Bonsai Carmona

Sash

Active Member
Tre' sa arate superb si cred ca pastreaza mai bine umiditatea in sol.
Si...nu manca prea multe frunzulite ca cine stie cu ce a fost tratat inainte sa ajunga la tine :D ca sa nu mai zic ca ii faci curiosi si le faci pofta si altora de pe forumel.
 

YAN

Member
Sash a spus:
Tre' sa arate superb si cred ca pastreaza mai bine umiditatea in sol.
Si...nu manca prea multe frunzulite ca cine stie cu ce a fost tratat inainte sa ajunga la tine :D ca sa nu mai zic ca ii faci curiosi si le faci pofta si altora de pe forumel.
Doar o frunza tanara si proaspata care nu a fost tratata cu nimic .
 

Sash

Active Member
Multumesc. :rofl: Tocmai ce i-am umblat la radacini. Ti-am urmat exemplul si l-am scos de acolo, l-am lasat un pic intr-o galeata cu apa si..m-am apucat voiniceste de schimbat pamant :) Numai ca in cazul meu situatia se prezenta altfel decat ma asteptam - pamantul cu care l-am luat nu e lutos deloc, pare chiar ok (drenant, pietris, sfaramacios in masura in care il lasa radacinile, fara surprize miscacioase). Singura mea problema a fost faptul ca datorita radacinutelor fine care il strabat des in toate directiile semana cu o caramida de pasla si mi-a fost mila/frica sa incerc sa desprind prea mult. In concluzie am schimbat cam 1/4 cel mult 1/3 din el. Acuma imi pare rau ca n-am facut poze.
 

Sash

Active Member
Cum faci diferenta intre radacinile moarte si cele vii? Cele moarte se rup mai usor? Sunt moi? Sau..?
 

YAN

Member
Sash a spus:
Cum faci diferenta intre radacinile moarte si cele vii? Cele moarte se rup mai usor? Sunt moi? Sau..?
O radacina fina sanatoasa este mai alba la culoare . uita-te in pozele pe care le-am postat . Ai vazut ce culoarea aveau radacinile alea mari ?
 

Sash

Active Member
Da. Eu n-am ajuns la alea... cele care impanzeau pamantul la mine erau majoritar de grosimea firului de par...
 

Sash

Active Member
Pai... sincera sa fiu nu prea... :) dar n-am putut sa-mi dau seama si mi-a fost teama sa nu rup radacinute bune. Chiar imi pare rau ca n-am facut poze :(
 

Samsara

Member
Sash felicitari pentru copacel sa-ti creasca marte si frumos.
Al meu nu mai ingalbeneste si nu-i mai pica frunzele. Asa ma bucur, dar acum realizez ca de v reo saptamana- 10 zile nu am mai vazut frunza galbena. Mai are frunzel rasucite, dar acum mi-am dat seama ca ati zis sa nu-l tin in curent si cum camera in care e o aerisersc zilnic si chiar mai multe ore daca afara e mai caldut ... cred ca asta a fost cauza. Acum il scot din camera cand aerisesc, sa vad daca isi revine.
 

Sash

Active Member
Multumesc mult.
Ma bucur ca al tau isi revine. Citind ce ai scris il mut si eu pe al meu la un geam pe care nu-l deschid uzual.
Inca nu ma indur sa-l bag in "microsera" ca Yan ca ma tot invart in jurul lui sa-l admir. Incerc insa sa-l stropesc des pe frunze si i-am pus un vas cu apa langa.
 

Samsara

Member
Nici eu nu l-am bagat la microsera, nu simt ca are nevoie acum. O can acu apa i-am pus si eu langa, dar nu am observat sa se evapore prea mult
 
Sus