ardei iuti: habanero, fatali, etc

anknic

Active Member
atunci inseamna ca piticul galben nu-i chinensis...desi asa scria pe ghiveci cand l-am cumparat.

in fine...amanuntele astea-s mai putin impotante, important e sosul iute care rezulta din ei :)
 

interval

Active Member
anknic a spus:
anul asta am mai multe soiuri asa ca am sa izolez flori de la fiecare si fac polenizare cu pensula (ca n-am fizic cat sa ii spatiez).
Incerca mai bine sa izolezi toata planta pentru o perioada, apoi marcheaza ardeii aparuti ca sa-i recoltezi pentru samanta. Daca izolezi doar unele flori mi-e teama ca se vor scutura la cea mai mica atingere.
 

anknic

Active Member
nu le acopar cu nimic ca mi-e frica de mana. eu si evit stropirile, asa ca...am sa le spatiez cat pot de mult in gradina si alea care nu incap le iau pe balcon si aici s-ar putea sa izolez ceva craci (ca-s in ochii mei toata ziua si controlez altfel treaba)
 

coral

Member
La fel si la mine,habanero chocolate nu a rasarit nici macar unul,in casa,la caldura,chiar m-am suspectat la un moment dat ca am uitat sa pun semintele in ghiveci :) !Toti ceilalti ardei iuti-jalapeno,jamaican red,bishop crown,numex twilight- au germinat foarte bine.
 

bunicutz32

Member
anknic a spus:
nu le acopar cu nimic ca mi-e frica de mana. eu si evit stropirile, asa ca...am sa le spatiez cat pot de mult in gradina si alea care nu incap le iau pe balcon si aici s-ar putea sa izolez ceva craci (ca-s in ochii mei toata ziua si controlez altfel treaba)
Ardeii nu fac mana, in sensul bolii pe care o stim la cartofi si tomate. Ardeii sunt atacati de Phytophtora la nivelul radacinilor si coletului, ceea ce duce la putrezire si ofilirea intregii plante. Sunt insa alte boli la ardei care provoaca pete pe frunze. Si pentru acestea nu sunt folositoare produsele antimana (Ridomil, Acrobat etc.), ci numai anumite strobilurine (Ortiva de exemplu) sau benzimidazoli (Score de exemplu). Pentru fainare se poate folosi orice produs antifainare comun (Tilt, Systhane etc.)
 

anknic

Active Member
anul asta am ardei mai fitosi, anul trecut ardeii mei au mers bine-merci in vita, stropiti cu ce dadea tata la vita (adica de obicei zeama de urzica, ceai de coada calului, bordeleza...cand se anunta mana in vecini ceva tilt).

habanero mustard a fructificat bine pe balcon la mine ne-stropit cu nimic!

anul asta trebe sa fiu mai atenta ca am ceva mai multi fitosi...
 

anknic

Active Member
astia-s pe balcon si-s repicati de 2 ori(au rasarit inr-un pahar mic, i-am pus cand aveau 15 cm intr-unul maimare si firul asta pastrandu-lpe balcon l-am pus intr-o cutie mare de smantana), da' aia din gradina-s la fel si-s repicati 1 data (pahar mic-rasarirea, pahar mare si apoi directia gradina), doar ca-s pusi la germinat pe 1 feb.

oricum jalapeno-s cei mai vrednici dintre fitosi, am flori si la ceilalti, da' astia au inflorit primii si s-au dezvoltat fructele f.repede.
 

cataliniv

Member
Buna seara,

Sunt nou pe forumul dumneavoastra:)
Am facut si eu rost de seminte de habanero orange, din 21 de seminte puse au iesit doar 5 .
Unele au trecut la frunzulitele acelea definitive dar sunt inca foarte mici, pt ca le tin in pahare plastic la fereastra in blacon si de doua saptamani e cam frig pentru ele, am inteles ca le trebuie minim 21 de grade:( si au fost multe zile cand nici nu a atins 18grade nu mai zic de soare sa le inclazeasca

As vrea sa le stimulez putin e bine sa le ud cu apa in care am dizolvat putin azot? doar pe pamant sa pun solutia.

multumesc anticipat
 

anknic

Active Member
lasa fertilizarea ca le arzi daca-s mici, incearca sa le muti mai la cald macar noaptea.

cand le-ai semanat?
 

cataliniv

Member
Surpriza acum de dimineata am vazut ca vor mai iesi duoa fire se vad lujerii albi :)
Le-am adus in casa si le-am pus pe calorifer la fereastra, am in casa 25 de grade e mai bine decat in balcon.
Unele au rasarit imediat dupa a doua saptamana dupa 15 zile iar altele dupa 20 acum, exact data cand le-am pus nu mai stiu dar au aproximativ 5 saptamani.
Au mers binisor o perioada si de cand a venit vremea asta urat stagneaza.

Langa ele pe balcon tineam si niste rasaduri de cayenne asta pare mai rezistent fire astea au cam 10 cm si frunze maricele.
 

anknic

Active Member
habanero sunt f fitosi, nu rasar decat la caldura (mie in rasadnita nu mi-a rasarit niciunul)

tine-i in casa pana se indreapta vremea, dar daca ai calorifeul cald ia-i de pe el.
 

shanzha

Member
Are cineva experienta cu Fatalii? Am pus ceva seminte cumparate de pe net, si nu prea am vazut miscare... Intr-un pahar a iesit o plantuta si vad ca stagneaza, in altul a iesit tot asa una mica, avand 2 frunzulite si asa a ramas, acum a mai aparut una care s-a inaltat dar atat, si vad ca se chinuie inca una sa iasa. Chiar acum am gasit pe net ca germineaza ff greu...
 

anknic

Active Member
da, eu. am avut anul trecut si i-am pus tarziu in casa, au rasarit (la caldura), dar nu prea au apucat sa faca fructe. anul asta i-am pus la 1 feb in casa, au rasarit bine (toti adica) si-s in gradina de pe 1 mai, au flori deja, sper sa vad si fructe (coapte eventual...ca alte seminte nu mai am!)
 

shanzha

Member
Pot sa ma abonez si eu la niste seminte? :) In caz ca ai mei nu "puiaza"...
La schimb, sau contra cost, numai sa stiu ca-s chiar fatalii.
Lemon drop are cineva?
Eu am cam ratat startul, unii din cei pusi in prima tura nu au iesit (jalapeno, poblano), apoi am mai primit seminte de habanero chiar din Mexic care acum sunt plantute destul de mici, am mai cumparat si primit de pe net, si recent am mai primit 3 feluri din China, au germinat surprinzator de repede, unii inca ies din pamant, deci mici... In afara de fatalii am pastrat de la toti seminte, pt. anul viitor, in caz ca cei de acum nu fructifica. Si s-ar putea sa mai primesc ceva seminte, dar nu vor avea nicio sansa sezonul asta :cry:
 

anknic

Active Member
fatalli sunt sigur ca i-am luat cu certificare si i-am pus cu eticheta, da' sa vedem cum fructifica.
 

interval

Active Member
Stau si ma-ntreb: Ardeii transmit prin X polenizare numai iuteala sau si alte caracteristici? Normal ar fi sa transmita si alte insusiri particulare. Dar cat de mult se pot transforma prin X polenizare (nu ma refer doar la iuteala)? Am mai multe soiuri de ardei (iuti, dulci, de boia) pe care tot ezit inca de anul trecut sa-i pun in pamant de teama ca se vor corci. Am pus doar un ardei iute pe care il pastrez de la mama si care nu te face de rusine.

Daca la rosii mai poti impiedica X polenizarea, am inteles ca la ardei este foarte greu din cauza fragilitatii florilor. Cred ca este posibil numai daca izolezi tufa cu totul. Dar nu stiu daca merita efortul si cheltuiala. D'aia ma intrebam, in ipoteza ca plantez numai adrei iuti, cat de mult or fi afectate si alte insusiri?
 
Sus