Baumax

evaluare furnizor

  • 1

    Votes: 0 0,0%
  • 2

    Votes: 0 0,0%
  • 3

    Votes: 0 0,0%
  • 4

    Votes: 0 0,0%
  • 5

    Votes: 1 20,0%
  • 6

    Votes: 0 0,0%
  • 7

    Votes: 0 0,0%
  • 8

    Votes: 3 60,0%
  • 9

    Votes: 0 0,0%
  • 10

    Votes: 1 20,0%

  • Total voters
    5

anette_b

Member
pai daca plantam bulbii in primavara , mai infloresc ? daca infloresc imi cumpar si eu. dar cand ii plantez daca zapada nu se topeste ?!
 

R@MONA

Active Member
:rofl: :rofl: Da, dar eu nuprea mai am unde sa-i pun; ca in toamna de-abia am mai pus la tara bulbii de narcise; iar in fata blocului mi-i fura!!! :evil: :evil: :evil: :evil:. Mi-au furat crizantemele cu totul!
 

anasstasia

Active Member
Am fost la baumax si am cumparat un pachet cu 111 bulbi:
- 2 bulbi lilium oriental light pink
- 20 liatris spicata
- 20 gladiole grandiflora liliac
- 25 anemone coronaria sylphide
- 10 ranunculus asiaticus pink
- 34 allium oreophilum

Un pachet separat cu 5 gladiole wine and roses

Va rog sa-mi spuneti care dintre aceste specii le pot planta in aceasta primavara in aprilie (atunci ajung la tara). Cu gladiolele stiu cum sa procedez, insa celelalte sint necunoscute. Am incercat sa citesc la topicul fiecarei plante, insa de multe ori informatiile mai mult m-au incurcat.
 

ghia_don

Active Member
Si celelalte merg plantate in aprilie dupa ce se incalzeste pamintul..
Nu uita sa pui la umflat anemonele si ranunculusii inainte de plantare, apoi sa uzi citeva zile pamintul..
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Anastassia, va trebui ca la toamna sa le scoti din pamant aproape pe toate - mai putin allium si crinii care rezista peste iarna :)
 

anette_b

Member
gradinar1 a spus:
Anastassia, va trebui ca la toamna sa le scoti din pamant aproape pe toate - mai putin allium si crinii care rezista peste iarna :)
adica anemonele trebuie scoase ? eu am plantat anemone la tzara toamna . si au inflorit in primavara. daca au trecut o iarna cu bine , probabil vor rezista. si anul acesta am lasat liatris si crin faclie in gradina peste iarna . sper sa reziste si ei.
 

anette_b

Member
anasstasia a spus:
Anette, ai mai fost la Baumax? Daca da, ce ai cumparat? :)

am fost si eu dar vazand ca sunt numai 2 crini , nu am luat.
in schimb , m-am aprovizionat cu ingrasaminte lichide pt orhidee , trandafiri si suculente (plumerii). :D . m-am gandit sa am grija de plantele pe care le am deja , ca nu se simt prea bine...
 

radu

Member
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat: sunt din Alba si as merge pena la Baumax in Sibiu. Sunt ceva noutati la Baumax, ca sa stiu daca merita sa fac acest drum ?
 

MASCHA

Active Member
La noi au facut aprovizionare cu tot felul de orhidee pe 7 martie,iar pe 9 m-am dus sa vad daca a mai ramas ceva (poate bagau la reduceri) si mesele erau goale ....nu mi-a venit sa cred :eek: ,in rest au mai bagat trandafiri,clematite,arbusti etc la cutii si pomi fructiferi.
 
Sus