Billbergia

adana

Member
gabiuta,billbergia de la tine,are un nou puisor.imi e asa drag de el...e mic si batos acolo in ghiveci.sincer cand am vazut-o ,nu ii dadeam multe sanse.avea varfurile frunzelor maronii si imi parea ciudata(daca nu mai vazusem :? ).am plantat-o cum mi-ai spus intr-un ghiveci mic,si am asezat-o la soare ,in balcon.separe ca ii place la mine.sa indraznesc sa astept si o floricica anul asta?sau cer prea multe? :)
iti multumesc pt plantuta inca odata! :D
 
D

dyayzh

Guest
Au inceput sa se coloreze tijele :D Inca putin si fac poze. Ma bucur tare mult ca-mi infloreste, e lunga perioada de asteptare, dar ma va rasplati pe deplin, sper eu :rofl:
 

paula

Member
si a mea se pregateste de inflorit
in tot ghiveciul am numarat 6 boboci . daca cineva doreste pui din aceasta floare sa spuna .
 

ramona

Member
eu am reusit sa omor o floare iarna trecuta :cry: :cry: :cry: adica am prea udat-o in interiorul frunzelor cand floarea era in formare :x desteapta am mai fost :x sper sa nu o mai dau in bara :?
 

aleynad

Active Member
Moderator
billbergia mea a facut 2 flori in vara , acum are o gramada de puiuti

apropo, cum fac radacini puiutii? in apa? sau direct in pamant?
 
D

dyayzh

Guest
Cred ca direct in pamant pe langa planta mama. Adevarul este ca se inmulteste atat de repede ca niciodata nu mi-am pus problema cum as inmulti-o eu :oops:
 

aleynad

Active Member
Moderator
nu stiu , fetelor, ca nu am umblat in pamant :)
planta am adoptat-o acum o luna ...am gasit-o "aruncata" prin curte pe la bunica, care nu o place pentru ca citez:"nu face cine stie ce flori interesante" :rofl:
asa ca am adus-o acasa la mine, am pus-o intr-un ghiveci nou si am completat balotul de pamant si...acum e ffff frumoasa
am observat ca are vreo 8 pui :) si nu stiu ce sa fac cu ei :?
deocamdata o sa-i las cu mama lor
daca vrea cineva...sa dea de veste :D
 

Electra2008

New Member
Si eu am aflat mai inainte ca am o billbergia printre florile mele.O am de vreo 4 ani de zile, nici nu stiam cum se numeste si nici nu mi-a inflorit niciodata :cry: Oare ce sa ii fac?Frunzele tot cresc insa de inflorit nici gand...
 

akhalteke

Member
Deci, am descoperit si eu ca am o Billbergia, stiam ca e o bromeliacee, dar nu stiam exact de care. Din pacate nici mie nu mi-a inflorit inca, desi o am de vreo 3 ani, pui are o gramada, au crescut si ei. Acum, ca am si vazut ce floare frumoasa face, o sa mai incerc niste trucuri sa o fac sa infloreasca si pe a mea, ca tare mult as vrea. Deci, astept si eu sa vad care mai descoperiti secrete spre a produce inflorirea ei. :wink:
 

Roxana

Active Member
emilia, este foarte frumoasa! sa te bucuri de ea!
Si eu am una de ceva timp, dar pana acum nu s-a gandit sa infloreasca. Poate de acum incolo. :D
 

emilia68

Active Member
Multumesc , Roxana esti foarte draguta...doresc ca si billbergia ta sa infloreasca cit mai repede!

Ti-am admirat albumul, ai plante minunate :clap: :clap: :clap:
 

Roxana

Active Member
:oops: multumesc. si tu ai plante deosebite! sa te bucuri de ele!

Mai spre primavara o sa o scot pe balcon unde o sa aiba si putin soare, poate o stimuleaza. :)
 

cory_helen

Active Member
din ce am vazut, ii place la umbra si la temperatura constanta... si infloreste cam la 2 ani o data...

de inmultit se inmulteste repede... :D
 
Sus