Brugmansia

nutilepadat

Active Member
Si eu tot lastarei i-am primit anul acesta,in februarie si au crecut nebuneste sunt la a treia tura de flori,maine fac poze :)
 

v.cristina

Active Member
de la capitolul Prima inflorire revin cu o trompeta cumparata in aceasta primavara : Angels Delight





ps! o sa revin cat de curand ca mai am cativa pionieri :wink:
 
A

Anonymous

Guest
dracu sa le ia pe ale mele!
ca fac o carutza de frunze si nici o floare de ani de zile
le-am plimbat prin toata curtea si la soare si la umbra si la semi umbra si la semi soare
iarna stau pe casa scarii
le-am schimbat pamantul,ghivecele ,le-am taiat,tuns si frezat si ioc flori
e ultimul an cand ma mai chinui cu ele
la anul daca nu infloresc vor ajunge in containerul de gunoi
macar stiu ca nu ma mai obosesc cu caratul
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ingrasamant le-ai dat?
La sfatul fetelor,mai ales al Irinei,le-am dat ingrasamant in fiecare saptamana si m-au rasplatit cu o sumedenie de flori!
 

sorina

Active Member
elf-a supara-te pe ele ca asa am facut si eu cu a mea ( ca in povestea fata babei si fata mosului ) :rofl: :rofl: :rofl: poate se sperie si face c4eva ceva :wink: :wink: :wink:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
La ora asta deja e normal sa le cada frunzele.Brugmansiile tale nu sunt pui?In primul an de viata nici ale mele nu au inflorit.
 

v.cristina

Active Member
andreiacamelia a spus:
Eu tot nu am inteles ce le trebuie sa infloreasca! La soare au fost si a pluat peste ele si nu le-a placut. la umbra sunt si tot nu le place. Le cad frunzele!
http://andreiacamelia.sunphoto.ro/Flori ... EKYDICINUK
in primul rand pamantul este complet nepotrivit ..din cate pot eu sa-mi dau seama din fotografie

asa cum am mai spus tropetele sunt foarte mari consumatoare de apa si substante nutritive asa ca nu fi timida cu ele din acest punct de vedere dar atentie ca drenajul sa fie corespunzator unei plante mofturoase

un alt motiv pt care nu infloreste: la cea mare sub Y pe care il formeaza trebuiesc indepartate frunzele...la tine este o adevarata planta nu doar frunze ...eu zic sa o tai sa o pui intr-un vas cu apa , ai sa vezi ca face radacini foarte repede

din poza mai pot spune ca-i lipseste aerul si lumina


bafta!
 

irinabv

Active Member
Moderator
iudit a spus:
Ingrasamant le-ai dat?
La sfatul fetelor,mai ales al Irinei,le-am dat ingrasamant in fiecare saptamana si m-au rasplatit cu o sumedenie de flori!
Iudit, cred ca ai vrut sa spui Cristina, ca e tot din Brasov :) Asta ca sa vedeti ca nu-mi asum merite pe care nu le am :oops:
 
Sus