Billbergia

George

Member
Andrada Trimis: Sam Ian 07, 2006 9:42 am
Planta din imagine se cheama Billbergia si specia cred ca este nutans si este un hibrid X Windii . Este o bromeliacee.
 

George

Member
GEORGE Trimis: Dum Ian 08, 2006 9:39 am
Am si eu o planta asemanatoare cu cea din poza lui Atilla dar nu am stiut pana acum cum se numeste si desi o am de mai bine de 4 ani nu a vrut sa-mi infloreasca pana acum.
 

George

Member
Kati Trimis: Dum Ian 08, 2006 12:04 pm
George trebuie s-o tii la soare sau la lumina puternica cat mai mult timp. Bine, nu trebuie exagerat fiindca totusi este o bromelie, dar este foarte rezistenta de altfel. Mut-o altundeva in casa, si pana la urma vei gasi locul potrivit unde sa-i placa si sa inceapa sa infloresca.
 

George

Member
ribana Trimis: Vin Iul 14, 2006 11:29 pm
As vrea sa stiu cum se uda bilbergia? Prin palnia plantei sau direct prin pamantul din ghiveci?
 

George

Member
roxana Trimis: Dum Sep 24, 2006 9:15 am
Cateva sfaturi de ingrijire pentru billbergia :
- pretinde caldura;
- o buna aerisire din primavara pana toamna;
- pulverizari cu apa dimineata;
- substratul trebuie sa fie reavan nu ud;
- fertilizarea trebuie facuta o data pe luna;
- ghiveciul in care se pune planta nu trebuie sa fie mai mic decat prea mare, mai mult larg decat inalt;

- patarea galbena a frunzelor este cauza de actiune directa a soarelui;
- brumificarea varfurulor frunzelor este consecinta aerului uscat;
- moartea plantei se intampla la excesul de apa in substrat.
 

silvia

Member
album

Draga Gabiuta m-am uitat in albumul tau si am remarcat bilbergia inflorita.Eu am primit una in octombrie de la Mada.Intrebare:tu scurtezi frunzele si cand,caci asa se pare.Incerc sa o pun pe a mea sa vezi.Desigur ca trebuie sa o despart dar cand e mai bine?ia zi ceva din propria experienta.Am citit mp si am comunicat numele.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Silvia,asa am primit-o si eu cu exceptia florilor deschise.Nu am nici un fel de experienta cu aceasta planta.Ceea ce stiu sigur este ca nu trebuie udata des.Ai cautat la "Fisa plantei".???
 
D

dyayzh

Guest
Cam in cat timp infloresc niste pui de Billbergia???
 

silvia

Member
Plante de apartament

Am citit si fisa plantei si in cartea speciala dar vroiam ceva practic iar daca nu ai experienta ne vom face impreuna.Pa.
--------------------------------------
Avem timp pentru toate...
 

IULIA

Active Member
Gabiuta, ma bucur ca a inflorit asa repede. imi place si ideea cu scurtatul frunzelor, cred ca o aplic si eu. in vara, daca mai exista doritori, mai scot si trimit cu placere pt ca planta mea este f mare.
IULIA
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Iulia nu te-ai uitat sa o si vezi!!!!!!Este la alt topic.....Este super.....
 

IULIA

Active Member
am vazut-o Gabiuta, sa fie sanatoasa. din cauza asta ziceam eu de taieri, poate le altoiesc si eu pe ale mele.
IULIA
 

Tina

Active Member
E frumoasa, Alinuca, sa iti traiasca !!
Am si eu o curiozitate.. cum o faci sa infloreasca ?? :shock: :shock:
 

Alinuca

Member
Nu ii fac absolut nimic dar am observat ca ii place inghesuiala,adica ghivecele mici.E a doua oara cand imi infloreste.A inflorit si in iarna :D

PS:Am mai primit una cu frunzele mai subtiri de la o persoana dupa forum pentru ca nu ii inflorea si in iarna a inflorit la mine.I-am facut vraji :tavalit:
 

angela draganoiu

Active Member
Roxana am tinut-o la caldura si lumina multa, am udat-o iarna mai putin vara mai mult, i-am facut si dusuri vara, am tinut-o la rece iarna si .......... nimic.
am dat-o si eu Tina dar am vrut sa stiu unde am gresit cu ea.
 
Sus