Aquilegia

elipopa

Active Member
Au inceput sa se coaca semintele la caldarusele din gradina de la bloc.pot sa strang , pentru doritori!
Din soiurile astea pot trimite:

Din cea rosu cu galben am mai putine,inca mai are flori, dar pot sa adun pe masura ce mai face seminte!!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
mi a iesit si mie prima oara din seminte si acum sunt indragostit de ele , asa ca Eli daca iti raman , as zice da :hug:



asta e floricica mea :marfa:
 

gabrielais

Active Member
fetelor, aveti vreo metoda testata si cu rezultate bune pentru semintele de caldaruse? eu as semana deja...am pus mai demult dar n-am dat prea mare importanta procesului tehnologic.. :rofl: stiu ca le-am pus in ghivece individuale inca de la inceput asa ca n-a mai fost nevoie sa repic...dar nu-mi mai amintesc in ce perioada le-am semanat si nici daca au inflorit in acel an sau in urmatorul; n-as vrea sa dau gres cu cele de le Touchwood ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, se seamana la suprafata solului, pentru ca au nevoie de lumina pentru a germina. La mine anul trecut au rasarit cam toate in termen de o luna. Am acoperit chivecele cu folie alimentara, ca sa se pastreze umiditatea. Anul acesta in schimb m-am smecherit, am strans pahare de plastic de iaurt cu capac transparent :)
A, ca uitam...infloresc in anul urmator
 
Eu una astept primavara pentru ca in casa nu am spatiu si caldura corespunzatoare. Oricum nu vor inflorii anul viitor, asa ca de ce sa ma grabesc :?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Da' de ce te grabesti asa? Nu ai alte rasaduri de facut in casa? Ca astea le poti semana si in aprilie, de exemplu, si atunci numai bine in mai deja le poti scoate afara si nu ai balamuc in casa, daca ai si alte rasaduri mai timpurii de facut ;-)
 

esilviu

New Member
Roxana Peled a spus:
Cum de ce? De dorul primaverii ne grabim ... sa vedem si noi ceva verde rasarind din pamant :D
pune rosii ca cresc mai repede :rofl:

caldarusele mele au terminat de germinat acu' vreo saptamana :D , dar cresc incet tare (abia daca a aparut cate o frunzulita adevarata).
Din experienta anului trecut: tot ce am pus la incoltit in ianuarie-februarie (~100 seminte) a germinat, tot ce am pus in vara - (~50 seminte) n-a germinat nici macar 1 fir. (acelasi lot de seminte).
 

Roxana Peled

Active Member
Aoleu! Punem mana si semanam in cazul asta!
Imi pare rau dar eu rosii nu pot sa pun ca nu am unde sa le plantez dupa aceea :(
 

Roxana Peled

Active Member
Pai si acuma spui? Cand mi-am facut mobila am cerut expres sa nu am "sub pat" ca intra praf si se curata greu. Daca stiam ca pot sa cresc ciuperci faceam si eu patul inaltat :p :rofl: :tavalit:
 

elipopa

Active Member
fetelor, eu in primavara trecuta am imprastit semintele pe care le-am strans prin toate straturile din gradina de la tara, am gradina plina de puiuti, au germinat in numar mare, ar trebui anul asta sa infloreasca, sunt tare curioasa ce culori vor fi! plus ca trebuie sa infloreasca si cele din semintele cumparate la comanda comuna, am vreo 10 plantute obtinute din patru plicuri de seminte!
abia astept primavara!
surplusul de puiuti, binenteles ca este pentru voi..... numai sa vedem culorile.....

Gabiuta, cea de la tine a decedat in toamna, nu stiu de ce, ca arata bine, cred ca a mancat-o ceva ca dintr-o data am vazut frunzele palite si cand am tras de ea am ramas cu frunzele in mana..... poate s-o fi salvat radacina, abia astept sa vad daca mai rasare ceva.... :(
 

gabrielais

Active Member
elipopa a spus:
Gabiuta, cea de la tine a decedat in toamna, nu stiu de ce, ca arata bine, cred ca a mancat-o ceva ca dintr-o data am vazut frunzele palite si cand am tras de ea am ramas cu frunzele in mana..... poate s-o fi salvat radacina, abia astept sa vad daca mai rasare ceva.... :(
Eli, asa am patit si eu cu cateva...de una chiar imi pare tare rau ca era singura si nici seminte n-am strans de la ea...tot asa sper si eu ca poate s-o fi salvat radacina...
 

Roxana Peled

Active Member
Caldarusele sunt plante foarte rezistente, sunt sanse mari sa se fi salvat. Ale mele nu apucau niciodata toamna, se uscau din august dar in primavara ieseau bine sanatoase :D
 
Sus