Asclepia currasavica

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nici una din ele nu rezista la temperaturi scazute,la iernile noastre.Nu va faceti iluzii ca le puteti planta in gradina :(
Daca va mutati poate cu gradina cu tot in zonele cu ierni calde,cine stie?????????? :rofl:

In conditiile climatice de la noi sunt tratate ca plante de interior.Atrag fluturii,au inflorescente asemanatoare doar ca una este portocalie (tuberosa) .Si aceasta din urma are tuberculi spre deosebire de currasavica care are radacini.
Diferente majore nu sunt .Sau cel putin eu inca nu le-am gasit :?
 

fixpix

Active Member
sa inteleg si eu... la asclepias asta ii place afara dar iarna vrea inauntru ???

ca si io am seminte si vreau sa am asclepias... dar chestia cu mutatu iarna e nasoala... nu prea e pe gustu' meu!

:cry:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ai citit cu atentie ce am scris mai sus?
Da,e planta de interior in R Romania pe latitudinea si longitudinea noastra......... :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Am inteles...deci amindoua la ghiveci :( , cu toate ca mi-ar fi placut sa stea in gradina permanent...
 

albela

Active Member
Plantuta mea desi e tare tinerica are bobocei. Sper sa ma astepte sa ma intorc din concediu sa vad si eu minunea :D .
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
A mea cred ca a inflorit de teama ca plec in concediu:

Ce fraiera-i ca io prima data ma apuc de zugravit si numai dupa aceea o tai!!!! :rofl:
 

Roxana

Active Member
este foarte frumoasa! sa-ti traiasca!
si eu am pierdut una din cauza lipsei de apa...cred. :(
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Un sfat din proprie experienta:tundeti planta ca sa se "imbogateasca".Va arata mult mai bine,parol......... :rofl:
Nu are o perioada anume pentru tuns.Se poate coafa oricind fiindca da foarte repede :D
Si ca si leandrii sau ruellia daca are apa permanent in farfurioara( NUMAI pe timp de vara )va creste rapid si va inflori bogat :D
 

albela

Active Member
O pastaie de seminte a crapat

Stie cineva cand si cum pot sa pun la incoltit semintele?
celelalte pastai urmeaza
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daca ma intrebi pe mine normal ca iti zic in pastile.Incearca in mai multe feluri .Asa o sa vezi care si unde iti germineaza mai repede.Poate tu ai mina buna la pmaint cu turba sau la perlit sau.......nu stiu........Deci avind atitea merita de incercat in mai multe feluri.
 
Sus