Bonsai Carmona

vali

Active Member
Moderator
YAN a spus:
Poate iti spune el mai multe mai ales ca vrei sa incerci pe Carmona .
Nu cred ca am marcotat vreo carmona pana acum (poate pe-a altuia si am uitat :oops: ), dar operatia e similara la majoritatea speciilor.
Un articol util gasiti aici http://www.bonsai4me.com/AdvTech/ATLayering.html
Principalul e sa va asigurati ca planta e in plina crestere (ideal pentru marcotaj aerian e dupa inceputul lui aprilie si pana la instalarea temperaturilor prea ridicate, la sfarsitul lui iunie sau in iulie). Atata timp cat circulatia sevei e intrerupta prin decuparea unui inel in scoarta sau prin strangularea acesteia cu o sarma (in functie de specie, rezultatele sunt mai bune cu o varianta sau cealalta) iar in zona se va mentine umiditatea, radacinile nu vor intarzia sa apara.
Nu este deloc greu. E una dintre cele mai uzitate metode de inmultire.
 

lorisl

Member
ufff, dupa lupte seculare ce au durat vreo 10 zile am reusit sa intru din nou pe forum, am avut ceva probleme cu browseru se pare.

Bun, sa trecem la subiect, carmona tot asa e, are cateva frunze verzi da mai incepe sa galbeneasca cate una.Poate e din cauza daunatorilor aia mici si albi, asa ca, la sfatul lu' mama, am lasat tutunul dintr-o tigara intr-un pahar cu apa si am udat cu apa aia bonsai-ul.Din cate am inteles trebuie sa repet procedeul o saptamana sau doua.Sa speram ca merge.
Daca nu e din vina lor atunci poate e vorba de pamant.Mi-am luat pamant de la magnolia, de acela de la agro, cred ca stiti care e.E bun ala?Mai trebuie sa adaug ceva in el?Urmatoarea mea dilema e: schimb acuma pamantul bonsaiului sau las sa treaca astea 2 saptamani sa il tot ud cu "leacu" ala?mersi anticipat :)
 

bandi87

Member
lorisl a spus:
ufff, dupa lupte seculare ce au durat vreo 10 zile am reusit sa intru din nou pe forum, am avut ceva probleme cu browseru se pare.

Bun, sa trecem la subiect, carmona tot asa e, are cateva frunze verzi da mai incepe sa galbeneasca cate una.Poate e din cauza daunatorilor aia mici si albi, asa ca, la sfatul lu' mama, am lasat tutunul dintr-o tigara intr-un pahar cu apa si am udat cu apa aia bonsai-ul.Din cate am inteles trebuie sa repet procedeul o saptamana sau doua.Sa speram ca merge.
Daca nu e din vina lor atunci poate e vorba de pamant.Mi-am luat pamant de la magnolia, de acela de la agro, cred ca stiti care e.E bun ala?Mai trebuie sa adaug ceva in el?Urmatoarea mea dilema e: schimb acuma pamantul bonsaiului sau las sa treaca astea 2 saptamani sa il tot ud cu "leacu" ala?mersi anticipat :)
am folosit si eu pamantul ala....practic ar trebui sa fie bun ....personal mie nu-mi place si sigur ca nu mai cumpar....dupa parerea mea tine prea multa apa in el. Deci ori iti amesteci propriul pamant...or ti-l amesteci pe asta de la agro cu granule de lut sau scoarta de copac....
 

Sash

Active Member
alien.alin a spus:
Samsara a spus:
Zic ca poti schimba deja pamantul , vine primavara ... dar cine zicea ... hm ... daca e bolnav ca nu ar fi indicata replantarea? Sau am inteles eu gresit ...
Depinde. Daca ai ajuns la concluzia ca (,) copacelul e bolnav din cauza pamantului, atunci te apuci si-l schimbi, in speranta ca asa il vei ajuta sa-si revina.
Dar daca nu stii motivul, schimbarea pamantului ii poate fi fatala. O spun din propria experienta...
 

Sash

Active Member
Am mutat discutia despre pamantul pentru bonsai la topicul dedicat.
:!: Vedeti ca exista un subiect sticky referitor la substratul pentru bonsai :!:
 

dipisor78

Member
Buna!
I-am daruit soacrei mele un Bonsai Carmona.
Din pacate, s-a cam uscat si nu stim ce sa-i facem.
Are frunzele uscate, dar nu galbene. Au aceeasi culoare verde. Cred ca daca iei una si o strangi intre degete se faramiteaza ca si patrunjelul uscat. Nu stiu, nu am incercat. Dar asa arata.
Pamantul e umed. Si are la suprafata un fel de puf alb. Se poate sa fie mucegai?
El sta acum pe pervazul ferestrei care da inspre est.
Mentionez ca in casa se fumeaza.
Daca se poate un sfat, am fi foarte bucuroase.
Si inca ceva, pentru mine, daca isi revine, cum pot sa fac sa am si eu un puiut de la el? Rup o crenguta si o pun in apa sau o pun direct in pamant?
Ah, era sa uit. Trebuie neaparat pamant special pt. bonsai sau se poate folosi si turba? El sta inca in pamantul in care l-am luat din magazin.
 

vali

Active Member
Moderator
dipisor78 a spus:
Din pacate, s-a cam uscat si nu stim ce sa-i facem.
Are frunzele uscate, dar nu galbene. Au aceeasi culoare verde. Cred ca daca iei una si o strangi intre degete se faramiteaza ca si patrunjelul uscat. Nu stiu, nu am incercat. Dar asa arata.
Buna Dipisor si bine ai venit!
Din pacate, uscarea atat de brusca a frunzelor incat sa nici nu apuce sa se ingalbeneasca, ci sa moara efectiv "cu clorofila in ele" :) , denota o problema majora si la fel de brusca in capacitatea de asimilare a plantei. Cel mai probabil, radacinile au fost compromise... Cum mentionezi si de aparitia mucegaiului pe substrat, e posibil sa fi fost acolo mai multa umezeala decat avea el nevoie.

Exista ceva sanse sa se formeze noi radacini viabile (asta daca se schimba si conditiile ce au dus la putrezirea radacinilor: udare in exces, udare normala dar un substrat prea putin drenant, caldura mare in substrat + udare generoasa, extinderea unor ciuperci ce au afectat initial doar o parte a radacinii, etc). Totusi, trebuie luat in calcul si faptul ca s-ar putea sa fie deja plecat dintre noi.

Se intampla...
 

dipisor78

Member
Imi pare atat de rau de el... :( Era atat de dragut.
O sa incerc totusi sa-l readuc la viata. :rugaciune: Il iau maine de la soacra mea si-l aduc la mine acasa. Poate nu are destula iubire acolo. :D
Va multumesc mult pentru informatii.
 

Sash

Active Member
Bine ai venit dipishor!
Iti tin pumnii cu carmona - arunca-ti un ochi si pe la pozele cu replantari de pe aici...

PS - Imi place mult avatarul tau.
 

vali

Active Member
Moderator
dipisor78 a spus:
Unde imi sunt manierele?! :oops:
Buna, Vali si bine te-am gasit! :wink:
Eram necajita din cauza bonsaiului. :(
Nu-ti face probleme :D .
dipisor78 a spus:
Il iau maine de la soacra mea si-l aduc la mine acasa. Poate nu are destula iubire acolo.
Nu cred ca iubirea ii lipseste in primul rand... :D
 

Samsara

Member
dipisor78 a spus:
Imi pare atat de rau de el... :( Era atat de dragut.
O sa incerc totusi sa-l readuc la viata. :rugaciune: Il iau maine de la soacra mea si-l aduc la mine acasa. Poate nu are destula iubire acolo. :D
Va multumesc mult pentru informatii.
E importanta iubirea pentru ei :) :) desi vali susstine ca altceva primeaza, o fi adevart dar si iubirea e un ingredient interesant
 

bandi87

Member
INTREBARE: am observat la una dintre carmone ca majoritatea frunzelor au culoare verde dschisa(nu chiar galben) si nervurile verzi. Am mai cictit ca la unele plante asta inseamna ca are deficienta de fier. Poate sa fie asta problema si in cazul carmonei?

Si daca are deficienta de fier...cum procedez? :?:
 
Sus