalele) nu sunt foarte fericite in burete. Iar freziile noastre de pe piata (ce avem acum) sunt aduse din Olanda :).
Astia au si liliac disponibil acum, doar ca e scump...si ramuri de prun inflorite, o nebunie!!! Tare mi-ar placea sa-mi fac floraria mea....
 
Sus