Bonsai Zanthoxylum beecheyanum (piper chinezesc) - by alien.

alien.alin

Member
salutare...

deschid un nou topic ca cel de dinainte e destinat altor probleme...

dupa cum am spus, am primit cadou un bonsai frumos foc, Zanthoxylum beecheyanum adica o specie de piper (dupa spusele lui DracuMic)...

el zicea ca nu si-ar dori un asemenea bonsai...nu stiu de ce...dar sper ca ma va lamuri
tot din ce spunea el am inteles ca aceasta specie este una de exterior, si ca trebuie tinut pe balcon...numa ca...eu am balconu inchis...cum as putea rezolva problema cu statu afara, fara sa parg vreun geam? :p

de asemenea, rog pe cei mai invatati intr-ale bonsai-itului sa-mi dea si mie ceva sfaturi, atat in general cat si cu referire la aceasta specie...

din cate stiu, tunderea ar trebui sa o fac in primavara, nu? are ceva ramurele pe care eu as vrea sa le tai...si de aceea nu stiu daca sa astept sau nu pana in primavara...

pun acum si poze, sa-l vedeti si voi
http://img122.imageshack.us/img122/4136/dsc0001bw8.jpg
http://img144.imageshack.us/img144/2773/dsc0003wg2.jpg
http://img144.imageshack.us/img144/1335/dsc0004yh0.jpg
http://img144.imageshack.us/img144/2161/dsc0005er7.jpg
http://img122.imageshack.us/img122/5037/dsc0007th8.jpg
http://img122.imageshack.us/img122/4788/dsc0008yc3.jpg
 

DracuMic

Member
uite.....se pare ca i merge bine si in casa......dupa cum spune lumea si eticheta ta.
Description: A small decidious shrub growing to 2 meters by 2 meter, native to the Himalayan and mountainous regions of China, Korea, Manchuria and Japan with brownish prickly bark and paired spines, flowers small and yellow-green with male and female on separate trees. Zanthoxylum or Xanthoxylum comes from the Greek word meaning 'yellow wood'. Styles: Formal upright;Informal Upright;Slanting;Semi-cascade;Broom Location: Indoor;Outdoor Position: Sun to Semi Shade. Indoor grow in warm well light area. Ensure there is a humidity tray. Watering: Water well but do not over water. It can grow in semi-shade or no shade. It requires moist soil. Feeding: Once every 15 days during the summer season. Leaf and Branch Pruning: Cut back branches during the growing season. Let the barances develop 5 to 7 leasf pairs and then cut back to 2 pairs. Once shoots new start growing at the pairs pinch of redundant pair to shape tree in required direction. Root Prunning and Re-potting: Every two years early to late spring. Use loam rich soil. 40% Loam , 40% sharp sand and 20% peat free compost. Wiring: During summer. Branches are hard so bend gently may need a havy grade wire. Don not keep on too long.
 

alien.alin

Member
DracuMic, multam fain pt info...o sa le traduc azi...si o sa mai caut si eu cate ceva info...

daca altii mai stiti una-alta..nu ezitati:)
 

AMNERIS_02

Member
Ce pot spune dupa ce am avut cativa bonsai din aceasta specie - necesita udare in fiecare zi, dar sa nu ramana apa in farfurioara.Dupa 3-4 zile in care nu a primit apa - sigur moare. Nu-i place sa stea in curent. Eu ii tineam la 50 cm de geam, in interior. Au rezistat citiva ani la mine, pana cand nu i-am udat din diferite cauze. Pe ultimul insa nu voi uita cum l-am omorat - i-am facut dus cu apa calda. :x . sa imi fie rusine
 

alien.alin

Member
deci:

-nu-i place in curent
-tre udat zilnic, dar fara sa ramana apa in farfurioara
-hranit la fiecare 15 zile (DAR CU CE ANUME SA-L HRANESC????)
-se tunde primavara, devreme
-ghiveciul se schimba o data la 2 ani
-legarea pe perioada verii (ASTA INSEAMNA INFASURARE CU SARMA, PT A-I DA FORMA DORITA?????)


pana acum atat...

mai stie cineva cate ceva?
 

DracuMic

Member
in nici un caz no sa moara daca nu-l uzi 3-4 zile,mai degraba se ofileste.!
deobicei tunderea de forma se face primavara,in restul anului poti sa-i mai tai lastarii prea lungi......fertilizarea o faci cu un ingrasamant pe care il gasesti in toate florariile sau supermarketurile,ideea e sa aiba NPK-ul echilibrat.....intreaba-le pe doamnele de pe aici o sa-ti spuna mai bine ca mine ce-i ala NPK echilibrat.Legarea cu sarma se face ca sa dai o forma dorita crengutelor nu numai asa de placere........poti nici sa nu-l legi si sa-i dai forma numai din foarfeca dar dureaza mai mult si iasa mai frumos.
dar cel mai important lucru "Rabdare si tutun" asta e regula de baza in bonsai.!Sper ca ai inteles treaba cu ghilimelele.!
si ca sa mai inveti cate ceva sa stii ca sunt cateva topicuri interesante pe aici,citeste-le.!
Si inca ceva.......uitasem sa spun la inceput......udarea se face doar cand pamantul de la suprafata e uscat altfel il omori..daca nu ma crezi,uda-l in fiecare zi.!
bafta :) :) :)
 

AMNERIS_02

Member
Crede-ma cam am avut cel putin 5 si mi-au trait cativa ani. Dupa 3 zile pe sec incepeau sa cada frunze iar la 4 zile fara apa au murit. Fiecare face cum crede. Eu i-am cumparat direct din Thailanda iar unul l-am primit adus din Vietnam. Atat din Thailanda unde i-am cumparat singura cat si la cel crescut in Vietnam indicatiile celor care le-au crescut a fost apa ZILNIC. Regret ca i-am omorat dar a trebuit sa plec cateva zile de acasa, de obicei ii luat cu mine, atunci nu am putut, nu i-a udat nimeni 4 zile si nu au rezistat.
 

AMNERIS_02

Member
Parca asa erau si indicatiile:
"Watering: Water well but do not over water. It can grow in semi-shade or no shade. It requires moist soil. "
 

Roxana

Active Member
"Watering: Water well but do not over water. It can grow in semi-shade or no shade. It requires moist soil" = ii trebuie apa, dar nu in exces, astfel incat pamantul sa fie mereu reava. nu se dezvolta bine la umbra sau semi-umbra. (pentru cei care nu stiu engleza :wink: )
 

DracuMic

Member
totusi la solul pe care il ai in vasul acela eu sunt 100% convins ca udarea zilnica iti va produce probleme.
Umiditate trebuie sa aiba..intredevar solul tre sa fie reavan dar daca te uiti pe net vei vedea ca i trebuie un sol foarte drenant.
tu acolo ai un sol foarte compactat care sunt sigur ca face mocirla la radacini si in momentul ala sistemul radicular nu mai este oxigenat si putrezeste.....deaia am spus sa lasi pamantul de la suprafata sa se usuce inainte sa-l uzi.!
daca e cald poti sa-l uzi zilnic dar numai daca e absolut necesar.....eu imi ud lemnele in fiecare dimineata cu caldurile astea ca asa cer ele si le merge bine.
inca ceva.....
din spusele altora de pe net iti trebuie o aciditate in sol
 

alien.alin

Member
nu pot sa-mi dau seama exact ce tip de sol am eu...insa din cate am observat nu cred ca e genu care sa faca mocirla la radacini... dar e posibil si sa ma insel, mai ales ca sunt mai nou in arta bonsaiului...

cu aciditatea din sol...cum rezolv si eu problema asta? de unde stiu ce aciditate am eu acum in sol, daca ii mai trebuie, daca e prea mult?
 

alien.alin

Member
salutare....

revin cu ceva info legat de bonsaiul meu...

1. i-am luat ieri seara o masuta speciala pt el...e foarte incantat si mandru de ea... :)

2. i-au iesit mugurii pt flori :D

3. i-au cam crescut si ramurile...si se cam incurca unele pe altele...ma gandeam sa le mai raresc putin...dar nu stiu daca sa astept pana in primavara, sau sa le tai acum...macar o parte :?

4. totusi, frunzele incep sa aibe o tenta galbuie, foarte putin...dar eu am observat :( ma gandesc daca sa-i dau sau nu ceva "mancare", sa-si revina...insa nu stiu de care :(

5. i-am mutat domiciliul la mine in camera, langa geam (nu sta in luminca directa decat dimineata, pana pe la 11, dupa acea e doar lumina). in balcon nu il mai tin, ca stau cu geamu deschis si e foarte cald toata ziua si toata caldura de afara intra si la el...camera mea e mai privilegiata dpdv al temperaturii, desi stau si eu cu geamu deschis... :)







L.E. 6. (doua zile distanta) dupa ce l-am mutat la mine in camera, unde e mai racoare, frunzele si-au revenit :)

so, astept pareri daca e de bine sau de rau pana acum...
 
ceva sfaturi

daca si-a revenit e super, cel putin perntru moment.

recomandarile mele...
Bonsaii au toti nevoie de multa lumina (unii chiar soare direct) exceptie fac ficusii care se adapteaza si la semiumbra. Incearca in timp sa-l obisnuiesti cu mai multa lumina, nu de alta dar va arata "altfel" - adica mai natural!
In ceea ce priveste umiditatea: incearca sa plasezi bonsaiul cu tavita lui cu tot pe o farfurie sau o tava cu pietricele in care vei pune apa --- asta pentru umiditate atmosferica .....sau daca nu trebuie amplasat in preajma altor plante sau pulverizat cu apa. Udatul pe sol trebuie facut zilnic in perioada asta (cu apa statuta) insa cu cantitati mici de apa - nu trebuie sa stagneze. Ca un indicator, de obicei pe pamantul bonsailor se instaleaza un muschi verde sau ceva buruienutze minuscule (Stellaria sau gypsophylla) care trebuie mentinute verzi; in momentul cand muschiul si-a schimbat culoarea (devine palid) trebuie udat. Udarile se raresc in perioadele reci si umede la 2-3 zile.
Ca ingrasaminte le puteti folosi pe cele universale sau cele speciale pentru bonsai (care tot universale sunt) aplicate diluate la doua saptamani. Atentie, aplicati ingrasamintele doar pe solul umed!.

Foarte bine ca aerisiti des, este foarte benefic pentru el. Aveti insa grija sa nu stea in curent mai ales pentru mai tarziu cand vor fi diferente de peste 10 grade intre temepratura de afara si cea din interior.

Tunderea de formare se face de obicei primavara in martie, inainte ca plantele sa inceapa sa vegeteze puternic. Atunci se pot face corectii ale coronamentului fara insa sa se indeparteze mai mult de 10-15% din ramuri. Ciupitul lastarilor noi trebuie facut aproape lunar (in perioada asta) si mai rar sau deloc in perioada iernii. Modelatul cu sarma sau alte "instrumente de tortura" se face intradevar vara deoarece plantele sunt mai maleabile acum. Nu se intervine decat asupra plantelor sanatoase si bine stabilizate.

Ca un secret... in Japonia bonsaii se cultiva int-un loc special, favorabil lor si doar la ocazii speciale: sarbatori, vizita unor oaspeti, se expun pe masuta sau in firida speciala...

Succes, sper sa iti foloseasca sfaturile mele.
 

alien.alin

Member
@ chrystalwaters, mersi pt sfaturi

vad ca sta bine unde sta, si dpdv al luminii, si al aerului...de udat il ud zilnic, dimineata, dar numai putin, cat sa-si schimbe solul culoarea. uneori, cand e mai cald afara si observ ca solul e uscat, il ud si seara.

cu crengutele...n-am avut rabdare si am taiat putin din ele...erau cateva care chiar nu isi aveau locul si nu corespundeau deloc cu ce am eu in cap, plus ca erau si niste cioturi mai urat taiate pe care le-am indreptat si infrumusetat un pic. am pus apoi ceara peste locul unde a fost ciotul, pt a favoriza o refacere sanatoasa.

BTW: CAT TIMP TREBUIE SA TIN CEARA PE TULPINA? DE UNDE STIU CAND S-A REFACUT TAIETURA, DACA EA E ACOPERITA CU CEARA?

cu tavita cu pietris umed...e mai greu...ca nu mai am apoi loc pe birou...probabil ma voi rezuma la stropirea lui prin pulverizare dimineata...

azi am fost sa caut ingrasamant dar spre surprinderea mea, floraria pe care o stiam eu nu mai exista...maine voi merge sa caut prin alte locuri...


va tin la curent cu evolutia lui :)
 
Sus