Asclepia currasavica

fixpix

Active Member
probleme tehnice!!!

am doua feluri de asclepias...

din seminte de azi primavara si am pus toti puii afara in gradina de flori. o vreme au fost ok. acuma cam toate incep sa se usuce... de inflorit doar astea portocalii/rosii...
dar au mii de oua de ceva pepi... acuma is oua/pui mici GALBENI... pe toate frunzele si tulpinile...
cred ca sunt de la ceva insecte rosii cu pete negre. ca am vazut cateva prin... zona.


cu ce sa le stropesc ???
 

fixpix

Active Member
de insecteee.... credeam ca pepi ... e cuvant universal LOL
dar m-am uitat mai atent si am vazut ca is deja pui vii. dar galbeni aprins. si se misca. dar tot pe loc. pe frunze, tulpini...peste tot. si alte insecte adulte rosu cu pete negre...

dar... asa o invazie nici la purecii pe bobocii trandafirilor nu am vazut !!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cica pepi = insecte.Unde te crezi bre omule???
Da cu actara si dispar si insectele si pepi :rofl:
 

floare mica

Member
Am si eu o plantuta mica, deja are bobocei si se vede un punct portocaliu, si acum e afara pe suportul de la geam, o mai inflori in iarna asta ? :?
 

valentyna

Member
am si eu una super.a stat inflorita toata vara a ramificat fara s-o trund.si acu are flori.am bagat-o la beci.sper sa reziste in iarna asta caci alt loc n-am.si acu are flori.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In primavara si desi nu e pretentioasa nu stiu daca rezista in beci; si nu atit din pricina lipsei de caldura ci a luminii.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Decat sa ma chinui cu ea peste iarna,mai bine adun semintele,care le face cu zecile.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Din seminte e si a mea si are pe putin 70-80 de cm,si infloreste neincetat.
 

ghia_don

Active Member
Astea nu dau nici un semn ca ar vrea sa infloreasca, poate trebuia sa le ciupesc, ceea ce eu n-am facut...
La anul voi incerca din nou cu seminte...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu e cu ciupitul nimic.Eu am avut rasarite in gradina din semintele cazute anul trecut si singure ,fara ciupiri "manuale" sau interventii umane au si ramificat si au si inflorit.Poate nu a avut suficient soare? :?
 
Sus