Bonsai Carmona

Samsara

Member
Nu stiu, eu am observat asta la frunzele tinere ca apoi se inchid la culoare .. deficienta m agandesc ca se poata trata cu vreun ingrasamant ceva :?
 

vali

Active Member
Moderator
Daca frunzele arata ca aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=2862 atunci poate fi vorba de cloroza. Dar trebuie in primul rand identificata cauza deficitului de fier, care nu intotdeauna e constituita de lipsa acestuia din substrat. Asa cum scrie si in topicul susmentionat, intr-un substrat alcalin planta nu poate asimila fierul, chiar daca acesta este prezent in sol. In acest caz, adaugarea de chelati de fier sau (mai rau) a unui fertilizant bogat si in microelemente (pe langa NPK) nu rezolva problema, dimpotriva, fertilizantul poate chiar s-o agraveze. Amendarea substratului cu substante care sa coboare valoarea PH-ului ar fi o prima varianta.
 

bandi87

Member
vali a spus:
Amendarea substratului cu substante care sa coboare valoarea PH-ului ar fi o prima varianta.
de exemplu ce as putea folosi...nu ma pricep deloc la lucruri din astea.
In legatura ca pamantul, este pamant pentru "bonsai". Il am de vreo 6 luni in vas(atunci credeam ca ala e pamantul bun :rofl: )
 

vali

Active Member
Moderator
bandi87 a spus:
de exemplu ce as putea folosi...nu ma pricep deloc la lucruri din astea
In prima faza, OTET! Tone... metrice, cubice, de otet. Dupa ce-ti dai seama ca oricum nu functioneaza cu otet, poti incerca cu zeama de la o jumatate de lamaie (nu conteaza ca e metrica sau cubica).

Revenind la cele spuse de tine, in primul rand ar trebui sa folosesti un PH-meter (se gaseste prin mai toate magazinele de specialitate si nu e mai mult de 10-15 lei). Dupa ce ai aflat ce valoare are PH-ul din substrat, te poti orienta catre o varianta sau alta de corectare a clorozei: fie nu exista ioni de fier in substrat si atunci ii aduci acolo (unii spuneau ca au reusit chiar cu introducerea unui cui ruginit in vas, NO COMMENT!), fie schimbi substratul (daca e primavara, daca ai altul mai bun, daca esti sigur ca cel pe care-l ai e mai bun, etc.), fie corectezi PH-ul substratului astfel incat sa-l aduci in jurul valorii de sub-neutru si adaugi fier intr-o forma direct asimilabila de catre planta.
... si ai rabdare...
 

lorisl

Member
bine v-am regasit :)
Din pacate cred ca imi va muri carmona, daca nu este deja moarta...sambata i-am schimbat pamantu, ca la carte vorba aia, am amestecat pamantu cu argila, a iesit un substrat dranant, am scos si piatra care nu nu prea lasa bonsaiu sa isi faca radadini in partea aia a vasului.Vreo 2 zile o stagnat planta dupa apoi s-a uscat in 2 -3 zile foarte repede.Am dus-o intr-o camera cu mai multa lumina dar nimic...aici is pozele:

Mai pot sa fac ceva?
 

YAN

Member
Si eu sunt patit cu Carmona . Acum sunt la al doilea . I-am schimbat pamantul la o saptamna dupa ce l-am cumparat si arata la fel de pleostit ca al tau . Dar dupa vreo cateva zile a inceput sa apara mugurei . Au cazut toate frunzele initiale si acum are frunze noi . Il tin in camera fetei la 23 de grade si sub ol am pus o farfurie cu apa pentru a avea i umiditate mai maricica . Sper sa nu imi faca vreo surpriza .


:)
 

bandi87

Member
lorisl a spus:
Mai pot sa fac ceva?
la fel am patit si eu cu una dintre carmone. Ai rabdare cu ea si o sa-si revine (cred eu). Eu am puso intr-o camera mai racoroasa si la lumina mai mica. Avand in vedere ca avea foarte putine frunze(si alea pe moarte) nu am vrut sa se chinuie cu fotosinteza. Si asa a mea si-a revenit, a dat mugurei peste cateva saptamani si acum e destul de bine.
 

lorisl

Member
bine ca nu ti s-a facut pofta de carmona mea :)
deocamdata stangneaza saraca, cu frunzele pleostite.vorba ai speranta moare ultima :)
 

DracuMic

Member
daca mai ai sperante mai Lori uite ca ti le ucid eu... Aia o dat coltu pe bune.!
poti sa o uzi cate zile vrei.......
 

Samsara

Member
DracuMic a spus:
daca mai ai sperante mai Lori uite ca ti le ucid eu... Aia o dat coltu pe bune.!
poti sa o uzi cate zile vrei.......

da ce au, nu inteleg? la mine cand am schimbat pamantul a fost ok ... din cate vad eu sunt aici mai multi patiti dupa ce schimba pamantul :?
 

robertino26

New Member
cu toate ca folosesc acel spray pt daunatori ,mai zaresc anumite frunze cu punctulete mici si negre pe frunze iar altele par a fi mancate dinspre exterior spre interior.
ce ar putea fi?
ce recomandati
help my
 

Samsara

Member
Nu stiu exact cum arata acele frunze mancate si eu mai am cateva care zici ca au fost cumva gustate de ceva dar nu am vazut nici un danunator :gandit:
 

lorisl

Member
DracuMic a spus:
daca mai ai sperante mai Lori uite ca ti le ucid eu... Aia o dat coltu pe bune.!
poti sa o uzi cate zile vrei.......
Ai dreptate ii cam dus, da il mai las pe pervaz cateva zile sa o mai disper putin pe mama :rofl:
Asa o pregatesc pentru urmatoarea achizitie :rofl:
 

Sash

Active Member
Robertino n-ai mai trecut pe aici sau nu-ti citesti mesajele :( .
Acum am micsorat eu pozele tale, dar data viitoare te rog sa le postezi mici de la inceput.

Imi place aranjamentul din prima poza, dar vezi sa nu aprinzi mirositoare asa aproape de copacel ca asa mi-a omorat un coleg de servici niste plante...
 

YAN

Member
Bine v-am regasit ! :D

Va prezint al meu Carmona Versiunea 2.0 :)
Asa arata cand l-am cumparat pe 01.03.2009 http://lh3.ggpht.com/_oWykmXs-rEs/Sco9OTu7p5I/AAAAAAAAAqg/-CXq7xQRW1M/s640/01032009391.jpg

Pe 05.03.2009 i-am schimbat pamantul . De data aceasta am lasat si din pamantul cu care a venit el .
http://lh4.ggpht.com/_oWykmXs-rEs/Sco9PBxZysI/AAAAAAAAAqo/7aFMDd0hp1U/s640/05032009411.jpg

Asa arata pe 18.03.2009 . Toate frunzele cu care l-am cumparat au cazut . Ce se vede e proaspat . Si gustos !:wink:
http://lh5.ggpht.com/_oWykmXs-rEs/Sco9Pp14FtI/AAAAAAAAAqw/nEiAqPbv3G4/s640/18032009444.jpg
 

YAN

Member
robertino26 a spus:
asta e sprayul cu ingrasamantul .sunt bune?
Ingrasamantul recomandat pentru Carmona este unul echilibrat . Adica proportiile de Azot ( N ) , Potasiu ( K) si Fosfor ( P ) trebuie sa fie egale . Uita-te pe eticheta la ingrasamant si vezi ce scrie pe el . Eu banuiesc ca este bun . Dar nu strica sa verifici .

De spray nu stiu ce sa spun . Nu am folosit .
 
Sus