Ardei

Floria

Active Member
Ghia, cred ca va trebui sa aduni mai multe seminte, unii dintre noi inca nu indraznesc sa ceara de pe acum, dar asteapta cumintei momentul in care vei scoate seminte la vanzare din toate minunatiile pe care le ai in gradina. :* (mai ales ca au crescut virtual si sub ochii nostri ) :wink:
 

Floria

Active Member
ghia_don a spus:
Motatii astia imi plac enorm, de dragul lor am renuntat la ceilalti ardei iuti...sint incarcati de rod iar ardeii sint numai buni de iuti.. :D
Si toti sint la vedere :) ..
Ghia, ardeii tai, au pulpa carnoasa sau subtire ?
ce culoare au cand ajung la maturitate ?
ai pus la murat ?
 

ghia_don

Active Member
Cind se coc se fac rosii
Ajung cam la 5-7 cm lungime, si nu sint foarte carnosi...numai buni zic eu..
La murat am pus si sint super buni :)
 

Floria

Active Member
Minunat Ghia ! mi-a ramas gandul la ei de cand ai pus pozele vara trecuta si acum am dat cautare si m-am bucurat cand am gasit topicul.
Daca ai luat seminte de la ei, vreau si eu cateva, iti dau ce vrei tu la schimb.
 

happy

Well-Known Member
Floria ardeii kapia din seminte de la tine deja sunt la a doua frunza,cresc tare bine ,am cumparat si o lampa neon de 15 wati si sper sa se dezvolte normal pana o sa-i plantez in solar! :D
 

Elektra

Member
happy a spus:
Floria ardeii kapia din seminte de la tine deja sunt la a doua frunza,cresc tare bine ,am cumparat si o lampa neon de 15 wati si sper sa se dezvolte normal pana o sa-i plantez in solar! :D
Arata bine, vezi ce minuni face neonul? Ai mei momentan stau exclusiv la neon, cam de la 4-5 pm pana pe la 10am, ziua la somn si racoare, cam la 17grade.
Floria vezi ca ardeii Revolution au rasarit foarte repede, in 5 zile, celalat soi de ardei grasi mai incetut, cam in 8-9, germinatia foarte buna, poti sa-i pui individual in paharel de la inceput. Apropo, eu n-am mai crescut ardei din samanta pana acum, cand se repica pot sa i ingrop mai adanc, ca la rosii, sau la aceeasi inaltime?
 

anknic

Active Member
sa stii ca toti ardeii mei iuti ii ingrop adanc si am observat ca fac radacini adventive pe tulpina exact ca si rosiile.
 

Floria

Active Member
Buna treaba ai facut Happy cu neonul. Eu nu am semanat nimic pana acum pentru ca este cam frig la mine, pe 15 februarie ma apuc de semanat dar in mod sigur imi voi cumpara neon. Ardeii au nevoie de mai multa caldura pentru genimare, 50% din succesul germinarii cu mult mai devreme de termen la tine, il reprezinta neonul.
 

happy

Well-Known Member
Floria a spus:
Buna treaba ai facut Happy cu neonul. Eu nu am semanat nimic pana acum pentru ca este cam frig la mine, pe 15 februarie ma apuc de semanat dar in mod sigur imi voi cumpara neon. Ardeii au nevoie de mai multa caldura pentru genimare, 50% din succesul germinarii cu mult mai devreme de termen la tine, il reprezinta neonul.
Floria sa stii ca ardeii au germinat fara neon,acum il folosesc cand sunt in crestere.Caserolele le-am tinut aproape de ac;lorifer pt. ca stiam ca au nevoie de temperaturi mai mari! :wink:
Elektra,am inteles eu ca tu lasi neonul aprins toata noaptea si ziua nu le dai lumina? :?
 

Floria

Active Member
Am uitat sa-ti spun Happy ca semintele sunt de la niste ardei foarte mari si rosii din gradina unei prietene a mea. Mi-au placut atat de mult ca erau tufele pline de ardei si mi-a garantat ca ea ii pune de cativa ani din semintele primite de la o verisoara a ei din America. Voi pune si eu ca anul trecut am cumparat rasad din piata si au iesit niste piticanii.
 

Elektra

Member
happy a spus:
Elektra,am inteles eu ca tu lasi neonul aprins toata noaptea si ziua nu le dai lumina? :?
Exact asa, minim 16 ore de stat la neoane(in grow box, captusita cu folie de aluminiu lucioasa), deoarece la noi e mai mult innorat in perioada asta a anului si stiu de anul trecut ca desi erau pe pervaz se lungeau caci nu era lumina destula. Astazi spre exemplu e soare si le las cateva ore pe pervaz, cat timp bate soarele direct pe ele, apoi la culcare :D Oricum, neoanele mele sunt speciale pentru plante, am ventilator pus ca sa se mentina temperatura scazuta si sa produca un usor curent de aer ca sa se ingroase tulpinita, eu am dat specificatiile si a facut sotul meu un growbox exemplar :D .
In legatura cu germinatia ardeilor, nici ai mei n-au germinat sub neon ci pe pardoseala incalzita cam la 30 de grade, a contat asta foarte mult dar si semintele, din 22 seminte luate de la tomatogrowers au germinat 21 iar dintr-un pachet cumparat din ro, de calitate teoretic ca am dat 8 le pe aprox 15 sem, din 7 sem n-a rasarit pana acum nimic, aceleasi conditii evident.
 

happy

Well-Known Member
Elektra ,nu poti posta niste poze cu instalatia de iluminat facuta de sot?Mai luam si noi idei! :D
Floria,deja cresc ardeii cam repede fata de cum se prezinta iarna asta afurisita!Daca sunt din seminte testate de vecina avem sperante mari pt. anul asta!
O sa-i mai tin pe loc sambata si duminica ,sa se odihneasca doar este weekend :rofl:
 

Elektra

Member
happy a spus:
Elektra ,nu poti posta niste poze cu instalatia de iluminat facuta de sot?Mai luam si noi idei! :D
Fac astazi si le postez mai tarziu, dar sa stii ca mare filozofie nu-i, o cutie de carton mai inalta, cu capac, imbracata in folie de aluminiu, 2 neoane si-un ventilator conectat la o sursa de 12V. Fara ventilator temp urca la 26, cu o mentin la 20, nu-i perfect dar e mai acceptabil.
Edit sa adaug pozele
 

happy

Well-Known Member
Este ca o clocitoare de scos ...plantute :rofl: Foita de aluminiu este pt. luminozitate mai mare? Daca ai tine capacul putin departat cred ca nu ar mai fi nevoie de ventilator!
 

Elektra

Member
happy a spus:
Este ca o clocitoare de scos ...plantute :rofl: Foita de aluminiu este pt. luminozitate mai mare? Daca ai tine capacul putin departat cred ca nu ar mai fi nevoie de ventilator!
Daca ridic capacul o parte din lumina iese pe acolo si temp e pe la 23-24, cu ventilator si capacul pus e la 20. Folia de aluminiu este reflectorizanta si creste randamentul luminii, daca citeai ce a scris veretregn la grow box stiai. :)
 

maxie

Member
Dupa cat timp de la rasarire ar trebui repicati ardeii? Cat ar trebui sa fie de mari si cati se pun intr-un pahar ( 1 sau 2) ?
 
Sus