Aquilegia

gabrielais

Active Member
Rox, la mine au foarte multa lumina, caldura la fel...le stropesc cu apa pentru a mentine substratul umed iar mini-jardinierele sunt acoperite cu folie pentru a pastra umiditatea..in rest n-au primit nimic..decat atentie ca le intrebam de sanatate zilnic :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Cand le-ai pus? Poate ca eu le-am pus dupa tine si ma astept sa iasa prea repede.
La mine in casa nu e chiar asa de cald ca fumeaza sotul mult si stam cu geamurile deschise indiferent de temperatura de afara :)
Altfel lumina au, umiditate au, atentie au prea multa :rofl:
 

geodezia

Well-Known Member
la mine au cam 2 saptamini de cind am pus da au caldura ca stau pe geam linga calorifer ...umiditate au ca am pus pungi pe deasupra si mai dau asa cite un strop din cind in cind puf cu pulverizatorul ...
 

gabrielais

Active Member
cam 2 saptamani si la mine..cam odata cu Geo le-am pus si eu...rasar greu si dupa ce se crapa samanta iese si mai greu lastarul... :)
 

Roxana Peled

Active Member
Am ajuns la o concluzie foarte interesanta in urma unui experiment de fapt neintentionat :)
Din 10 ghivecele cu seminte de caldaruse 5 au ajuns pe pervazul din living si 5 pe cel din dormitor. Ieri uitandu-ma la ele am constatat ca cele din living au inceput sa rasara pe cand cele din dormitor nu. Diferenta clar nu sta in temperatura si atunci tot gandindu-ma ce poate fi mi-am dat seama ca trebuie sa fie lumina. In living stau becurile aprinse pana la 10 seara pe cand in dormitor au lumina doar pana la ora 17-17.30 cand se face intuneric afara.
Semintele sunt presarate si presate pe suprafata solului si nu sunt acoperite cu pamant. Sunt sadite in jurul datei de 20 ianuarie.
 

gabrielais

Active Member
lumina este unul dintre factorii esentiali, Roxana..cu cat mai multa cu atat mai bine...eu am dormitorul de oaspeti liber si iesire la terasa prin usa de sticla..acolo e lumina cea mai buna si acolo am ingramadit toate tavitele cu seminte :) se vede diferenta fata de cele care n-am mai incaput si le-am asezat pe la alte ferestre
 

gabrielais

Active Member
dragalaselor, ce va fac rasadurile? la mine s-au cam blegit mare parte din ele...nici de rasarit nu au rasarit prea bine...putine din cate seminte am pus :( oricum am mai pastrat semincioare... :D :) o sa le pun la vara direct in pamant
 

Roxana Peled

Active Member
Mie inca nu mi-au rasarit toate. Cel putin nu cele de la englezoaica.
Inca ma straduiesc sa inteleg. Nu mai sunt sigura ca este vorba de lumina. Unele au iesit, altele nu. Sunt doua variante, fie unele tipuri rasar mai greu ca altele fie totul depinde de prospetimea semintelor.
Semintele primite de la Carmen au rasarit absolut toate si in proportie covarsitoare desi au fost sadite cu vreo 2 saptamani mai tarziu decat cele de la englezoaica. Si plantutele arata mai bine :D
Noroc ca si eu am mai pastrat juma' de plic din fiecare, sa vedem ce-or face semanate mai la vara.
 

geodezia

Well-Known Member
la mine au dat coltul ..e asta e am pastrat si eu din cele trimise de claudiu 008
am incercat acum ce sa fac iau de la d-l Levy ... gata rasarite si am pus si de la cebule plante nu seminte
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Mai, vad ca stati rau...imi pare rau, v-ati cam grabit cu semanatul :(

Eu anul trecut am semanat cele de la englezoaica la inceputul lui martie parca si le-a mers bine. Unele au germinat foarte prost, am avut varietate la care din toate semintele m-am ales doar cu 2 plantute.
 

geodezia

Well-Known Member
acu Claude asta e .. ce parca e prima sau ultima isperienta ..asa cum sa ne mentinem tonusu cardiac ?las ca vin alte seminte din urma :rofl: :rofl: eu am luat pina la urma puii de liliac mov si am ciordit si 2 puiuti din cel alb batut plus vreo 4 pui de prun iesiti din simburi asa ca avusei activitate intensa azi dupa-amiaza ..pusei pomisorii adica in total vreo 8 sau 9 .. ca ma chinui de 2 ani cu liliecii astia mov si albi sutiti din fata de la intreprindere ..ca stam toti cu ochi pe saracu liliac cind mai apare cite un pui sa il luam ..am facut liste de asteptare care e la rind ..noroc cu disponibilizarile ca acu ma bat cu paznicile pe el .. anu trecut am luat 2 puiuti si care unu a dat coltul si cel ramas vad ca am gasit tulpina verde asa de la un lat de palma de la sol ..asa ca am bagat aceleratie in lista si am ciordit 2 lastari .. ii pusei la mare cinste .. din cel alb a supravietuit unu amarit caruia asta iarna i-am trintit un pet in cap ..si l-am gasit cu frunzulite verzi sub pet asa ca il consider prins da lacoma tot nehalita am mai luat 2 din care unu are cam 70 cm alalalt e mic mic saracu cred de 10 cm .. acu cum le-o fii vrerea poate traiesc toti sa ma bucure cu floricelele lor albe batute si mirositoare .. ca si la al alb sunt liste de asteptare acolo suntem de la 2 unitati plus paznicele
 

Roxana Peled

Active Member
Pai ce zici claudito ca la mine vine inceputul lui martie si unele nici nu au catadicsit sa rasara :rofl:
Le-am semanat ca e munca multa cu serutzele si in martie nu stiu daca mai am timp :) . Las' ca seminte mai am. Daca o sa am timp le seman si pe alea mai tarziu.
 

gabrielais

Active Member
de la Carrie aia, sau cum o fi chemand-o :) ..in comanda comuna de seminte din decembrie...sau cand a fost ...oricum am vreo 5 puisori de fiecare acolo dar nici nu cresc, nici nu mor..cred ca, desi sunt mici, o sa risc sa ii mut in ghivecele individuale, iar semintele ramase le seman la vara direct in gradina :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, nu te sfatuiesc sa le semeni direct in gradina, si-asa rasar prost, in gradina e mult mai greu de controlat totul.

Cresc greu in perioada asta, am vazut anul trecut la cele semanate de mine, am sesizat ca sunt sensibile la conditiile de mediu, daca n-au conditii optime de lumina dupa germinare se dezvolta greu. Eu le-am repicat cand avea fiecare plantura macar 2 frunze si au trait toate. Daca ghivecele in care ai semanat sunt foarte mici e bine sa le repici pentru ca dezvolta radacini mari , adica stufoase
 
Sus