Baumax

evaluare furnizor

  • 1

    Votes: 0 0,0%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 0 0,0%
  • 4

    Votes: 0 0,0%
  • 5

    Votes: 1 20,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 0 0,0%
  • 8

    Votes: 3 60,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 1 20,0%

  • Total voters
    5

Roxana Peled

Active Member
Mai era ceva, ceva scoarta.
Cred ca mai gasesti in urmatoarele 2 saptamani. Sacii sunt foarte prosti, se rup imediat. Cred ca de aceea sunt la reducere. S-a chinuit sotul ca mai ceva sa gaseasca 10 intregi. Scoarta nu e neaparat de cea mai buna calitate dar nu-i nici rea...scoarta sa fie :)
Mi s-a parut foarte ieftina la 12 lei 50l iar mie o sa-mi trebuiasca destul de multa cand o sa termin de amenajat gradina de pe casa.
 

belisima

Well-Known Member
da si eu zic ca e ieftina,vreo 2 saci cred ca iau,am o alee marginita cu bolta unde nu merg decat bulbi de primavara si am pus hosta,pamantul arata cam urat vara ca se crapa vai de el..
 

Roxana Peled

Active Member
Daaa, pentru asta merge grozav...si antiburuieni :D

Of-topic: sunt foarte multe plante frumoase care merg in umbra totala, unele chiar cu flori si creatoare de covoare. E pacat sa pui doar bulbi de primavara acolo. Eu de exemplu am un priboi cara a crescut urias la umbra si cand infloreste primavara e un covor de flori. Si ferigi merg grozav daca imbunatatesti un pic pamantul si uzi mai des. Eu sufar exact de problema opusa, nu prea am locuri la umbra :)
 

mihaelacr

Member
tot off topic, si hortensiile merg f bine la umbra, si sunt flori superbe, mie una imi plac de mor
si pe subiect si eu sunt multumita de baumax, niciodata nu ies cu mana goala, domnul sot a disperat, mai nou zice ca se duce la mr bricolage sau praktiker, doar doar sa nu merg cu el
 

mihaelacr

Member
cam da, la praktiker in pitesti au oferta ffff slaba la plantute, iar ce am cumparat din bricolage nu prea mi-a rezistat
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am fost azi si eu la Baumax sa vad ce mai "omoara" (in gluma imi zic asta cand vad ca uda cactusii ca pe nuferi :rofl: ) si din pacate nu vor sa renunte la preturile enorme la orhidee si le mai lasa si in soare sa le arda de tot.

cred ca trebuie angajati la gradinarit doar oameni cu experienta sau macar ...suflet de gradinar :D
 

Roxana Peled

Active Member
Da, si pe mine ma mira ca la toate magazinele astea mari de tehnicaraie gasesti la fiecare raion cate un nene sau o tanti care sa se mai priceapa cat de cat la ceea ce vinde pana ajungi la raionul de flori! Acolo e nenorocire, nu stie nimeni nimic, la unii nici macar preturile :|
Nu mai spun ca sunt unii la care pe ghiveci nu scrie decat "PLANTA DECORATIVA" :| . Nu zau! Si eu care ma gandeam s-o pun in ciorba :)
Sincer, nici nu cred ca e legal sa vinzi un produs pe care nu scrie nici macar ce este (ce sa mai vorbim de instructiuni), fie el si o planta. Cum ar fi sa cumperi frigider, masina de spalat, televizor si pe ele sa nu scrie decat OBIECT ELECTROCASNIC si atat?

PS. Sunt un pic off-topic deoarece nu vorbesc despre Baumax, la ei scria pe plante ce sunt.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ba nu esti deloc off-topic :marfa: , tot la reduceri sunt hibi , probabil rosu sau roz simplu , dar pe etichete scrie

Hibi 2+ mix :roll: ... eu ce ar trebui sa stiu citind asta in afara ca vor fi doua culori (care la un moment dat e si imposbil ca de multe ori a murit unul din butasi de la prea multa "grija" :incapatanat: ) uitandu-ma doar la cateva frunze.

Iar la orhidee acelasi mix adica desi planta se da cu 130 lei bucata noroc de bulina mare care macar atentioneaza ca desi nume nu ti dau macar sa stii ca e o miltonia sau o cambria in speta , dar cum mor florile e o ceata densa la ce anume cumperi fiindca bulinele mari sunt aruncate (sa nu stie lumea :tavalit: ) si planta e chiar "la ghici" cu vestitul "Orchid mix .."

Nu vanez oferte pe marchete dar vreau sa ma consider un salvator si cand vad o planta la nevoie parca imi vine sa i fac acelasi lucru si la angajat , cum ar fi sa i umplu bocancii cu apa si sa l pun sa lucreze asa in ziua aia :evil:
 

Roxana Peled

Active Member
:rofl:
Ai dreptate, nu eram off-topic. Am vazut si eu hibi despre care vorbesti si desi plantele aratau bine nu am cumparat ca n-am stiut ce culori sunt :D
 

adite

Active Member
In ghivecele cu hibi exista doar cate o singura planta, asa ca reducerea nu exista. Doi hibi costau 25 lei si unul 13. :suparat:
 

adite

Active Member
Am vazut doar ghivecele care erau la marginea raftului, restul erau prea in spate si nu m-am mai uitat decat la boboci. Asa ca am cumparat unul cu doi bobocei si acum vad ca este un hibi rosu. Macar de-ar inflori, poate nu este identic cu celallt pe care il am.
 

Roxana Peled

Active Member
Ei uite d'aia n-am luat eu :incapatanat: , ca hibi rosii are mama o campie! Daca ma trece dorul iau de la ea la superoferta ... un bratz la 0 lei :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Adina , am gasit un boboc pe care l-am deschis prematur si am vazut ca era rosu , asa ca roz sau rosu simplu erau

Roxana , orice planta e frumoasa si nu devine banala :p :)
 

Roxana Peled

Active Member
danero2004 a spus:
Adina , am gasit un boboc pe care l-am deschis prematur si am vazut ca era rosu , asa ca roz sau rosu simplu erau

Roxana , orice planta e frumoasa si nu devine banala :p :)
Danero, asta poate in gradina!
In casa unde numeri centimetrii patrati de la ferestre .... :|
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
danero2004 a spus:
Adina , am gasit un boboc pe care l-am deschis prematur si am vazut ca era rosu , asa ca roz sau rosu simplu erau

Roxana , orice planta e frumoasa si nu devine banala :p :)
Danero, asta poate in gradina!
In casa unde numeri centimetrii patrati de la ferestre .... :|

paiiii , fa o sera incalzita :)
 

Roxana Peled

Active Member
Aha ...
Imi dai sentimentul ca detii o gradina mare ... teren... :)
In chichineatza mea inghesuita intre doua case intr-un cartier Bucurestean conceptul de sera incalzita se limiteaza la sticla pet de 5 litri de la geam locuita uneori de cate un butas ratacit.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
detin nu zic nu , dar si in casa e cam inghesuiala desi am 1000 mp de teren :rofl: am zis ca a ramas o portiune goala de la poarta la casa si sa pun ata si cu barne , echilibristica pana la casa si inapoi sa castig si terenul care a mai ramas

:tavalit:
 
Sus