Asclepia currasavica

Roxana

Active Member
dupa ce am scapat-o de musculitele albe, ia mers bine si acum vad ca frunzele s-au ingalbenit si toata planta s-a inmuiat. ce pot sa-i fac?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
nimic!
Evetual tai-o cat de mai jos.Daca vezi ca tulpina e moale,ia-ti adio!
Gasim noi alta pt. tine.Am adunat semintele,speram ca vor si rasari si creste.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Roxana chiar si in timpul iernii ii place sa fie udata.Nu ca vara dar ii place.Cred ca nu i-ai dat apa suficienta la momentul potrivit.Si atunci pur si simplu s-a uscat.
N-are nimic...Iudit are dreptate.Seminte se gasesc :)
 

Roxana

Active Member
eu i-am pus apa de cate ori se usca pamantul.
dar am mutat-o de cam multe ori ca nu-i gaseam un loc bun.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ei ii trebuie permanent pamintul umed.
La planta urmatoare vei sti si atunci va fi altfel :)
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
probbil mai la primavara am sa pun semintele,nu cred ca dureaza mult.Azi-vara mi-au cazut din seminte in acelasi ghivei si in cateva zile au si rasarit plantutele.Numai ca le-a prins o ploaie zdravana si au pierit.
 

Roxana

Active Member
Gabiuta a spus:
Ei ii trebuie permanent pamintul umed.
La planta urmatoare vei sti si atunci va fi altfel :)
sigur. multumesc pentru sfaturi.
dar daca las radacina in ghiveci nu am sanse sa faca pui?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu si nici nu am citit nimic in sensul asta.Poti sa incerci fiindca nu ai ce pierde. :D
 

zamfira

Member
Mersi Iudit!
Eu am pus de ceva vreme cateva(poate si 1 luna ) semine intr-un paharel dar nu misca nimic
Oare le e prea cald? oare nu le-am udat destul ?
Dar crt e ca nu a rasatit nimic
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Din ceea ce am observat eu,pot sa zic ca trebuie udate bine de tot.
 

coral

Member
Va rog sa ma lamuriti si pe mine:azi am cumparat din Praktiker o punga cu 2 radacini de Asclepia tuberosa,iar pe pachet scrie ca se planteaza in gradina si ca este perena.Este aceeasi pe care o aveti si voi? Pe pachet arata la fel.A mai cumparat cineva asa ceva?Multumesc.
 

ghia_don

Active Member
Coral, aceeasi intrebare am vrut s-o pun si eu :?
Intreb, pentru ca este recomandata ca fiind planta rezistenta la frig, si daca ar fi asa imediat as pune una in gradina :wink: .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Daca va uitati pe google exista o diferenta intre Asclepia tuberosa si Asclepia curassavica(noi cam asta o avem).Nu stiu ce diferenta e intre ele la rezistenta fata de temperaturi mici.
 
Sus