Aquilegia

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, nu te mai uita la ele de 10 ori pe zi ca dureaza mai mult la caldaruse, minim 3 saptamani ;-)
 

Roxana Peled

Active Member
Eu am citit de pe la voi ca dureaza mult dar tot ma uit tot timpul la ele ca sunt ingrijorata sa nu se usuce :nu-mi_place: . Nu le-am ingropat deloc ca sa aiba lumina, le-am presat doar cu o lingura in pamant si acum ma gandesc ca poate nu le strica acolo un strat subtirel.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana, dar ai acoperit ghivecele cu ceva folie? Ca asa se face, trebuie ceva pe ghiveci ca sa pastreze umiditatea, daca nu ai alta varianta e buna chiar si folia alimentara trasa peste ghiveci ;-)
 

gabrielais

Active Member
claude a spus:
Gabi, nu te mai uita la ele de 10 ori pe zi ca dureaza mai mult la caldaruse, minim 3 saptamani ;-)
:oops: m-ai prins :rofl:
sunt acoperite cu folie ghivecele, au lumina, au caldura, stiu ca dureaza mai mult, dar deh..eu stau prost cu rabdarea :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
Dragele mele caldarusele nu au rasarit dar am cumparat ardei de toate felurile de la Bunicutz am pus in prima faza la imnuiat in apa 1 zi dupa care am plantat in ghivece de flori cu punga alimantara pe deasupra ardeii vorbesc si acum la o saptamina pusi in fereastra linga calorifer au rasarit puzderie concluzie semintele de la Bunicutz au germinatie 100% asa ca tabariti pe om are saminta buna :rofl: :rofl:
in rest am imprumutat de la Gabriela 61 o minisera si am sa pun diversele seminte de la Caludiu 008 si ce imi va mai sosi din comenzile de seminte asa ca la caldaruse imi ies :incapatanat: :incapatanat: ochi din cap asteptind .. acum cred ca am sa le pun pe ele in minisera :gandit: :gandit: ca poate le induplec sa plece mai repejor :ros_unghii: :ros_unghii:
 

Roxana Peled

Active Member
Da, da ... "ghivecele" sunt de fapt sticle PET taiate si reconectate :D
Au si capac deci in principiu ar trebui sa pastreze umiditatea doar ca asa sunt eu panicoasa :) , ma tot gandesc ca intr-un timp atat de lung, 3 saptamani, ar putea ajunge sa se usuce.

 

Roxana Peled

Active Member
geodezia a spus:
concluzie semintele de la Bunicutz au germinatie 100% asa ca tabariti pe om are saminta buna :rofl: :rofl:
:rofl: :tavalit: Am ras cu lacrimi!

La atata sticlaraie PET de care suntem inconjurati deja nu mai vad sensul sa mai cumpar sere ca si-n sera tot in ghivecel mic insamantezi. Imi plac tare mult astea patrate de AQUA Carpatica. Se si aseaza bine una langa alta la pervaz iar apa e buna :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ohoooo, da' ce semanaturi profi ai facut, cu strat de drenaj...se descurcau si fara, sa stii, doar gaurind sticla la fund. Tu ai gaurit sticlele, da?
 

geodezia

Well-Known Member
Draga mea tin sa te anunt ca prin bunavointa Bunicutz am intrat si un posesia 10 vase petri si nu iti spun ca vorbisem cu cei de la precisia (parca )Sibiu pentru niste agar( mediu de cultura ) ma apucase rau damblaua asta cu inmultirile acum am renuntat ca fii-mea a mica la laboratoarele de la medicina veterinara ar folosii agar si incearca sa imi faca si mie rost de o lingura doua pentru a-mi satisface damblaua ca dupa aia imi trece si ma las pagubasa ma dezumflu ca un balon de spuma ... da pina imi trece fac ca trenu pe sine ca trebuie coana Geo sa experimenteze si pina nu vad cu :incapatanat: :incapatanat: nu ma las
 

Roxana Peled

Active Member
Nu :) Am grija sa pun apa in asa fel incat sa ramana stratul de drenaj gol. Tocmai de asta am pus stratul acolo, ca n-am farfurioare si nu prea vreau sa-mi curga apa pe perete :oops:
 

Roxana Peled

Active Member
geodezia a spus:
Draga mea tin sa te anunt ca prin bunavointa Bunicutz am intrat si un posesia 10 vase petri si nu iti spun ca vorbisem cu cei de la precisia (parca )Sibiu pentru niste agar( mediu de cultura ) ma apucase rau damblaua asta cu inmultirile
Da' ce vrei sa cultivi iubita, bacterii? :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Roxana Peled a spus:
Nu :) Am grija sa pun apa in asa fel incat sa ramana stratul de drenaj gol. Tocmai de asta am pus stratul acolo, ca n-am farfurioare si nu prea vreau sa-mi curga apa pe perete :oops:
M-am gandit eu ca asta era scopul stratului de drenaj. Ai dreptate, e un balamuc cu farfurioarele, eu ma descurc cu tavi, pun mai multe pe o tava ca sa economisesc spatiu si sa-mi fie mai usor cand trec la faza cu mutatul dement din primavara, ziua-afara, noaptea-n casa :roll:
 

geodezia

Well-Known Member
pai la un moment dat ma gindeam ca am vazut io jiji la televiziunea aia cu plante cum se cheama dicovery cum fac astia experimente cu medii de cultura ..si vroiam zic sa pun ceva ramasite de plante sa vad daca iese planta cum au zis aia ca au facut ..na idei de muiere turba la creierasul mic ca ala mare a secat asta vara pe seceta .... :visator: :incapatanat: :eek:f: :mincinos:
 

gabrielais

Active Member
mai fetelor, aici discutia s-a ridicat la un nivel prea inalt...experimente, laboratoare, medii de cultura...no, nu bagati spaima in unii care poate ajung din greseala pe-aici :rofl: glumeam.. :rofl:
stiu cum e Geo, si mie cand mi se pune pata parca-s posedata...trebuie sa ma linistesc...
Rox, ok :marfa: cu sticlele patrate..eu le-am taiat pe latime si le-am acoperit cu folie; le-am pus pe tavi ca si Claude ca sa fie mai simplu la mutat in primavara :)
 

geodezia

Well-Known Member
muma pe zi ce trece sunt tot mai multumita de metoda asta cu servetelul si cu folia de punga alimentara pusa deasupra vaselor ..imi rasarira si lupini si niste nalba de aia batuta ... ce sa mai trebuie metoda brevetata .... :hug: :hug: multumesc de ideee nu mai stiu a cui a fost dar a fost excelenta :dans: :dans: o sa am o multime de rasad de ardei ... ce ma bucur ..da nu va zic ce ma astepata la rosii cred ca am vreao 20 de soiuri , :dans: ,, hi hi hi
metodele astea alambicate cu vase cu agar am vrut sa le incerc si anu trecut da m-am lasat pagubasa ..acu daca mi-a dat gabi miniseara pusei in vasele petri apa nu multa pusei semintele de wisteria si ce magnolii in ea si acu astept ... sa vad cum mi-or iesii :incapatanat: :incapatanat: ca la melc .. va zic io daca isperimentul are reusit :mrgreen: :mrgreen:
 

gabrielais

Active Member
na, ca atata m-am chiorat la caladarusele bietele de ele ca azi am vazut o samanta desfacuta, gata sa dea lastarel :marfa: asta inseamna ca voi avea ceva productie, n-am stat degeaba in jurul jardinierelor :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
No bine, acu' poate te potolesti si lasi semintele alea sa germineze linistite, nu te mai chiorasti toata ziua la ele de sa le intimidezi :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
Eu sincer la cladaruse nu m-am uitat deloc, ca daca nu rasar am mai luat ceva seminte de la claudiu 008 si acu ce o fi na. Imi e peste mana sa ma uit la ele ca am un lighean cu seminte de ardei pus peste ele asa ca le las. Caldura au, lumina cit de cit au. Le mai las pana duminica si ma uit si eu la ele, dar sunt incintata peste masura de ardei.
 
Sus