Bonsai Carmona

bandi87

Member
:rofl: e posibil atunci..... :) eu totusi nu as incerca acest ceai....nu stiu de ce. Daca totusi il incerci..zine si noua cum e :)
 

Samsara

Member
Da se pare ca se face ceai dar nu am incercat, trebuie mai intai uscate frunzele. Am gustat una cruda, zici ca e salata.
 

robertino26

New Member
Ieri mi-m achizitionat si eu un carmona ,e foarte frumos.
sper ca acesta sa numai moara ca ceilalti doi bonsai serisa
 

YAN

Member
robertino26 a spus:
Ieri mi-m achizitionat si eu un carmona ,e foarte frumos.
sper ca acesta sa numai moara ca ceilalti doi bonsai serisa
sa iti traiasca . al meu inca este pe duca . nu si-a revenit dupa ce a pierdut frunzele . astept primavara si sper sa reziste pana atunci !
 

robertino26

New Member
am citit de microsera.
se poate face si iarna ?e numai pentru iarna sau merge si vara?
cand se foloseste microsera,exact
 

YAN

Member
robertino26 a spus:
am citit de microsera.
se poate face si iarna ?e numai pentru iarna sau merge si vara?
cand se foloseste microsera,exact
asta este primul an in care am Carmona ! L-am tinut in microsera si i-a mers bine . Vara scoate-l afara . SI dupa ce se adapteaza nu mai folosi microsera . Ai citit despre el . AI grija la curentii de aer . SI la frig . Pica frunza foarte repede . CU muschiul te-ai lamurit ?
 

robertino26

New Member
vorbesc din experientele trecute legate de muschi
in trecut am pus muschi pe pamantul de la bonsai,dar dupa un timp acesta murea<muschiul>Legat de muschi sunt tipuri si tipuri ,care cresc pe piatra,de pamand ,de lemn,etc.
In mare am citit ce si cum cu tocatul,acea pasta rezultata o aplic pe pamant.
 

bandi87

Member
in legatura cu microsera....nu cred ca ai nevoie de ea in cazul carmonei. Eu am doua carmone si ambele le tin in casa in timpul iernii si le tratez la fel ca si in timpul anului. Am patit si eu cu unul dintre copacei ca iau picat toate frunzele...dupa asta l-am udat normal, dar l-am tinut la umbra si in cea mai rece camera(~10grade). Daca are putine frunzi nu-l pune in lumina directa sau in caldura prea mare fiindca o sa incerce sa faca fotosinteza si avand prea putine frunzi(sau deloc) o sa moara prin epuizare de energie.
 

robertino26

New Member
multumesc pentru raspuns.
de pe birou unde e bonsaiul pana la geam sunt cam 30 cm
pana acum n-a cazut nici-o frunza mai putin 3-4 pe care le-am rupt eu ca prezentau niste pete maroni si erau mancate.
o sa incerc sa-i creez un mediu cat mai placut,dar pentru asta imi va trebui mult studiu .


Off -topic.in afara de vitaflora,ce mai folositi?
-am citit de daunatori,ce exista contra lor?

Va multumesc si scuza-ti-mi nepriceperea
 

YAN

Member
bandi87 a spus:
in legatura cu microsera....nu cred ca ai nevoie de ea in cazul carmonei. Eu am doua carmone si ambele le tin in casa in timpul iernii si le tratez la fel ca si in timpul anului. Am patit si eu cu unul dintre copacei ca iau picat toate frunzele...dupa asta l-am udat normal, dar l-am tinut la umbra si in cea mai rece camera(~10grade). Daca are putine frunzi nu-l pune in lumina directa sau in caldura prea mare fiindca o sa incerce sa faca fotosinteza si avand prea putine frunzi(sau deloc) o sa moara prin epuizare de energie.
eu l-am tinut in microsera pentru acomodare . s-a simtit bine . dupa care i-am schimbat pamantul . si nu prea i-a placut . plus ca i-am mai pus si mushi pe pamant . si nu i-a fost bine pentru ca pamantul nu se mai aerisea bine. mirosea a canalizare . apoi l-am scos din microsera si i-a picat frunzele
 

robertino26

New Member
imi pare rau sa aud.
cred ca si eu va trebui sa-i schimb pamantul,in curand.
doamnele de unde am cumparat bonsaiul mi-au spus ca la anul va trebui schimbat,dar nu as merge pe mana lor
 

bandi87

Member
al meu creste de doua luni frumusel....sper sa-ti revina....o sa incerc sa postez cateva poze cu el mai tarziu sa vezi cum arata...majoritatea frunzelor sunt noi....au vreo 4-5 sapatamani
 

bandi87

Member
am promis ca postez imagini cu copacul care este in "revenire".
(cred ca ajunge si una singura)



frunzele mai deschise la culoara au in jur de 4-5 saptamani(alea mari poate chiar 6), iar cele car sunt inchise la culoare au mai mult de 3-4 luni...

tot timpul doar l-am stropit si intre timp el tot mai scotea cate o frunza.

Puteti sa vedeti cum arata cand l-am primit, dar mie nu mi-a placut cu asa de multe frunze...totusi sa se vada ca e un copac si nu un tufis. Tot ce ii lipseste este sa aiba frunzele organizate uniform. Dar totusi arata mai bine asa.
http://s592.photobucket.com/albums/tt10 ... 20tea%201/
 

DracuMic

Member
Bandi draga.....jur pe toti vecini de pe scara ca daca o plantezi in padure si o lasi acolo vre-o 3-4 ani iti fac cadou un fag de care sa fi mandru in cel mai scurt timp.!
ma tin sa va anunt ca mie nu-mi plac Carmunele astea de nici o culoare.Am primit si eu una prin August 2008 da o murit acum vreo luna din cauze pur naturale :eek: ,dupa trei transplantari in 5 luni.
ciudat nu-i asa?
 

bandi87

Member
DracuMic a spus:
Bandi draga.....jur pe toti vecini de pe scara ca daca o plantezi in padure si o lasi acolo vre-o 3-4 ani iti fac cadou un fag de care sa fi mandru in cel mai scurt timp.!
ma tin sa va anunt ca mie nu-mi plac Carmunele astea de nici o culoare.Am primit si eu una prin August 2008 da o murit acum vreo luna din cauze pur naturale :eek: ,dupa trei transplantari in 5 luni.
ciudat nu-i asa?
:rofl: :rofl: asta este singurul dintre copaci care nu vreau sa se schimbe cu timpul....adica vreau ca forma actuala sa ramana cea finala (cat se poate :rofl: ). Acest copacel are valoare sentimentala si vreau sa ramana asa.... dar pe celalat model o sa-l bag intr-un vas de antrenament ca sa mai creasca...arata cam...khm...fara vlaga
:rofl:

cel fara vlaga:
 
Sus