Aquilegia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Claude, caldarusele tale de la Touchwood... cam seamana cu ce trebuia sa iasa din semintele de la mine de acum 2 ani.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Carmen, cu toata jena trebuie sa recunosc ca nu mai imi amintesc, de la tine erau semintele de Songbird Dove? :oops:
Ca unele sunt de-alea, alea albe cu pinten lung, nu?
 

Roxana Peled

Active Member
Oricum la mine rata de germinare a semintelor de la Touchwood a fost de 10 - 50% (nu glumesc, am avut soiuri le care din 10-15 seminte a iesit 1 plantuta) in timp ce rata de germinare a celor de la Caramelutza a fost de peste 90%.
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Sunt super Adina!
Pai decat sa tai tijele mai bine pune de o afacere si vinde niste puiuti la astia dintre noi mai amarati care inca ne mai chinuim cu seminte
Asa este, daca ai multe seminte iti poti permite sa le arunci prin gradina. Eu din comanda comuna am avut pliculete cu 10-15 seminte din fiecare si nici alea cu rata de germinare nemaipomenita . Sa vedem ce supravietuieste pana la anul ca de puiuti momentan sunt plina
claude a spus:
Sunt minunate, Adina! Si, vorba Roxanei, hai sa facem o afacere! :rofl: Eu deja cerseam seminte de la tine pe alt topic, dar daca-mi vinzi niste radacini sunt de-a dreptul incantata! :)
Claude si Roxana, n-am zis nimic pana n-am cercetat prin gradina. Am scos azi doi pui de caldarusa bicolora. Daca se prind in ghivece si va mai doriti va pot oferi fiecareia cate unul. Din pacate din acestia mai deosebiti deocamdata nu am mai mult.
 

Roxana Peled

Active Member
Multumim frumos! Esti o superdulce :hug:
Eu as vrea unul daca esti dispusa la dat :) si daca e ceva ce te tenteaza de pe la mine te rog sa-mi spui. Poate reusesc sa-ti intorc favoarea la anul, in caz ca o sa iasa totusi ceva special din rasadurile acelea ale mele :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
claude a spus:
Carmen, cu toata jena trebuie sa recunosc ca nu mai imi amintesc, de la tine erau semintele de Songbird Dove? :oops:
Ca unele sunt de-alea, alea albe cu pinten lung, nu?
Songbird Dove, Nora Barlow (din care primisem multe de la Doina si ti-am trimis si tie) si inca cateva alte soiuri.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
adina-ioana, multumesc pentru disponibilitate, din cele violet cu alb cu floare simpla am si eu, speram sa iasa duble, ca cele din pozele anterioare mai bine il dai cuiva care nu are sau poate le vrea Roxana pe ambele :hug:
 

Roxana Peled

Active Member
Culmea este ca la mine daca o sa iasa ceea ce trebuie n-o sa am nici una simpla pentru ca am fost tembela si nu mi-am comandat desi imi plac tare mult si acelea :rofl: . Noroc ca mi-a mai dat Caramelutza unele si poate din acelea erau si cu floare ne-batuta :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, sa stii ca sunt multe cu floare simpla care sunt extraordinare! Eu m-am indragostit de cele Songbird Dove, de la Caramell, au pinten lung, floare mare-mare, sunt o minunatie! Am o singura tufa mai izolata de celelalte, tare as vrea sa iau seminte ca poate le va dori cineva si ma lupt cu scarboseniile de gandaci parosi, exact pe tufa aia li s-a pus pata, deja au mancat jumatate din flori, doar azi am asasinat vreo 8 :x
Asta e:

 

Roxana Peled

Active Member
Sigur ca nu are rost sa mi-i dea mie pe amandoi :D
Am si eu o intrebare Dea, planta mama e una singura? Intotdeauna m-am intrebat daca astea care sunt sub forma de tufa mare sunt formate dintr-o singura tufa sau mai multe.
 

Dea

Active Member
In cazul celei albe din poza de mai sus, este o singura planta, doar ca are ceva ani. Anul acesta, insa, a facut o tufa imensa si multe tije florale, incat m-a luat si pe mine prin surprindere. :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
claude a spus:
adina-ioana, multumesc pentru disponibilitate, din cele violet cu alb cu floare simpla am si eu, speram sa iasa duble, ca cele din pozele anterioare mai bine il dai cuiva care nu are sau poate le vrea Roxana pe ambele :hug:
Claude, scuze, n-am fost atenta la mesaje. Din cele care te intereseaza pe tine sper sa am pui la anul. Au o multime in jur care nu au inflorit inca, insa stii si tu ca din seminte e loterie cand ai mai multe soiuri in gradina. ;-)
Te rog sa ma tragi de maneca primavara viitoare de vei mai fi interesata. :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Adina-Ioana a spus:
Din cele care te intereseaza pe tine sper sa am pui la anul. Au o multime in jur care nu au inflorit inca, insa stii si tu ca din seminte e loterie cand ai mai multe soiuri in gradina. ;-)
Te rog sa ma tragi de maneca primavara viitoare de vei mai fi interesata. :D
sigur ca voi fi interesata, iti multumesc din suflet! :hug:
 
Sus