Bonsai Carmona

Sash

Active Member
vali a spus:
Nicio problema... exista un inceput in toate :D
Gasesesc eu vreun barbat sa-l pun la treaba
Normal! Doar de-aia existam :)
:rofl: :rofl: :rofl:

In alta ordine de idei, am citit ca pe carmona nu-i bine sa-l uzi prin scufundare. Aveti idee de ce, ca pana acum pe unde am citit metoda asta am inteles ca ar fi benefica macar 1 data pe luna (ma refer la plante in general nu numai la carmona) :?
 

vali

Active Member
Moderator
Sash a spus:
In alta ordine de idei, am citit ca pe carmona nu-i bine sa-l uzi prin scufundare. Aveti idee de ce, ...
Nu stiu, n-am auzit niciodata de asa ceva. De obicei, udarea prin scufundare e aplicata sau nu, in functie de continutul si varsta substratului... De ex., nu e indicata in cazul unui substrat ce contine particule poroase si usoare care ar fi usor de dizlocat si ar iesi la suprafata apei in momentul scufundarii, sau in cazul plantelor imediat dupa replantare, in care substratul nu s-a asezat inca. Dar n-am auzit sa fie interzisa la o specie sau la alta...

De curiozitate... unde-ai citit?
 

Sash

Active Member
pe un forum... daca mai gasesc unde pun linkul...Mi-a dat de lucru acuma... ma apuc de sapaturi in history :)
Am gasit linkul
http://www.groupsrv.com/hobby/about87523.html
si asta-i partea in care zice fara scufundari, fara sa explice de ce
"Your instructions probably said to water by immersing the tree,
pot and all, in water. Don't. Use a small watering can and
sprinkle water over the tree and soil until it runs out of the
drainage hole in the bottom of the pot. (You might want to
check to see if there IS a drainage hole, Mallsai have been
known to come in hole-less pots. If there is no hole (or
holes), IMMEDIATELY put the tree in a pot that has drainage --
even if it is a common garden pot you might put geraniums in ;-
). Carmona like water, but will not want to be soggy "
 

vali

Active Member
Moderator
Eh, acum m-am luminat.
Din cele spuse de tine, Sash, intelesesem ca ai gasit undeva scris ca pe carmona nu e bine s-o uzi prin scufundare.
Afirmatia, scoasa din contextul discutiei de pe forumul respectiv, pare complet aiurea.

Dar acum am inteles... Cel de pe forum, a spus lucrul asta avand rezerve cu privire la substratul in care este comercializat un mallsai, si nu cu privire la specie in sine. Iar faptul ca unei carmona ”ii place substratul umed dar sa nu balteasca”, nu este exclusiv valabil pt carmona. La fel stau lucrurile pentru toate speciile vehiculate in bonsai.
 

Sash

Active Member
Intre timp am mai citit si eu cu atentie. Prima data intelesesem partea cu baltitul in legatura cu vasul fara scurgere nu cu substratul.
Deci concluzia ar fi ca poate fi udat prin scufundare atata timp cat nu balteste apa si nu se imprastie pamantul.
 

lorisl

Member
nu mai tin minte unde am citit ca ar fi indicat sa uzi bonsai cu apa fiarta si lasata sa se raceasca la temperatura camerei.Conteaza asa mult?Calcaru ala care se depune dauneaza cu ceva bonsai-ului?
 

Sash

Active Member
Prin fierbere nu elimi calcarul, am citit pe undeva... si era explicat destul de logic procesul... ceva cu solutii saturate, evaporarea apei, depunerea surplusului.
Arunca-ti un ochi aici
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2861
si aici
http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2578

iar daca n-ai chef de citit atata, daca am priceput eu bine pe scurt
- se pare ca apa de ploaie si apa provenita din topirea zapezii sunt foarte sanatoase
- la acidofile se foloseste apa de turba
 

DracuMic

Member
ma baieti ma......
io ud cu apa direct de la robinet,ideea e sa fie aprope de temperatura camerei dar cred ca nici asta nui prea important.....
....si nam patin nimic din cauza apei....
asa ca nu va mai bateti capul cu cine stie ce procese de decalcifiere. Din cand in cand mai puneti o pastila de Calgon pe pamantul din vas si cu eliberare intarziata o sa se duca calcarul.... :rofl: :rofl: :rofl:
Daca chiar nu va place apa de robinet luati si voi o sticla de Izvorul Minunilor ca aia e Apa Fermecata decalcifiata de Printesa Ghetii si Regele focului si uite asa v-ati scapat de toate tainele astea ascunse ale apei .
uite asa am impacat si varza si barza....
si au trait fericiti pana la adanci batraneti.!.!.
 

Sash

Active Member
:tavalit:
Poate te ia cineva in serios cu calgonu ala :rofl:
Pe partea cealalta la ce apa aveti voi in Cluj va da mana sa radeti de restul lumii, care se lupta cu calcarul din apa.
 

vali

Active Member
Moderator
Sash a spus:
:tavalit:
Poate te ia cineva in serios cu calgonu ala :rofl:
:rofl: :rofl: Si n-ar fi mare mirarea... :)
Dar, la urma urmei, calgonul e bun... e bun si in loc de Orbit (cu sau fara zahar) :) ; mesteci o pastila dupa fiecare masa...
 

Sash

Active Member
:tavalit: :tavalit: :tavalit:
Si nu mai trebuie sa mergi la dentist pentru albirea dintilor. Acuma...vali daca te ia cineva in serios... isi merita soarta :rofl:
 

lorisl

Member
deci stang apa de ploaie, o fierb, o inghet, o las la dezghetat intr-o galeata, pun turba, o pastila de calgon si atat?lejer.Galeata cum trebuie sa fie? :rofl:
 

lorisl

Member
si sa vedeti ce am patit...La inceput am crezut cu chestia aia care semana cu un inel de la treunchiul copacului era scoarta, dar dupa o vreme a inceput sa se coloreze zona respectiva in culoarea pe care o vedeti.

Mi-am dat seama ca probabil cei care am modelat bonsai-ul nu au taiat calumea sarma care il tinea.am luat o forfecuta si am dat jos bucata de sarma

Si uite asa m-am ales cu urme de la sarma respectiva si cu triunchiul prin cu rugina.In legatura cu urmele stiu ca nu prea am ce sa fac, da cum scap de rugina?Are cineva vreo sugetie?
 
Sus