Bonsai Carmona

DracuMic

Member
nu se potrivea cu culoarea vasului...... :) .
acum e tot in vasul ala ultimu...i pun inca apa ca mai am o "mama" de ficus acolo.
 

robertino26

New Member
Acum 3 zile i-am schimbat pamantul carmonelului meu.
Vad ca-i merge bine deoarece ii da niste crengute sau se pregateste sa inmugureasca ,inca nu sunt sigur ca sunt la primul carmonel.

Stiam ca nu-i bine sa-i schimb pamantul iarna ci vara ,cel putin asa mi-a spus doamna de la Gradina De Sud,dar sper ca schimbarea lui nu va fi ceva fatal :(
O sa revin cu o poza
 

bandi87

Member
robertino26 a spus:
Stiam ca nu-i bine sa-i schimb pamantul iarna ci vara ,cel putin asa mi-a spus doamna de la Gradina De Sud,dar sper ca schimbarea lui nu va fi ceva fatal :(
O sa revin cu o poza
pamantul la carmona microphylla se schimba la inceput de primavara. Asta este perioada cea mai ideala. Dar daca schimbi in alta perioada a anului nu e o problema foarte mare. (Nu din experienta zic, dar am doua manuale cu descrieri ale copacilor si in ambele zice ca trebe facut replantarea primavara. daca cauti pe net o sa gasesti acelasi lucru :wink: )
 

vali

Active Member
Moderator
La carmona, in cazul replantarii, este foarte important sa nu fie schimbat absolut tot substratul odata. Nu prea le place sa fie lasate in... ”radacinile goale”.:)
Perioada ideala e primavara inainte de inceperea cresterii, dar momentul nu-i chiar batut in cuie, suporta transplantari si in alte anotimpuri, daca-s facute cu grija.

Scrie si aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=588

”Replantarea � copaceii importati din China sunt plantati, de obicei, intr-un lut ce se compacteaza foarte usor, astfel ca e necesara replantarea lor intr-un amestec de o granulatie mai mare pentru asigurarea drenajului. Aceasta specie nu suporta inlocuirea totala a substratului dintr-o data. E bine ca acest lucru sa se faca treptat, pe parcursul catorva sezoane. Apoi, o data la doi ani, primavara, inainte de inceperea cresterii.”
 

YAN

Member
vali a spus:
La carmona, in cazul replantarii, este foarte important sa nu fie schimbat absolut tot substratul odata. Nu prea le place sa fie lasate in... ”radacinile goale”.:)
Perioada ideala e primavara inainte de inceperea cresterii, dar momentul nu-i chiar batut in cuie, suporta transplantari si in alte anotimpuri, daca-s facute cu grija.

Scrie si aici http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=588

”Replantarea � copaceii importati din China sunt plantati, de obicei, intr-un lut ce se compacteaza foarte usor, astfel ca e necesara replantarea lor intr-un amestec de o granulatie mai mare pentru asigurarea drenajului. Aceasta specie nu suporta inlocuirea totala a substratului dintr-o data. E bine ca acest lucru sa se faca treptat, pe parcursul catorva sezoane. Apoi, o data la doi ani, primavara, inainte de inceperea cresterii.”
Subscriu si eu la ce a spus Vali . Eu sunt patit cu al meu Carmona si cred ca in mare parte de acolo i s-a tras . Ce sa spun . Graba . Informatii erau pe net suficiente . Doar ca eu nu am citit cu atentie . Orisicum . Iti tin pumnii robertino . Al meu a intrat in regresie dupa replantare la vreo 2 saptamani daca retin eu bine .

Azi am luat altul . E cam pricajit dar altul nu era in magazin . Am verificat radacinile si are nevoie de pamant nou . Ca si primul si acesta are un pumn de lut . Dar de data asta nu il mai dau jos . Tot patitu-i priceput .
 

robertino26

New Member
din lut am dat putin jos,n-am dat tot ca sa ramana radacina goala .dupa mine facand o comparatie de cand l-am luat si azi as zice ca azi arata mult mai bine si dau si niste chestii din el ,ramurele parca
 

YAN

Member
robertino26 a spus:
din lut am dat putin jos,n-am dat tot ca sa ramana radacina goala .dupa mine facand o comparatie de cand l-am luat si azi as zice ca azi arata mult mai bine si dau si niste chestii din el ,ramurele parca
Iti tinem pumnii ! :D
 

bandi87

Member
vazand imaginile robert, sper ca nu-l tii toata ziua in spatele perdelei. Are nevoie de destula lumina carmona.
 

robertino26

New Member
exact acolo il tin.ala e locul lui/ei.pare intunecata poza ca e de la cameraDar ziua e arhilumina in camera .multumesc pentru sfat
 

bandi87

Member
si eu am vreo 8 copaci pe care as vrea sa-i vad tot timpul in jurul meu :rofl: dar nu le-ar face bine....temperatura, lumina, etc...pe unii daca ii aduc in casa o sa dea ortu' popii, iar ceilalti daca ii mut in camera mea ma dau in judecata din cauza lipsei de lumina :rofl: in primul rand trebuie sa aiba ei un mediu bun...si eu sa ma acomodez dupa ei :rofl: totusi in timpul zilei eu zic sa ai perdelele(sau jaluzelele) trase.

sa ai numai succese cu carmona al tau :wink: , e promitator. Eu am unul asemanator dar cred ca o sa-l mut intr-un vas mai mare si o sa incep sa il reformez.
 

robertino26

New Member
si eu mi-as dori sa-l mut intr-un vas mai mare ,si sa-l aranjaz dupa bunul plac ,dar nu prea gasesc un asemenea vas,si daca am gasit ceva nu e pe gustul meu .daca stiti un magazin ceva prin buc care vand ,v-as fi recunoscator
 

flo_flu

Member
robertino26 a spus:
si eu mi-as dori sa-l mut intr-un vas mai mare ,si sa-l aranjaz dupa bunul plac ,dar nu prea gasesc un asemenea vas,si daca am gasit ceva nu e pe gustul meu .
Nu trebuie sa fie neaparat vas pentru bonsai. Poate fi si un ghiveci normal
 

lorisl

Member
carmona mea incepe sa dea coltu cred... :|

dupa cum vedeti sunt ramuri fara nici o frunza...i-am facut eu o tundere mai amanuntita si la cateva zile(4-5) au inceput sa se ingalbeneasca frunzele si apoi sa se usuce...zilele astea vroiam sa ii schimb pamantu, aman operatiunea?
 

bandi87

Member
am patit si eu asa.....laso in pace si dai numai apa cand are nevoie. A mea si-a reveni destul de bine...desi sunt cateva crengi unde inca e lipsa de frunze...deja e bine
 
Sus