Aquilegia

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
As vrea si eu sa mai ploua pe aici. Ar ajuta trandafirii...
Eu de saptamana viitoare voi avea gradina plina de caldaruse inflorite. Toate au boboci mari.
 

bebe Iris

Active Member
Eu am pus rasadurile minuscule afara, in pamant, acum o saptamana si sunt ok :D Plantutele de anul trecut nici gand sa infloreasca inca, abia au 10 cm.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa caldarusa asta...Daca o ai oarecum separata de altele, ca sa nu se corceasca, ma abonez la cateva seminte :oops: Desi deja umblu ca o dementa prin gradina sa caut loc celor din comanda comuna si altora, din seminte de la tine :oops: Nici nu stiu unde as mai putea pune, cred ca la picioarele trandafirilor plantati la...picioarele prunilor voi pune caldaruse :rofl:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Sigur Claude, retin pentru la vara. Deocamdata, caldarusele mele sunt separate, inca mai am locuri de plantat flori printre ele.

Si eu am multe caldaruse plantate la picioarele unor visini si piersici. Celor obisnuite, vulgaris le merge bine si infloresc de zor la umbra. Hibrizii insa, prefera soarele pentru o inflorire abundenta.
 

nick1971

Active Member
Caramell a spus:
Multumesc, Arselia. M-a surprins si pe mine. Initial am crezut ca este tot o Black Barlow cu flori simple (poza de mai jos, de anul trecut), insa florile sunt duble ca dimensiune fata de Barlow si petalele au forma diferita.


Culoarea e apropiata, am supraexpus azi poza si nu am mai corectat culorile.
ce frumoasa e!!!!
 

acidula

Member
wow!!! cat de frumoasa poate fi!!!
A mea nu stiu ce are ,ce nu-i convine ...ca s-a debarasat de multe frunze.
 

elipopa

Active Member
Caldarusele mele din comanda comuna au inceput sa rasara! Am mai mult de 15 fire, ceea ce e grozav! Cele din gradina de la tara nu mai au asa multe flori ca anul trecut , vineri fac pozici, pana atunci sper sa infloreasca de-a binelea! Am presarat seminte adunate anul trecut si au rasarit puzderie :) :)
peste doi ani voi pune caldaruse peste tot si o sa pot va dau si voua, care doriti!!
Pupici!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Superbe! Ale tale sunt hibrizi, nu uita sa aduni seminte la vara. Poate facem schimb.
Voi posta si eu mai tarziu poze cu ce a mai inflorit la mine.
 

gianinaf

Member
multumesc frumos!asa voi face.eu am cumparat plantutele mici...nu le-am pus din seminte si probabil anul trecut am "pierdut" vizual perioada cu semintele
 

cristinaf

Well-Known Member
Au inceput si aquilegiile mele obtinute din seminte sa infloreasca si vad ca am o multime de Black barlow. Frumoase floricele, dar atat de miiici. :|
Mai am doua cu flori duble, interesant e ca nici macar nu trebuia sa am asemenea varietati, dar cred ca asta e si farmecul plantelor obtinute din seminte. :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ika, sunt superbe, din cate stiu trebuie sa am si eu varietatea cu petalele ca la ale tale, asa ingramadite :hipnotizat:
 

carla

Active Member
Cele roz nu sunt cumva Pink Petticoat? Am luat si eu la comanda de anul trecut, dar inca nu mi-au inflorit, abia acum dezvolta tijele florale. Sunt curioasa daca o sa iasa ca pe plic sau o sa am si eu ceva surprize
 
Sus