Aquilegia

cristinaf

Well-Known Member
carla a spus:
Cele roz nu sunt cumva Pink Petticoat? Am luat si eu la comanda de anul trecut, dar inca nu mi-au inflorit, abia acum dezvolta tijele florale. Sunt curioasa daca o sa iasa ca pe plic sau o sa am si eu ceva surprize
Ideea e ca eu nu am cumparat Pink Petticoat, doar Tower blauw care se aseamana ca forma, dar ar fi trebuit sa aiba alta culoare.
Eu zic ca surprize ai sa ai. :) Eu am una care seamana cu cele simple, culoarea e un mov foarte inchis si normal n-ar fi trebuit sa fie nici ea.
Dar mie imi place asa, ca e mai palpitant sa astepti sa vezi ce-ti iese. :)
 

cristinaf

Well-Known Member
Stie cineva daca exista vreo diferenta intre Miss Huish si Black Barlow?
Ca eu am avut seminte de Miss Huish si Barlow mixt si sunt curioasa daca as putea sa le deosebesc in cazul in care ar exista si Black Barlow printre ele, ca din pozele de pe net, nu vad care e diferenta. :?
 

fixpix

Active Member
Mie mi le manca ceva. M-am uitat, la cele care cresc inalte, si aproape toti bobocii sunt scobiti, gauriti, mancati pe dinauntru. N-am stiut ca-s comestibili... :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :D
Mai urmeaza cateva care abia acum isi pregatesc boboceii.
 

bradut

Well-Known Member
Planta asta imi lipseste din gradina! M-am luat cu altele si n-am mai apucat s-o plantez. Dar imi place muult! Este de exceptie colectia ta, Carmen! :clap:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Dalia. Oricand doresti, iti trimit seminte. Chiar si acum ;-). Mai am unele seminte din seria de anul trecut si germineaza repede in perioada asta.
 

bradut

Well-Known Member
Stii, Carmen, am incercat cu ceva timp in urma sa le prind din seminte, dar n-am reusit. :oops: Este vreun secret?
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sunt mai multi factori care determina germinarea. Iar pentru a-i putea controla, eu seman semintele in rasadnita. Niciodata nu mi-au iesit plante din semintele cazute in gradina.
Uite aici detalii: http://egradini.ro/forum/viewtopic.php?t=16368 Ultimele seminte le-am pus pe 17 aprilie si dupa 10-11 zile germinasera.
 

bradut

Well-Known Member
Am citit tot. Vad ca e un picut mai dificil. As incerca, dar parca vad ca dau gres. Ma gandesc ca mai bine cumpar. Am vazut ca sunt si pe plant-shop, si am mai cumparat cate ceva de acolo. Multumesc, Carmen! :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cum crezi tu. Cu plantele mature e intr-adevar mai simplu. Si castigi 2 ani.
Eu recunosc ca imi plac surprizele. Nu intotdeauna aquilegia iese din seminte la fel ca parintii. Si prefer semintele pentru varietatea soiurilor si incrucisari, chiar daca e mai mult de asteptat dupa ele. :D

Daca te razgandesti cumva, trimite-mi mesaj.
 

Dea

Active Member
Caramell, este o incantare la tine in gradina! Ai o colectie deosebita, toate imi plac in egala masura!! Pe langa frumusetea ei, este si una din plantele mele de suflet!!
Sa-ti traiasca toate si la multe flori! Felicitari! :clap:
 

bradut

Well-Known Member
Interesanta treaba cu incrucisarile. Poate am sa incerc si eu candva, cand o sa am si mai multisor timp sa ma ocup de ele. Iti multumesc tare mult, Carmen! :hug:
 
Sus