Aquilegia

laural

Well-Known Member
Doamne ce minunatii....ale mele deocamdata sunt la faza de rasad...inca nu au frunzulite adevarate :( Mai am de asteptat, oricum am prins drag de ele ....
 

geodezia

Well-Known Member
Dragele mele drage daca va mai aduceti aminte am facut noi o comanda prin toamna la seminte de caldaruse si m-a mincat pe mine prin febrarie salele de am pus semintele prin tot felul de cioboroage la insamintat si nu au binevoit sa rasara neam de mamulita mea
e acum dupa multe lamuriri au inceput sa rasara si le adun cu penseta una cite una -plantutele rasarite si le pun in paharute si alete cioburi si ia uitati voi cite am eu acum
http://geodezia.sunphoto.ro/rose_2013/90123260
http://geodezia.sunphoto.ro/rose_2013/90123262
asa ca la anu poate vad si eu floricele de la ele
nu mai sunt asa disperata yup yup au rasarit
 

Roxana Peled

Active Member
Nu le-ai insamantat prea devreme poxi, eu le-am pus imediat ce le-am primit (pe la inceputul lui februarie parca) si mi-au rasarit fara probleme.
Rata de germinare nu a fost minunata dar am avut vreo 5 sa zicem din fiecare pliculet, din unele chiar mai multe. Singura problema pe care am avut-o cu ele este ca mi-au stagnat la vreo luna dupa ce au rasarit si au ramas in acelasi stadiu de dezvoltare pana in momentul in care le-am scos afara si le-am plantat in tavite cu pamant. La mine cele plantate in paharel individual nu au mers foarte bine. Doar vreo 2-3 au fost ok si in final si acelea au ajuns tot in gradina.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
poxicuta a spus:
ale mele nu au rasarit , nu stiu cu ce am gresit, poate le-am insamantat prea devreme!

Cum le-ai semanat, ai acoperit semintele cu pamant? Ca acesta ar putea fi o explicatie, pentru ca semintele de caldaruse au nevoie de lumina pentru a germina, se seamana la suprafata si se apasa cu degetele, doar foarte putin se presara deasupra, cat sa le fixeze, fara sa le acopere complet
 

geodezia

Well-Known Member
:hug: :hug:
ca eram tare suparata zic ma chiar nici una ca doar citisem de la voi cum se seamana dar ce stiu eu de au rasarit ele asa tirziu cert este ca le trebuie lumina si caldura mmmulta .. si eu ma bucur ca am aceste plantute minunate
daca va spun ca de la cebule si acum imi mai fac floricele asa una dupa alta ..? am din cele albatru inchis cu coada de rindunica si cele abtute .. asa ce imi plac ..
 

laural

Well-Known Member
Si la mine plantutele sunt micute, nici nu stiu ce sa fac cu ele...

Primele 2 imagini sunt cu semintele din comanda comuna, ultimul pahar sunt seminte din comert de la noi.

Le mai las sa creasca aici si mai in toamna, dupa ce trec caldurile sa le pun in pamant afara?Poate daca mai cresc le pot separa in 2-3.
 

geodezia

Well-Known Member
eu am luat fiecare plantuta cu penseta si am pus-o separat ..
in toamna deci trebuie mutate
am sa ma conformez ca si asa se vor umple paharutele cu radacini
 

geodezia

Well-Known Member
le-am repicat cind erau mai mici decit le ai tu acum ..fiecare cu paharutu sau vasuletul ei ..(din alea negre de vin planututele de la Levy in ele .eu am adunat toate vasuletele alea mici si am pus in ele toate rasadurile rasarite din seminte si le las pina se fac mai mari cite 1 buc in paharut sau vas si le pun pe urma in gradina cind se umple vasul de radacini )
am mai folosit si pahare din alea de apa de la fintina sau de cafea din alea de carton ce mi-a picat si mie in mina
dar da le-am repicat fiecare in vasul ei nu le-am lasat la gramada
 

laural

Well-Known Member
Ei, da....asa trebuia sa fac si eu....acum mi-e frica sa nu le fac mai rau dacat bine, cred ca o sa le las gramada, dar o sa le pun intr-un ghiveci mai mare :D
 

laural

Well-Known Member
Ce va fac caldarusele din comanda de seminte de anul trecut ? Eu am una cu codita inflorita :dans: :dans: :dans: e prima mea caldarusa...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Sunteti foarte tari ca v-au inflorit din seminte, bravo!
Eu am gasit de cumparat un rizom de Black Barlow si e singura pe care o am in noua gradina dar e micuta, cred ca va inflori de-abia la anul. Dincolo aveam mai multe soiuri dar nu le-am mutat, n-am vrut sa masacrez gradina si sa scot plantele.
 

laural

Well-Known Member
Eu am reinceput in primavara asta cu semintele, de germinat vad ca au germinat, eu pierd multe la repicat pt. ca sunt prea dese...si acum le-am pus la fel din pacate :cry:
 
Sus