Aquilegia

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Admir tenacitatea voastra in inmultirea caldaruselor. Eu una am lasat pe seama naturii treaba asta, adica am raspandit semintele in gradina, iar acum nu ma mai scap de ele, s-au inmultit vertiginos. Trebuie neaparat sa rup tijele dupa inflorire.

E drept insa ca nu sunt soiuri speciale, asa ca am avut seminte destule. Daca as fi avut putine, probabil ca as fi vrut sa supraveghez germinarea.



 

Roxana Peled

Active Member
Sunt super Adina!
Pai decat sa tai tijele mai bine pune de o afacere si vinde niste puiuti la astia dintre noi mai amarati care inca ne mai chinuim cu seminte :rofl:
Asa este, daca ai multe seminte iti poti permite sa le arunci prin gradina. Eu din comanda comuna am avut pliculete cu 10-15 seminte din fiecare si nici alea cu rata de germinare nemaipomenita :) . Sa vedem ce supravietuieste pana la anul ca de puiuti momentan sunt plina :aoleu:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Sunt minunate, Adina! Si, vorba Roxanei, hai sa facem o afacere! :rofl: Eu deja cerseam seminte de la tine pe alt topic, dar daca-mi vinzi niste radacini sunt de-a dreptul incantata! :)
 

popescu gp

Well-Known Member
O iubesc f.mult,dar cand stiu ca este un magnet pentru musculita alba imi vine sa renunt la ea,dar o las in pace si la anul apar alte variante de combinatii
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Popescu n-am vazut niciodata in 5 ani musculite pe ele. Poate e vorba de un context la tine care poate fi controlat.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dintre toate caldarusele pe care le am, asta imi place cel mai mult. Florile sunt mari iar coditele acelea lungi (nu stiu denumirea lor corecta) arata minunat.
Cat despre cele din comanda comuna la Touchwood, inca n-am vazut nici una care sa fie ce trebuie :mrgreen:

 

claude

Well-Known Member
Moderator
Caldarusele se corcesc extrem de usor, iar semintele varietatilor la care aparea "ex." erau din cele cu posibilitati sa fie cu un parinte necunoscut :rofl: Dar ma asteptam ca cele cu numele varietatii clar sa fie ce trebuie...mai am vreo 3 la care inca nu s-au deschis bobocii si o varietate care se pare ca nu va inflori anul acesta, dar nu-mi fac mari sperante! Lasa, sunt frumoase toate ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Asa este, doar culoarea ar fi fost bine sa coincida intr-o oarecare masura pentru ca daca vrei sa le pui intr-o combinatie cromatica si e albastra in loc de rosie sau roz iese salata :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Las' sa fie salata, la mine unele sunt intr-un strat cu trandafiri, printre care am indesat de toate, crini, bujori,garofite, e o varza totala, asa ca ce mai conteaza? :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Sa inteleg ca la anul cele care vor rasari nu vor mai avea culorile parintilor? Sau totusi radacina parinte suprevietuieste mai multi ani si numai ea are culoarea originala?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Radacina parinte supravietuieste si infloreste la fel, dar daca ai mai multe feluri se hibridizeaza extrem de usor si din seminte nu ai garantia a ceea ce iese. Habar n-am care ar fi distanta de siguranta intre ele, astfel incat sa fie protejate, sa nu ajunga la mai multe aceeasi insecta polenizatoare
 
Sus