Billbergia

marean

Active Member
Pai si eu o ignor muuuuult si bine,Roxy,tocmai de aceea si ziceam ca trebuie si cv indicative de sol si umiditate,ca altfel nu-mi explic ce au ale noastre.... :mrgreen:
Eeee,macar asta sa fie ghinionul nostru ! :wink:
 
D

dyayzh

Guest
Eu ma alatur clubului de ignoratori :rofl: Marian, eu ii ofer conditiile, dar tot degeaba asa ca o sa procedez ca la stephanotis: o uit :D
 

marean

Active Member
Si eu am uitat-o rau de tot intr-un timp,era ascunsa dupa alte ghivece,asa ca nici ca am mai bagat-o in seama....tot degeaba!
Pana la urma,trebuie sa incep sa ma ocup si de ea,insa are frunzele atat de lungi,incat nu-i gasesc un loc potrivit...eu nici nu va spun de cati ani o am :) !
 

IULIA

Active Member
eu asa am tratat-o mereu , mai cu indiferenta. avea locul ei, niciodata mutata.
si mereu inflorea. se vede. Gabiuta, nu e asa? :rofl: :rofl:
 

marean

Active Member
A mea e batrana rau,are vreo 6-7 anisori :oops: :oops: :oops: :cry: !
Dar,cum am si recunoscut,nici nu m-am preocupat de nevoile ei prea tere,o sa trebuiasca sa investighez mai bine situatia !
Poate procedez ca la vriesea si o exilez cateva zile,ca sa o sperii putin,ca vad ca draguta cealalta a muscat momeala si produce floricici !
 
D

dyayzh

Guest
Daca afli secretul sa nu fii egoist sa-l tii numai pentru tine, da?
 

marean

Active Member
Nu,nu,stai linistita ,stai sa aflu ce si cum ii prieste puturoasei si trambitez peste tot !
 

yca

Member
eu am cumparat una gata inflorita dar a si trecut floarea poate la anul imi va mai face vreo una
 

roxy

Member
a mea cred ca e suparata din cauza amplasamentului. ma gandesc serios sa ii schimb locatia :gandit:
 

Roxana

Active Member
acum cateva zile am primit de la Gabiuta o Billbergia.(multumesc mult :*) Sper sa-i merga bine, avand in vedere ca este o Bromelie (si eu nu am prea avut noroc cu ele). Se poarte ca si Guzmania, nu? (adica face pui si dupa ce infloreste moare)
 

IULIA

Active Member
Gabiuta, de unde se vede ca billbergia de la mine a ajuns partial si la Roxana?
ma bucur atunci ca va place, e floricioasa. :D
 

ileana80

Member
Sorina, ce floare frumoasa! Ne spui si noua in ce conditii infloreste billbergia ta? Poate cu putin noroc o conving si eu pe a mea...
 
Sus