Baumax

evaluare furnizor

  • 1

    Votes: 0 0,0%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 0 0,0%
  • 4

    Votes: 0 0,0%
  • 5

    Votes: 1 20,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 0 0,0%
  • 8

    Votes: 3 60,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 1 20,0%

  • Total voters
    5

Rose

Active Member
Sa-mi zici daca au mai primit ceva, te rog! Ma intereseaza clematis si trandafirii englezesti!
 

Rose

Active Member
Am reusit eu sa ajung!!! Nimic nou~! Abia am gasit o clematita cu cativa mugurasi! Mai era una singura cu 2 muguri dati, Dr. Ruppel. Nu mai adusesera nimic.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi in Baumax:multi cactusi si crasule miiiiiiiiici si scuuuuuuuumpe,multe suculente superbe scumpe foc (52 de lei ghiveciul ) ,plante la reducere neinteresante,nimic de gradina in afara de niste trandafirasi amariti si tufe obisnuite la preturi neasteptat de mari pentru ce sunt ele.
In concluzie:NIMIC dar NIMIC interesant.
Aaaaa...iresine si begonii.
 

bradut

Well-Known Member
Trebe sa zic ca eu am o parere buna despre Baumax. Chiar daca oferta lor s-a mai rarit pe an ce trece (sau cel putin asa mi se pare), totusi aduc plante ce nu se prea gasesc la alti furnizori. Ce-i drept, preturile initiale sunt cam piparate, dar astept, de fiecare data, reducerile. Si de cele mai multe ori gasesc in perioada respectiva, fix plantele pe care, cu ceva timp in urma, pusesem ochii.

Si asa, ca un mic exemplu, anul acesta au adus Spiraea Magic Carpet, planta care mi s-a lipit de suflet inca de anul trecut, cand am comandat-o de la un furnizor, dar la un pret mare: 45 lei (e de rau cand ai un fix pe ceva :rofl: ). Ei, anul acesta am vrut mai multe, dar nu la asa pret. Si, surpriza, in primavara au adus la Baumax! :dans: Dar, din nefericire, la 40 lei (adica din lac, in put :rofl: ). M-am tot foit pe langa ele, pana cand, intr-o fericita zi, s-au facut la jumate. Sa va zic ca le-am luat pe toate?! :rofl: Mda, imi place mult planta asta: forma, culoare, foarte utila in delimitarea spatiilor. Intr-un cuvant: o minune, pentru mine, normal. :D

O alta planta superba, achizitionata la 26 lei (de la 80 lei, initial) a fost Physocarpus Summer Wine. Au avut si Berberis. Si, am observat ca de la an la an, se cam schimba plantele. Si ma refer mai ales la arbusti.
 

belisima

Well-Known Member
bradut,sa stii ca si mie imi place baumaxul tot din cauza de ...reduceri :rofl: tare bine mai e cand iei o planta cu 75 % reducere fie ea si fara flori.saptamana trecuta aveau trandafieri englezesti in ghiveci la 42 de lei,si altii de la 17 lei,am luat o phale cu 2 tije cu flori cu 10 lei,trandafiri pitici 4 in ghiveci cu 5 lei :mrgreen: deci!ne place!
 

adite

Active Member
La Iasi predomina reducerile de 49%. Nu sunt sanse sa iei o phala cu flori cu reducere mai mare de atat. Acum, magazinul este plin de phale cu 20 lei, violete si multe plante noi, iar cele mai vechi au fost exilate afara, la reducere. Unele au pretul redus cu 75%, dar nu mai arata asa de bine.
 

Roxana Peled

Active Member
Eu am cumparat in seara asta doi englezesti frumosi si bine dezvoltati la 42 lei/buc si o tufanica aramie draguta cu 6 lei.
De asemenea au scoarta de copac la 50l la reducere de la 40 si ceva de lei la 12 lei. Mi se pare un pret foarte bun. :D
 

Roxana Peled

Active Member
Heritage si Abraham Darby de la Baumaxul din Sun Plaza langa Piata Sudului :D
Chiar arata bine :D Abraham darby cel putin e plin de bobocei dar nici cu celalalt nu mi-e rusine ...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Minunat! Darby e o tot numai frumusete si parfum ;-) Heritage nu-l am, astept la anul sa-l vad inflorit la tine :)
 

Roxana Peled

Active Member
Hi hi eu sper sa-l vad inflorit de anul asta :D . Si el are bobocei.
Macar o floricica sa duca si el pana in toamna.
The Fairy-ul pe care l-am luat tot din Baumax acum 2-3 saptamani a deschis si bobocelul pe care il avea si a mai facut si altii :D
 

Roxana Peled

Active Member
Abraham Darby tot pe la voi l-am vazut si am salivat si nu m-am putut abtine cand am dat peste ghivecelul la reducere :giggle:
 

Roxana Peled

Active Member
Multumesc gradinarito! :D

Aveau si Leonardo da Vinci, alt trandafir pe care mi-l doresc mult, dar era copacel si eu nu vreau copacel, vreau sa pot sa-l urc pe suport.
 

gabrielais

Active Member
Roxana Peled a spus:
Multumesc gradinarito! :D

Aveau si Leonardo da Vinci, alt trandafir pe care mi-l doresc mult, dar era copacel si eu nu vreau copacel, vreau sa pot sa-l urc pe suport.
Roxana, este vorba de Leonardo roz, nu? acela nu este catarator din cate stiu eu...deci nu vei avea succes cu suportul...eu l-am gasit tot la ghiveci la gardener.ro; poti sa le scrii un mail sa intrebi daca mai au
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Căţărator nu e ... teoretic. Practic, al meu a ajuns la 2m. Şi tot mai creşte. Nu vei putea să îl conduci pe suport, e cam rigid. Iar iarna trecută a îngheţat cam tot ce era deasupra stratului de zapada. Face lastari noi în vârful tijelor vechi, de aceea recomand aplecarea tijelor (pegging) dacă vreţi să îl vedeţi plin de flori.
 

Roxana Peled

Active Member
Caramell, tu ai unde sa-l apleci ... :cry:
Eu daca aplec tijele de la un trandafir umplu toata gradina :rofl:

Nu planuiesc sa-l ghidez chiar ca urcator doar ca am vazut la Hornbach niste suporti gen fier forjat si ma gandeam sa-l adun in jurul suportului respectiv si sa-l urc pe el.

Caramell, zici ca asa mai tzepeior o sa infloreasca mai putin :nu-mi_place:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Da, cu siguranţă. Verificat anul acesta, face flori doar în vârful "ţepelor" dacă îl laşi asa şi nu e prea estetic.
 
Sus