Brugmansia

irinabv

Active Member
Moderator
Si brugmansia mea de la Mymo si-a crapat un boboc si se vede varful florii. Cat mai dureaza pana se deschide floarea? Ca nu mai am rabdare... :) Si ploua, si e frig, si mi-e frica sa nu pateasca ceva :(
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Minunat Lelia!
Din varietatile ce le am eu,tu ai?Indraznesc sa-ti cer un lastar din acesta dublu,atunci cand il vei tunde.Facem schimb?
 

ionascus

Active Member
Superba brugmansia....
Eu am pus seminte acum o luna jumatate ,acum au 15 cm...din acelea mov,bordate cu alb,duble....
Mai am apricot duble dar sa le pun la incoltit mai intai....
 

ionascus

Active Member
Seminte

Mali,cand ai primit semintele din Sua ai trecut prin vama?Am inteles ca este o problema cu vama cu semintele....am preferat sa iau din UE pana acum....
 

Mali_

Member
Da, au trecut prin vama. Si la noi pentru vama trebuie sa te duci la Calarasi, adica la 70 km de unde stau eu, dar nu am avut probleme. Au cam inceput sa ma cunoasca doamnele de acolo, ca si cand am primit plumeriile din Thailanda s-au uitat cam curios la mine si cred ca am mai primit si alta data tot plante si seminte. Cand am comandat plantele din Thailanda am avut certificat fitosanitar, am avut alt fel de certificat cum ca nu sunt pe lista plantelor ocrotite, m-au costat un pumn de bani certificatele si doamnele de la vama nici nu s-au uitat pe ele.
 

ionascus

Active Member
Vama

Dehhhh....cunosc...eu imi cumpar haine de la Victoria Secret si am aceleasi povesti de spus cu vama...plus...sunt zile cand ma usuca la taxe de vama.... :eek:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Brugmansia mea e pe ultima suta de metrii cu deschiderea completa a florii. Nu mai am rabdare. Sper ca daca maine e frumos sa se deschida complet, sa-i simt si eu parfumul, si sa ma laud la voi cu ea. De fapt meritul e a lui Mymo ca ea mi-a trimis-o cu boboci, dar si al meu ca am reusit s-o tin in viata :D Superba floare :visator:
 

irinabv

Active Member
Moderator
Gataaaaa!!!!! A inflorit!!!! E superba!!!!!! Maine, sedinta foto.... :visator: :visator: :visator: Mymo, m-ai facut cea mai fericita :* ... Gata... m-am calmat :oops:
 
Sus