Ardei

estrella

Member
Floria,
As elimina bolile parazitare (am stropit consecvent) si as opta pentru putrezirea varfului fructelor la ardei.
Uitasem sa mentionez ca petele apar in varful fructelor initial.
Deci, piatra de var ar fi antidotul.
Initial crezusem ca am stropit cam des cu insecticid din cauza unor purici care imi ataca des varza care e vecina cu ardeii.
Multumesc mult Floria!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Anul asta am mers pe ardei lungi tip bulgaresc , pe grasi si gogosari doar , si cu seminte de la ZKI , au mers super si sunt super productivi , aia din piata luati anul trecut mi au adus pagube , ca erau probabil de la vreo planta bolnava ca nu au rodit cum trebuie si rodul destul de mic si putin
 

Floria

Active Member
Am luat semintele unui ardei foarte mare si rosu, cumparat din supermarket. Mi-au rasarit doar cateva fire si mi-a fost teama ca am luat semintele unui hibrid dar a inceput sa creasca foarte frumos.

 

happy

Well-Known Member
Hibrizii ce au ,nu cresc la fel?Care este diferenta?Am si eu ardei grasi portocalii din seminte frantuzesti,la plic.Nu apuca sa se coloreze,ii mananc deja verzi! :wink: Seamana cu ai tai!
 

Floria

Active Member
happy a spus:
Hibrizii ce au, nu cresc la fel ? Care este diferenta?
Am auzit ca din semintele recoltate de la hibrizi nu ies plantele identice cu cele de la care ai recoltat semintele. Eu nu am verificat asta dar asa circula informatia.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am auzit altfel , ca iese la fel dar pierde in rezistenta la boli ....care mai de care cu "sfaturi" si "concluzii" :)
 

Floria

Active Member
Voi lasa ardeiul sa ajunga la maturitate si voi vedea cum se dezvolta, daca iese atat de mare ca cel cumparat si daca nu se imbolnaveste pana atunci. Eu banuiesc ca era un hibrid, prea era mare si rosu.
 

interval

Active Member
Floria a spus:
Din semintele recoltate de la hibrizi nu ies plantele identice cu cele de la care ai recoltat semintele. Eu nu am verificat asta dar asa circula informatia.
Nici eu n-am verificat, dar Coana Mare, care a studiat ierburile vreo 4 ani zice ca plantele hibride nu mai transmit prin seminte, acelesi caracteristici plantelor viitoare. Toate caracteristicile pot fi alterate, cele morfologice, cele anatomice, cele legate de interactiunea cu factorii de mediu si bol, adica pot iesi plante diferite de 'parinti', mai sensibile la boli si neadaptate la clima. Unele dintre plantele rezultate din semintele hibride pot fi chiar sterile, adica nu formeaza seminte, de exemplu florile puternic invoalate.
 

happy

Well-Known Member
Abia astept sa vina primavara 2012 sa pun seminte americane :rofl: :rofl: :rofl:
Mai rau este ca mai imbatranim cu un an...
 

ghia_don

Active Member
Motatii astia imi plac enorm, de dragul lor am renuntat la ceilalti ardei iuti...sint incarcati de rod iar ardeii sint numai buni de iuti.. :D
Si toti sint la vedere :) ..
 

Floria

Active Member
Arata superb, parca ar fi ornamentali si par destul de productivi ! Ce culoare au cand se maturizeaza ?
 

doina

Member
Daca sunt cei pe care-i stiu eu se fac rosii cand se coc, pe la noi li se spune '7 frati'
Ghia, daca o sa ai seminte de vanzare cumpar si eu :hug:
 
Sus