ardei iuti: habanero, fatali, etc

interval

Active Member
Nu mai stiu pe unde am citit si ce am citit, dar acolo era vorba de a tine succesiv semintele pentru perioade de timp egale (12 ore sau 24 ore, nu-mi amintesc bine) in congelator, frigider, camera(mediul ambiant) si apa.
Cred ca discutia asta am mai avut-o in topicul despre rosii.
 

anknic

Active Member
da. v-am zis eu ce m-a sfatuit acu'2 ani un prieten ing.agronom. 1 zi congelator, 1 zi frigi, 1 zi camera, 1 zi in apa si apoi insamantate. ideea e ca nu tb sa fie fix egale perioadele, da' dupa congelator e bine sa fie bagate in frigi si apoi in camera, ca sa nu fie socul termic prea mare (adica sa le scoti din congelator si sa le pui direct in apa calda...)
 

Elektra

Member
Anul acesta am 7 soiuri de ardei iuti, as vrea o parte din ei sa-i plantez in ghivece din cauza spatiului, au germinat extrem de bine deci nu prea am pe unde sa-i pun la distanta de cei grasi. Acum intrebarea, la o planta care teoretic la maruritate atinge 60-80 cm in inaltine si ramifica puternic, un ghiveci cam de ce diametru ar fi indicat?
 

Floria

Active Member
De obicei se foloseste ghiveci cu diametru la jumatatea coroanei plantei respective. M-am dus si am masurat ghiveciul in care avut anul trecut ardei iute. Are 25 cm diametrul.
 

anknic

Active Member
eu la ardeii care crescut mai mult de 50 cm am pus pet de 5 l taiat si nici asa nu le-a ajuns...
 

Elektra

Member
Mersi de raspunsuri, diametrul coroanei scria in descrierea soiurilor la majoritatea in jur de 50 cm, deci minim 25 cm ghiveciul, la cati sunt cred ca ajung la aranjamente florale unice, ardei iuti printre trandafiri :rofl:
Oricum sunt curioasa sa vad evolutia comparativa ghiveci/gradina.
Oare unde gasesc ghivece de teracota asa mai mari mai ieftine?
 

anknic

Active Member
in gradina vor creste muuult mai bine. experimentul asta il fac eu de 2 ani. complicat e cu pusul la distanta pt.ca se corcesc imediat.
 

Floria

Active Member
Elektra, daca ii pui in ghiveci iar ghiveciul in gradina, ar fi minunat daca ai posibilitatea sa ingropi jumatate din ghiveci in pamant. Vor creste mult mai bine.
 

bunicutz32

Member
anknic a spus:
in gradina vor creste muuult mai bine. experimentul asta il fac eu de 2 ani. complicat e cu pusul la distanta pt.ca se corcesc imediat.
Ardeii se pot incrucisa accidental prin insecte polenizatoare (albine, bondari) sau chiar prin furnicile care umbla dupa "mierea" de afide, asa ca izolarea soiurilor prin distante obisnuite din gradina (20-30-50 metri) nu foloseste la nimic, atat timp cat albinele zboara pe distante mult mai mari cu polen pe corpul lor.
 

anknic

Active Member
sa stii ca mie nu mi s-au corcit ardeii (si am culivat cel putin 7 soiuri si de 3 ani fac traba asta), dar i-am pus la distanta de cel putin 50 m intre ei si cate 2. la mine gradina e de fapt vita de vie si...vantul n-are cum sa ii polenizeze, albinele...si-or face si ele plinul in 50 m si de duc la stup :)

anul asta am mai multe soiuri asa ca am sa izolez flori de la fiecare si fac polenizare cu pensula (ca n-am fizic cat sa ii spatiez).

in schimb pusi ca experiment 4 dn soiuri diferite in acelasi loc...anul urmator mi-au iesit ardei mov con (in conditiile in care con erau aia galbeni si mov ardei alungiti :) ) n-am avut loc sa germinez toate semintele din ardeii aia pusi la grama da ca sigur mai descopeream si alte anomalii :)
 

Elektra

Member
bunicutz32 a spus:
Ghivece de 10-12 litri pentru soiuri cu vigoare mijlocie si 15-20 litri pentru cei cu vigoare mare.
Multumesc de info si multumesc foarte mult pentru seminte, au germinat remarcabil de bine la toate cele 5 soiuri, 100%.
 

bunicutz32

Member
anknic a spus:
sa stii ca mie nu mi s-au corcit ardeii (si am culivat cel putin 7 soiuri si de 3 ani fac traba asta), dar i-am pus la distanta de cel putin 50 m intre ei si cate 2. la mine gradina e de fapt vita de vie si...vantul n-are cum sa ii polenizeze, albinele...si-or face si ele plinul in 50 m si de duc la stup :)

anul asta am mai multe soiuri asa ca am sa izolez flori de la fiecare si fac polenizare cu pensula (ca n-am fizic cat sa ii spatiez).

in schimb pusi ca experiment 4 dn soiuri diferite in acelasi loc...anul urmator mi-au iesit ardei mov con (in conditiile in care con erau aia galbeni si mov ardei alungiti :) ) n-am avut loc sa germinez toate semintele din ardeii aia pusi la grama da ca sigur mai descopeream si alte anomalii :)
Nu este nevoie sa se polenizeze manual. Ardeii sunt plante care se autofecundeaza, dar sunt si facultativ alogami, adica cu polenizare incrucisata. Procentul de incrucisare poate fi de la 10 la 90%, in functie de specie, compatibilitatea soiurilor, prezenta polenizatorilor si conditiile meteo. Izolarea florilor este destul de dificila la ardei, din cauza dimensiunii relativ mici a florilor si a fragilitatii lor (merge foarte bine la vinete insa). Mai comod este sa se izoleze ramuri intregi cu saci din tifon, material de perdea, folie microporoasa etc. , ceva cu pori mici. Inainte de izolare se indeparteaza florile si fructele existente deja , iar dupa 1-2 saptamani se poata indeparta sacul si se marcheaza fructele formate, ca sa se stie ca sunt seminte "pure".
Atentie la faptul ca ramurile (sau chiar plantele intregi) izolate sunt mai susceptibile la boli si afide, din cauza microclimatului diferit in interiorul sacului si a absentei pradatorilor naturali.
 

bunicutz32

Member
anknic a spus:
sa stii ca mie nu mi s-au corcit ardeii (si am culivat cel putin 7 soiuri si de 3 ani fac traba asta), dar i-am pus la distanta de cel putin 50 m intre ei si cate 2. la mine gradina e de fapt vita de vie si...vantul n-are cum sa ii polenizeze, albinele...si-or face si ele plinul in 50 m si de duc la stup :)
quote]
50 de metri e suficient daca zburatoarele sunt impiedicate si de bariere fizice (plante mai inalte, garduri compacte etc.)
 

bunicutz32

Member
Elektra a spus:
bunicutz32 a spus:
Ghivece de 10-12 litri pentru soiuri cu vigoare mijlocie si 15-20 litri pentru cei cu vigoare mare.
Multumesc de info si multumesc foarte mult pentru seminte, au germinat remarcabil de bine la toate cele 5 soiuri, 100%.
Cu placere. Sper sa fiti multumita de plante si de fructele lor.
 

anknic

Active Member
habanero brown n-a rasarit niciunul...acuma...de experiment as vrea sa stiu daca a rasarit la cineva, gasca mancatoare de ardei a zis ca si asa era o culoare ciudata :)

LE: de stiut pt.la anu': in rasadnita n-a rasarit niciun fitos (habanero, fatali, red bonet), in schimb jalapeno a rasarit 100% (si in casa astia-s cei mai tari la crescut, deja am flori la 2 in 4 din casa...o vitalitate remarcabila), deci ideea mea de anul trecut cum ca fitosii tb.insamantati in casa (sau la caldura) pe la inceput de feb.ca sa aiba o sansa e verificata si anul asta.
 

bunicutz32

Member
anknic a spus:
habanero brown n-a rasarit niciunul...acuma...de experiment as vrea sa stiu daca a rasarit la cineva, gasca mancatoare de ardei a zis ca si asa era o culoare ciudata :)

LE: de stiut pt.la anu': in rasadnita n-a rasarit niciun fitos (habanero, fatali, red bonet), in schimb jalapeno a rasarit 100% (si in casa astia-s cei mai tari la crescut, deja am flori la 2 in 4 din casa...o vitalitate remarcabila), deci ideea mea de anul trecut cum ca fitosii tb.insamantati in casa (sau la caldura) pe la inceput de feb.ca sa aiba o sansa e verificata si anul asta.
La modul general soiurile de Capsicum chinense (din care fac parte si "fitosii") rasar dupa o perioada mai mare decat Capsicum annuum, uneori chiar dupa 60 de zile. Deci rabdare. O metoda buna de micsorare a duratei de la semanat la rasarire este alternarea temperaturii 25-28 grade C ziua si 15-18 grade C noaptea. Daca samanta nu are germinatie insa nu se poate face nimic. Ce-i mort - mort ramane.
 

anknic

Active Member
ooo, daca nu m-as chinui cu ei de ceva vreme :)


de rasarit nu mi s-a parut ca rasar mai greu ca ceilalti (in casa), doar cresc mai greu. da' pusi la inceput de feb in casa...nerasarit nimic si reinsamantat la inceput de martie si in casa si-n rasadnita si niciun fir...pur si simplu n-au avut chef, de aia intrebam cine a mai luat daca are vreun fir. de ex.greu a rasarit si habanero white (aka nu toti), habanero red in schimb a rasarit repede si bine, ca si mustard (cu care am experienta de anul trecut-rasarire buna, doar creste mai greu)

chinensis am un ardei galben (pitic) care NU e atat de fitos ca habanero (adica rasare fara pb.de 2 ani in rasadnita), da' habanero ma indoiesc eu ca e chinensis (doar ca el la mama lui acasa nu are iarna :) )

la ardeiul pitic galben in schimb i se duce culoare pus la murat, pe cand habanero mustard isi mentine culoarea.
 

anknic

Active Member
bunicutz32 a spus:
anknic a spus:
sa stii ca mie nu mi s-au corcit ardeii (si am culivat cel putin 7 soiuri si de 3 ani fac traba asta), dar i-am pus la distanta de cel putin 50 m intre ei si cate 2. la mine gradina e de fapt vita de vie si...vantul n-are cum sa ii polenizeze, albinele...si-or face si ele plinul in 50 m si de duc la stup :)

anul asta am mai multe soiuri asa ca am sa izolez flori de la fiecare si fac polenizare cu pensula (ca n-am fizic cat sa ii spatiez).

in schimb pusi ca experiment 4 dn soiuri diferite in acelasi loc...anul urmator mi-au iesit ardei mov con (in conditiile in care con erau aia galbeni si mov ardei alungiti :) ) n-am avut loc sa germinez toate semintele din ardeii aia pusi la grama da ca sigur mai descopeream si alte anomalii :)
Nu este nevoie sa se polenizeze manual. Ardeii sunt plante care se autofecundeaza, dar sunt si facultativ alogami, adica cu polenizare incrucisata. Procentul de incrucisare poate fi de la 10 la 90%, in functie de specie, compatibilitatea soiurilor, prezenta polenizatorilor si conditiile meteo. Izolarea florilor este destul de dificila la ardei, din cauza dimensiunii relativ mici a florilor si a fragilitatii lor (merge foarte bine la vinete insa). Mai comod este sa se izoleze ramuri intregi cu saci din tifon, material de perdea, folie microporoasa etc. , ceva cu pori mici. Inainte de izolare se indeparteaza florile si fructele existente deja , iar dupa 1-2 saptamani se poata indeparta sacul si se marcheaza fructele formate, ca sa se stie ca sunt seminte "pure".
Atentie la faptul ca ramurile (sau chiar plantele intregi) izolate sunt mai susceptibile la boli si afide, din cauza microclimatului diferit in interiorul sacului si a absentei pradatorilor naturali.

m-am gandit io mult si bine si...n-am chef de complicatii din astea, asa ca-i spatiez: unii la gradina(in colturi diferite) si unii pe balcoane :)
 

bunicutz32

Member
anknic a spus:
chinensis am un ardei galben (pitic) care NU e atat de fitos ca habanero (adica rasare fara pb.de 2 ani in rasadnita), da' habanero ma indoiesc eu ca e chinensis (doar ca el la mama lui acasa nu are iarna :) )

la ardeiul pitic galben in schimb i se duce culoare pus la murat, pe cand habanero mustard isi mentine culoarea.
Capsicum chinensis se recunoaste prin doua caractere distincte: prezenta a doua sau mai multe flori (fructe) la fiecare nod si prezenta unei "gatuituri" circulare pe calix (portiunea care face legatura intre pedunculul fructului si fructul propriu-zis). De asemenea, toate soiurile de chinensis au fructe pendente, de forma neregulata si tufa foarte compacta, cu numeroase ramificatii. De asemenea, in general, semintele au marginea valurita.
Habanero este cu siguranta Capsicum chinensis.
 
Sus