ardei iuti: habanero, fatali, etc

cataliniv

Member
si eu tot asa ii cresc in balcon in tot felul de vase si mai cresc si la tara in gradina, am avut grija sa nu ii arda soarele si le mai fac umbra, dar ma gandesc de cei de la tara ca am dus saptamna trecuta niste rasaduri crescute de mine aici la bloc de ardei rotund si stea si sunt direct in soare.
Eu le ud la tara doar odata pe saptamana, sambata, cand ajung restul e de la Dumnezeu.
 

shanzha

Member
cataliniv a spus:
As vrea sa stiu de la cei care au mai mancat habanero, eu nu am mai avut ocazia, poate se va intampla pana in toamna:) as vrea sa stiu cum sunt...Va plac, macati de mult timp?
Eu am avut fericirea sa fiu trimis cu serviciul 2 saptamani in Mexic anul trecut, si am cumparat din supermarket habanero, de acolo am si semintele (plus un plic primit anul asta de la cineva). Am mancat si asa, nepreparat, dar taiat foarte fin, l-am dat putin prin sare, si am mancat. Adevarul e ca e iute, nici vorba sa mananc unul intreg, dar daca-l mananci crud ii simti aroma, altfel nu cred ca mai are acelasi gust (am mancat si salsa verde de chile habanero, dar nu-i mai simti aroma acolo). Si-mi place aroma aceea! Nu cred ca e cazul de exagerari cum am mai citit, sa folosesti manusi cand umbli cu el, dar adevarul e ca ma spalam bine de fiecare data cand mancam, si cand scoteam semintele. Chiar si asa, dupa vreo 2-3 ore dupa ce am mancat, am pus odata mana pe o zona mai sensibila si s-a razbunat... :rofl:
 

anknic

Active Member
dragii mei...este neaparat necesar sa folositi manusi cand faceti ceva din ardeii iuti!

2 intamplari:

-soacra mea a avut ceva pb.cu nervii din palme astfel incat ea nu are sensibilitate la maini. ne face frecvent o salata cu ardei iuti, gogosari si ceapa in otet. acum 3 ani a facut cu ardei iuti de la mine din gradina si...desi pana acum nu a avut nicio pb.in a amesteca acea compozitie...acum 3 ani a facut o reactie alergica tat de puternica la capsacina ca a avut nevoie de calmante!

-eu personal (mare mancatoare de ardei iuti si de mancare picanta in general) am patit acum 2 ani o reactie alergica in palme cu ocazia curatarii semintelor...de nu stiam cu ce sa mai dau! algocalminul fiole era degeaba, scufundat palmele in gheata calma pt.2 minute...crema elocom a fost cam degeaba...nu stiti cum e sa stai o zi intreaga cu dureri si arsuri in palme! imi venea sa ma duc la urgente sa ii rog sa ma sedeze...NU va jucati!

anul trecut am lucrat cu manusi chirurgicale si n-a mai fost pb.

eu va zic...nu e de gluma :)
 

shanzha

Member
Poate in cantitati mai mari sa dea o reactie urata, eu ma refeream mai mult la mancat (cu mana), sau la cules (pt. ca am citit ca cineva voia sa cumpere habanero si a vrut sa puna mana pe unul si altcineva l-a oprit repede, si i-a zis sa foloseasca manusi). Acum ca vorbim de asa ceva, imi aduc aminte ca si eu am patit o data o treaba urata, eram in Delta la cineva si am facut mujdei de usturoi, l-am dat pe razatoare, si in timp ce mancam am simtit o caldura, apoi fierbinteala in varfurile degetelor cu care am ras usturoiul, de-am fugit la Dunare si am luat apa intr-o galeata si am stat cu mana in apa rece, si in zilele urmatoare mi s-au luat 2 straturi de piele de pe buricele degetelor de la mana dreapta. Dar tot nu cred ca voi folosi manusi la ardei.
anknic, cu ce ardei ai patit-o?
 

anknic

Active Member
culmea e ca am patit-o cu chilli, mov si galben (aka cu mult mai putin iuti decat un jalapeno sau un habanero)
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
culmea e ca am patit-o cu chilli, mov si galben (aka cu mult mai putin iuti decat un jalapeno sau un habanero)
confirm... am pățit ceva similar cu scotch bonnet anul trecut. mâncărimi de piele și strănuturi de mama focului.
 

cataliniv

Member
azi am vazut ca niste purici mici verzi mi-ai invadat ardeii pe care ii am aici la bloc.
Fac rau puricii astia? ca eu nu ii cunosc si nu stiu despre mare lucru
 

anknic

Active Member
fac rau, sug seva plantei. gaseste o buburuza sau stropeste cu ceva (initial incearca o zeama de tutun, daca nu ai scapat de ei da-le chimicale)

jalapeno se face rosu cand se coace.
 

veretregn

Active Member
La mine lucrurile în seră sunt ok. Eu am pus Ardei pe două rânduri între roșii și vinete. Astfel se vor bucura de mai multă umbră. Și se bucură tare pentru că varietățile mai timpurii au început să fructifice.

"De Cayenne" este cel mai timpuriu dintre toți, urmat de "Iute Delicios", "Caro" și "Kecskeszarv", "Sigaretta Bionda" și "Royal Black". Pentru utilizarea în bucătărie consider că pentru majoritatea oamenilor "de Cayenne" și "Iute Delicios" sunt suficienți. La început sunt verzi cu vârful alungit șți la coacere devin roșii. În fotografie un "Iute Delicios".



Caro au ajuns de dimensiunea unui ou de găină...


O varietate care mie îmi place foarte mult cum prestează este Kecskeszarv. Este o varietate ungurească care face ardei deschiși la culoare, lungi care s pretează foarte bine pentru a fi murați. Foarte productivă, am adunat anul trecut de pe o plantă crescută afară, cel puțin 30 de bucăți mature de ardei iuți.




Revenind la fatali, Habanero, Jalapeno, Scotch Bonnet și alte varietăți de genul ăsta, nu pot să spun decât câ în general acestea cresc mai compact, sunt mai scunde și, cu certitudine sunt varietăți cu înflorire târzie, pentru că încă nu am văzut floricele de la ei.

O excepție, Royal Black are un foliaj închis la culoare și după observațiile mele este același lucru cu Hungarian Black. După opinia mea, este de fapt un tip de jalapeno scurt. La început este negru, iar la coacere va deveni bordeaux închis. Poate fi crescut și ca plantă perenă, în timpul, de apartament, pe un pervaz orientat spre sud. Plantele obținute din semințe sunt mai productive decât cele ținute peste iarnă. Deci, după, observațiile mele, în primul an planta atinge productivitate maximă.
 

anknic

Active Member
la mine royal black si hungarian black arata altfel. in primul rand royal black e tufa mai micuta decat hungarian black, apoi royal are frunzele mov inchis, hungarian are frunze verzi cu vene mov. royal black face ardeii mai mici si in sus, hngarian black face ardei mai mari si in jos.

eu am avut pusi toti ardeii la 1 feb (exceptie cei pe care ii aveam de anul trecut si hungarian black). dintre toti jalapeno e cel mai vrednic, am fructesi pe royal black, hungarian black si ceva habanero white cred (in gradina mi s-au sters etichetele la unii, asa ca astept fructul ca sa ma prind ce-s). am flori si pe alti habanero si pe fish pepper.
 

veretregn

Active Member
anknic a spus:
la mine royal black si hungarian black arata altfel. in primul rand royal black e tufa mai micuta decat hungarian black, apoi royal are frunzele mov inchis, hungarian are frunze verzi cu vene mov. royal black face ardeii mai mici si in sus, hngarian black face ardei mai mari si in jos.

eu am avut pusi toti ardeii la 1 feb (exceptie cei pe care ii aveam de anul trecut si hungarian black). dintre toti jalapeno e cel mai vrednic, am fructesi pe royal black, hungarian black si ceva habanero white cred (in gradina mi s-au sters etichetele la unii, asa ca astept fructul ca sa ma prind ce-s). am flori si pe alti habanero si pe fish pepper.
Foarte bine că m-ai avertizat. Voi mai face o verificare. Eu am pus semințele la 15 ianuarie.


___________

Da. Ai dreptate!!! Nu este Royal Black este Purple Jalapeno. Eroarea mea. Totuși, sunt incapabil să fac diferența dintre Purple Jalapeno și Black Hungarian.
 

shanzha

Member
Si eu am ceva black, dar nu stiu exact de care, poate ma lamuriti dupa ce pun ceva poze :-) Am mancat deja vreo 20 de bucati, chiar daca erau putin cam cruzi, totusi unii erau iuti binisor.
Pe habanero am bobocei de flori, micuti... I-am pus destul de tarziu.
 

cataliniv

Member
Problema s-a cam agravat, m-au napadit peste tot puricii negrii si stau numai pe varfurile inflorite, parca fac in necaz.
As vrea sa stiu daca pot sa stropesc peste ardei daca sunt infloriti cu regesc am gasit o fiola in casa. Planta va suferii din cauza insecticidului?
o sa ii pese ?

Va multumesc frumos
 

cataliniv

Member
Am luat fiecare planta in parte si le-am curat toate frunzele, erau mai multi purici negri decat cei verzi, ma gandeam sa ii las afara pentru cand vor veni ploile sa ii curete dar daca o sa ploua puternic si le rupe florile, asa ca m-am chinuit si am luat la mana toti ardeii

Sper sa nu mai apara asa repede, mai ales ca am niste ardei micuti care abia au legat si tin mult la ei
 

shanzha

Member
Am pus niste poze in link-ul de mai jos.
1. pozele 069,109,111,124
2. pozele 105,106
3. pozele 107-108
Ma ajuta cineva cu identificarea?
 

anknic

Active Member
nu poate nimeni sa spuna soi la ardei iuti doar dupa flori...plus ca la ardeii iuti e greu sa identifici ceva din cauza ca se corcesc f repede. poti spune ca e soi doar daca achizitionezi seminte dintr-o sursa controlata si apoi faci tot posibilul sa nu se corceasca.
 

anknic

Active Member
cataliniv a spus:
Am luat fiecare planta in parte si le-am curat toate frunzele, erau mai multi purici negri decat cei verzi, ma gandeam sa ii las afara pentru cand vor veni ploile sa ii curete dar daca o sa ploua puternic si le rupe florile, asa ca m-am chinuit si am luat la mana toti ardeii

Sper sa nu mai apara asa repede, mai ales ca am niste ardei micuti care abia au legat si tin mult la ei
treaba cu puricii aia e ca depun oua pe dosul frunzelor. regescul e fost regent. ai incercat solutia eco cu zeama de tutun?
 

shanzha

Member
Sunt si ardei in poze, nu doar flori.
Cei negrii cu floare mov si frunze mai negre i-am avut si anul trecut, acum vad ca tot asa arata, nu cred sa se fi corcit.
Ceilalti sunt primiti, nu le stiu "povestea".
 
Sus