Bonsai Carmona

Samsara

Member
vali a spus:
Este si asta o posibilitate... valul de aer cald care urca de la calorifer, este si foarte uscat. Plantele nu il prea agreeaza.

Cred ca in cazul tau, un clopot de sticla (sub care sa pui copacelul) ar rezolva mare parte din probleme. Nu ai mai fi obligata sa-l muti de la locul lui cand aerisesti, nu ar mai trebui sa-l pulverizezi toata ziua, nu ar mai ajunge la el nici aerul uscat si cald al caloriferului...
dar daca ii fac o minisera din tije si folie de plastic e ok caci clopot de sticla de unde sa-i iau?
 

Sash

Active Member
Daca confectionezi minisera sa faci si poze pe etape si sa ne povestesti pas cu pas.
Sau... in functie de marimea copacelului poate merge un acvariu dezafectat :?
 

Samsara

Member
Din pacate nu am nici acvariu :(
Asta-i nebunaticul meu caruia i-au dat 3 lastari si au crescut de nebuni :rofl:



Asta e boboc care se usuca



Aici da muguri noi si frunze si flori sunt



Si niste boboci frumosi si nelipsita frunza rasucita

 

flo_flu

Member
Eu zic ca poti sa-ti iei inima in dinti, sa pui mana pe ceva de taiat si sa tai crengutele alea pt ca oricum au iesit din forma coroanei
 

Samsara

Member
Mersi de info, momentan nu-l tai, astept sa-i fac o minisera, sa vedem ce mai imi zic cei care stiu mai multe :D
 

vali

Active Member
Moderator
:eek: Uite mah c-a vorbit si Flo... :)
Inseamna ca e serioasa treaba cu carmonele astea daca subiectul a reusit sa smulga cateva cuvinte si de la el... ca asta-i ardelean jet-bejet, nu scoti 10 vorbe de la el intr-un an :rofl: :rofl:.

Acum serios, chiar daca DM-ul ti-a sugerat sa pastrezi acei lastari, sa-i lasi sa se ingroase in ideea unei formari viitoare (lucru care nu-i cu nimic rau, de altfel), eu personal as tinde tot catre varianta propusa de Flo, adica de a scapa de ei. Se vede ca sunt acei lastari ”de iarna” cum le zic eu, subtirei si desirati, care se intind chinuindu-se sa prinda o raza de lumina. Nu sunt genul de lastari care sa atraga energie in zona, daca sunt lasati sa se dezvolte.
Taindu-i, in primul rand vei stimula regenerarea plantei si aparitia de noi muguri mai jos pe ramuri (din interiorul coroanei), iar in al doilea rand, vei pastra conturul coroanei (atat cat se poate vorbi de ”o coroana” la momentul actual).
 

Samsara

Member
:cry: Of, ce-mi faceti voi mie ...

P.s. Vali, am murit de ras :) noroc ca sunt nascuta in Banat si imi merge gura

Inca ceva, se minisera, folia alimentara o infasor numai pe laterale sau pun si "capac"? Si pe unde ud planta?
 

Sash

Active Member
Pui si capac ca altfel nu-i minisera.
Eu as face-o din 2 parti care sa se imbine, in asa fel incat sa poti sa umbli la copacel din cand in cand. Adica as incerca sa fac ceva similar pet-ului taiat si apoi imbinat numai ca mai mare. Nu zic ca-i treaba simpla ca d'aia te-am rugat sa faci si poze :)
 

DracuMic

Member
asa e daca tot vorbeste lumea de carmone la greu sa ma bag iara in seama.
poti taia si daca vrei le poti pune la prins,fac radacina repede chiar in pamant nu trebuie neaparat sa le tii in apa.......si poate asa poti face o padurice :) intr-un an,doi,trei sau + infinit.!
 

Samsara

Member
DracuMic a spus:
asa e daca tot vorbeste lumea de carmone la greu sa ma bag iara in seama.
poti taia si daca vrei le poti pune la prins,fac radacina repede chiar in pamant nu trebuie neaparat sa le tii in apa.......si poate asa poti face o padurice :) intr-un an,doi,trei sau + infinit.!
:rofl: :rofl: :rofl:
Oki, am sa cumpar pamant, ghivece si sa le plantez. Wow daca se prinde o sa fiu very happy
 

Samsara

Member
Sash a spus:
Pui si capac ca altfel nu-i minisera.
Eu as face-o din 2 parti care sa se imbine, in asa fel incat sa poti sa umbli la copacel din cand in cand. Adica as incerca sa fac ceva similar pet-ului taiat si apoi imbinat numai ca mai mare. Nu zic ca-i treaba simpla ca d'aia te-am rugat sa faci si poze :)
Cuget la problema, sa vedem sa vedem ... sa gasesc mai intai niste tije
 

vali

Active Member
Moderator
Samsara,
minisera poate arata si asa Nu e nevoie de mari inginerii. Partea de jos e singura fara folie, iar ca sa nu ai probleme cu umezeala care s-ar scurge si ar ajunge pe mobilier sau mai stiu eu pe unde, poti pune totul (copacelul cu sera cu tot) pe o tavita de plastic.
Cand uzi, pur si simplu ridici sera, ocazie cu care se face si aerisirea incintei.
E mult mai simplu decat crezi.

EDIT: Sau, mai exista varianta "de fitze", cu cadru de aluminiu Dar eu zic ca nu e cazul sa te complici...
 

Samsara

Member
Am inteles acum, eu in mintea mea tijele veneau infipte in pamant :oops:
Am gasit si un ghiveci si pamant. La ce adancime pun lastarii?
 

vali

Active Member
Moderator
Samsara a spus:
La ce adancime pun lastarii?
:rofl: :rofl: Si uite asa, orice problema rezolvata genereaza o alta :) ...

Sunt lastari ca toti lastarii, ce Dumnezeu? :D
Doar n-oi cobori in mina acum, pe la orizontul 6, ca sa-i plantezi "la adancime" :) :rofl:
Pune-i si tu la 3-4 sau 5 cm, acolo... ca pe orice alt lastar de "lemnoase".
 
Sus