Bonsai Zanthoxylum beecheyanum (piper chinezesc) - by alien.

Sash

Active Member
Si-un strat de lavabila dupa 10 minute :rofl:

Serios acuma pentru a scapa plantele de acvariu de daunatori si alge se recomanda bai scurte in apa cu clor... n-am avut insa curajul sa incerc niciodata. :mrgreen:
 

vali

Active Member
Moderator
alien.alin a spus:
AJUTOOOOOORRRRRRR...

la Bonzy meu a aparut putin mucegai pe unele crengute....inclin sa cred ca e din cauza serei si a faptului ca a fost udat probabil prea mult. i-am scos sera azi, il las sa vad cum se dezvolta acum...
Alin, sera nu este un panaceu... nu poti apela la ea pentru orice problema, la orice specie, in orice perioada, iar apoi sa astepti ca totul sa se rezolve...
Daca tropicalelor le prieste mediul umed (sufocant uneori), este pentru ca ”le aduce aminte de junglele natale” :) . Logic, lucrurile nu mai stau deloc la fel in cazul speciilor de clima temperata sau rece. E firesc ca un ulm, lemn cainesc, dracila, carpen, ori mai stiu eu ce conifer, sa nu aiba ce cauta in sera, in conditiile in care microclimatul creat de aceasta le este complet strain.

Este primordial sa-ti cunosti foarte bine speciile si necesitatile fiecareia, pentru a putea actiona in consecinta.
Nu sunt la curent cu amanuntele intretinerii unui piper (sau fals piper) ca al tau, nu cunosc bine specia, dar e evident ca atmosfera statuta si umeda a serei nu i-a placut... mai ales in conditiile unei iluminari insuficiente, cu care ne confruntam toti, acum iarna.

Lasa-l sa-si gaseasca linistea intr-un loc cat mai luminos, sa inteleaga ca nimeni nu-i vrea raul :) , astfel incat sa poata da drumul motoarelor pentru a produce noi muguri si noi frunze. Atata timp cat e stresat si ”crispat”, nu o va face.
 

alien.alin

Member
@ Chiquitita

sa-ti traiasca toti "copilasii" :) si sa nu faci greselile mele...ca risti sa-i cada frunzele lu' piperu' dupaia :D
 

alien.alin

Member
'na seara!!!

m-am hotarat azi sa-i schimb pamantul lu Bonzy...ca nu-mi placea deloc cum evolua in vechiul pamant, mai ales dupa intamplarea nefericita cu muschiul si activitatile miniere...

sper sa-si revina acum :) tin foarte mult la el
 

DracuMic

Member
Aceasta indeletnicire se spune ca e bine sa fie facuta in primavara,dar din motive "tehnice" :) si la o planta tinuta in casa,adica neatinsa de frigul de afara e binevenita oricand......eu deja am facut o replantare la un ulm si a trecut aproape o saptamana dar nu am semne care sa indice vre-o problema.Asa ca daca o replantare se cere din cauza unor probleme e foarte bine sa fie facuta in cel mai scurt timp.....astfel poti salva subiectul respectiv de la probleme.
binenteles ca trebuie avuta grija si la starea de sanatate a subiectului.!
e bine sa incercati sa va faceti voi propriile reguli de lucru cu bonsaii,nu neaprat sa luati totul de bun ce gasiti pe net.Acolo sunt expuse generalitati pentru bonsai......fiecare spune cum face el mai bine.....dar sa nu uitam ca aceste lucruri sunt influentate si de clima din tarile respective.......sa nu uitam ca acum in Australia de exemplu sunt 40 de grade celsius.......la ei deja a trecut primavara,cred ca era prin Octombrie........
Asa ca.....sa luam aminte :) :) :)
 

alien.alin

Member
Cu mare parere de rau va anunt ca Bonzy a plecat dintre noi... :cry: :( :(
Se pare ca muschiul "ad-hoc" (cu toate vietatile din el) ia venit de hac, iar eu mi-am dat seama de asta prea tarziu...


Dar voi avea grija cu ceilalti copacei...sper sa nu pateasca nimic...
 

vali

Active Member
Moderator
Nu cred ca muschiul si cateva rame (parca de rame vorbeai la un moment dat) ar fi putut sa-l omoare. Mai degraba cred ca ”s-a suparat” la replantare.
Asta e... se mai intampla, face parte din joc.
Atata timp cat invatam ceva si din experientele nefericite, totul e in regula.
 

alien.alin

Member
Vali, eu inclin sa cred ca de la rame se trage toata povestea asta...La inceput, cand am plantat muschiul, totul parea ok, dar in timp a inceput sa se ofileasca. Apoi am observat exploatarile miniere, si am zis ca trebuie sa fac ceva, sigur e vreo vietate acolo care nu-l lasa in pace. Si m-am hotarat sa schimb pamantul...L-am schimbat, incepuse un pic sa dea inainte, dar nu a mai avut forta necesara...si s-a stins...asta este :(:(:(


Din greseli invata omul!!!
 

bandi87

Member
Pacat ca nu exista CSI:Bonsai....ce fain ar fi daca de fiecare data cand patim ceva, aflam imediat exact din ce motive si cum sau intamplat(ca in filme :rofl: )...dar din pacate de cele mai multe ori trebuie sa stam pe ganduri, 'oare ce a patit??', da na, cum zice vali. Lucrurile astea vin cu "meseria". Sper sa nu patesti la fel si cu altii.
 

vali

Active Member
Moderator
alien.alin a spus:
Vali, eu inclin sa cred ca de la rame se trage toata povestea asta...
Iar eu inclin sa cred, in continuare, ca ramele nu au nicio legatura cu moartea plantei :D . Nu o spun de dragul de a te contrazice... Asa cum am mai spus in alte dati, nu tot ce misca in/pe substrat este neaparat daunator.
Ramele, cu atat mai mult, aduc anumite beneficii solului prin care "isi tarasc zilele" :) . Inafara faptului ca-l afaneaza si-l aerisesc tot "fatzaindu-se" prin el, il si imbogatesc prin modul lor de hranire. Materia organica in descompunere sau pur si simplu particulele de pamant cu care se hranesc (pentru ca de radacini nu se ating), devin - dupa trecerea prin aparatul lor digestiv - un pamant mult mai bogat in azot, fosfati si potasiu, intr-o forma direct asimilabila pentru plante.

Pentru ca o planta sa moara din cauza ramelor, ar trebui probabil ca in ghiveci sa fie mai mult rame decat pamant :D .

Am spus cele de mai sus, pentru ca ar fi pacat sa ramai cu impresia ca acesti viermi pot duce la moartea unei plante. O replantare insa, mai ales facuta la o planta vlaguita, poate! Pentru ca planta (si asa vai de capul ei) o simte ca pe un stres suplimentar.

Nu pot sa stiu ce s-a intamplat exact cu piperul tau, dar mi-e greu sa cred ca 2-3 rame i-au innodat radacinile :)
 

alien.alin

Member
Nici eu nu vreau sa ne contrazicem. Tu ai mai multa experienta ca mine, eu imi exprimam doar parerea...
Pai, si atunci care ar fi cauza decesului? De udat a fost udat, de schimbat mediul NU, ca a ramas la mine in camera din august, de cand l-am primit...

Eu am observat ca de cand i-am pus muschiul a incep s-o ia razna...Probabil nu ramele au fost cauza ci poate alte vietati care nu au putut fi observate cu ochiul iber...nu stiu ce sa cred...Sper doar sa nu se mai repete :D
 

bandi87

Member
faza cu muschiul am mai zis-o undeva pe forum. Daca ai pre mult mushi pe pamant(nu stiu in cazul tau cum era) mushiul poate sa deregleze cursul apei creand culoare care nu duc apa spre radacini si astfel degeaba il uzi tu normal fiindca apa nu ajunge unde ar trebui.

Asta nu o zic eu ci oameni care se ocupa cu arta bonsaiului de decenii. Defapt daca te interesezi o sa vezi ca in cazul majoritatii asa zis maestrilor sau la expozitiile de bonsai, muschiul este plantat pe pamant doar in ziua prezentarii si seara este ridicat. Putinii care lasa mushiul pe pamant folosesc numai bucatele mai mici de muschi care sa ocupe o suprafat mica a pamantului.
 

alien.alin

Member
Stiu ca muschiul poate deregla cursul apei la bonsai, chiar am scris un toturial aici pe forum despre plantarea muschiului si beneficiile vs problemele care pot apar.
 
Sus