Brugmansia

v.cristina

Active Member
cu riscul de a ma repeta va informez in aceasta perioada trompetele au nevoie de ingrasamant de cel putin 2 ori pe saptamana ...acesta este motivul principal pt care nu inflotesc

trebuie tinut cont ca in acesta perioada au nevoie de multa apa ...nu e prost spus ..corect este: au nevoie de udari repetate

spor!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Mersi Cristina!De udat le ud des,le dau si papa bun acum,sa vedem ce fac.De crescut cresc ca nebunele.
 

nutilepadat

Active Member
Se pare ca in curand voi venii si eu cu poze incep sa creasca bobocii mari,pana una alta imi clatesc ochii la voi 8)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ati mai auzit sa putrezeasca o brugmansie?daca nu.....auziti acum de la mine :( .Nu stiu cum.Nu stiu cind.Nu stiu de ce.Pur si simplu am gasit-o cu radacina putrezita :? .Si tocmai ma pregateam sa o fac cadou unui iubitor ca ma plictisisem sa o tot vad micuta si "necrescatoare".Si era galbenaaaaaaaaaaaa :( .Nu pot zice decit:pacat! :evil:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Uite ce straluceste a mea :x dupa ce a dat gheata. :(
Nu are rost sa insir cate plante mi-a distrus...
 

albela

Active Member
Si la voi a fost grindina? Imi pare rau pentru pierderile suferite :( . Eu am avut noroc a fost grindina in tot orasul dar la mine nu. La mama la tara i-a distrus acoperisul :( .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Noroc ca are tulpina groasa si multi lastari noi pe ea.Astea nu au nimic si sper ca spre toamna sa si infloreasca.Asta a carei poza v-am aratat-o nu stiu ce culoare va avea florile.Cea galbena care era inflorita,tandari avea florile dupa gheata,de fapt,flenduri,fasii,cum sa-i mai zic...
In schimb bougile nu au avut nimic,foarte ciudat...
 

v.cristina

Active Member
:cry: :cry: :cry: mi se rupe sufletul cand vad asa ceva

dar sa stii ca ele se regenereaza foarte repede
parerea mea este sa rupi frunzele care sunt foarte afectate de piatra

eu am patit ceva asemanator cu a mea in aceasta primavara : mi-au inghetat toate frunzele si bobocii ..era plina , plina

dupa inghet a ramas fara nimic ca un bat, sinistra rau dar in decurs de 2 saptamani s-a refcaut complet cu exceptia bobocilor bineintes si nici pana in momentul de fata nu a mai produs nici o floricica ... :( :( :(
 
Sus