Brugmansia

instructor

Member
Daca o aduci in casa unde e mai cald ,ii cad si bobocii nu numai frunzele.doar daca o pui la racoare ai sanse sa-i pastreze
 

v.cristina

Active Member
eu zic mai bine sa nu o mai chinui si sa o bagi la nanii si sunt sigura ca la primavara va inflorii foarte frumos :) :) :)
 

irinabv

Active Member
Moderator
A mea a inflorit la 10 grade si acum are boboci. Intr-adevar, acum i-am simtit si eu cu adevarat parfumul, poate si pt. ca era in camera. Saraca, a prins-o gerul afara si mai mult de atat nu s-a deschis, dar tot a mirosit frumos :D
 

popescu gp

Well-Known Member
Brugmansia sau datura?

pe http;//community.webshots.com/user/paraschivvvv la albumul ultimele flori am pus ultimile flori de brugmansia si datura in prima luna de iarna
 

popescu gp

Well-Known Member
Brugmansia sau datura?

Tot in album se poate vedea si datura batuta galbena;sper ca la anul sa infloreasca si alte brugmansii;anul trecut am avut si datura mov inflorita si tot anul tracut am prins seminte de darura galbena dar anul acesta nu am reusit caci a inflorit tarziu
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Bine v-am gasit!
In toate informatiile despre iernarea Brugmansiilor se spunea ca trebuie tinute intre 5 si 12 grade C si lumina. In momentul acesta planta e pe casa scarilor, unde sunt cam 16grade si a inceput sa inverzeasca, dar se vede ca ceva nu-i place, unii mugurasi de frunze se ofilesc. De asemenea, se recomanda taierea toamna, eu n-am taiat-o ca n-am inteles cum. Se preciza ca plantele de 1 an se scurteaza pana la o treime, iar cele de 1 metru la jumatate. A mea e tanara dar are 1 metru, ce sa fac? Daca o duc in balcon, unde temp e uneori sub 5 grade dar peste 0, risc sa o omor?
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu zic sa nu te risti cu mutatul in balcon :(


daca unii mugurasi se ofilesc inseamna ca nu e destula umiditate, pulverizeaz-o zilnic..pana isi revine
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa o sa fac! Dar cu taierea ce imi recomanzi? Acum sau la primavara? Si cat sa tai?
 

aleynad

Active Member
Moderator
:oops: :oops: referitor la taiere le las pe fete sa-ti raspunda, eu abia din toamna am brugmasii (le-am primit pui sau butasi, deci deja taiate)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Cea care nu am taiat-o primavara(avea cam 70-80 cm),pina-n toamna a crescut de 2 metri.Cu siguranta anul asta nici o brugmansie nu va fi mai inalta de 50 de cm.Adica nu este,pt. ca le-am tuns.Si ale mele sunt in holul blocului,cand e frig (ca lasa lumea usa deschisa),cand e mai cald.Au aparut frunzulite noi,dar si daca se ofilesc nu-mi fac probleme,vor aparea altele dupa ce le scot afara.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Imi era teama ca la un moment dat planta sa nu mai aiba putere sa tot inverzeasca, daca i se usuca mai multe randuri de frunzulite
 

popescu gp

Well-Known Member
In primavara nu este pericol de fasonare la brugmansii si din bucatile taiate se pot obtine butasi pentru inradacinare pusi chiar in sticle cu apa si care vor inradacina usor
 

mymo

Active Member
Eu le-am taiat inainte de a le baga in casa(toamna),le-am pus in apa la inradacinat iar acum sunt deja in ghivece.
 

irinabv

Active Member
Moderator
A mea e in casa la racoare, dar tot face purici verzi :( Am pus si eu un lastaras la inradacinat in toamna si acum a inceput sa creasca. O sa o mai tund la primavara, ca am vazut ca se prinde usor si nu e pretentioasa.
 
Sus