Aquilegia

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Iudit, ca de obicei, esti la inaltime! Si am vazut ca si elipopa are niste caldaruse tare frumusele :D
 

elipopa

Active Member
iudit, minunate!!

si mie imi place mult aceasta floare, tocmai din motivele pe care le-a enumerat Gabiuta!
eu mai am inflorite in gradina de la tara alte culori, o sa pun poze.
Si eu o sa strang seminte pentru doritori si facem schimb cand avem ,,recolta,, din anul acesta!!
va doresc flori frumoase si sanatate multa sa puteti sa le ingrijiti!!
:hug: :*
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
la mine a inflorit o tufa galben-crem si o pitica bicolora


Se mai pregateste o tufa movulie, astept cu interes sa o vad cum va inflori. Doamnelor, treceti-ma si pe mine pe lista de doritori pentru schimburi de seminte, va rog!
 

elipopa

Active Member
am si eu la tara din cea galben -crem e o splendoare, e o tufa asa de bogata si are companie o bicolora la fel ca a ta :)
minunate!!
La mine lista e deschisa, astept doritori :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si eu o sa vreau sa schimb dar dau chiar planta imediat ce ii trec florile.Voi nota plantele ca am mai multe de acelasi fel.O sa pun si poze.
 

elipopa

Active Member
Gabiuta a spus:
Si eu o sa vreau sa schimb dar dau chiar planta imediat ce ii trec florile.Voi nota plantele ca am mai multe de acelasi fel.O sa pun si poze.
eu am mai scapat de ele in primavara, dar acum e plin iar de pui! unele soiuri chiar nu vreau se mai inmulteasca!!
 

elipopa

Active Member
eu am dat in primavara toti puii mai mari care spun cei ce le-au luat ca au si boboci florali! ma bucur!!
la primavara urmeaza sa dau puii mai mici care vor creste pana atunci!
la aceste soiuri mai inalte nu o sa mai las sa cada semintele!!
vreau sa se inmulteasca numai piticoatele!!
oricum, puii ies ,, combinati,, !!!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Doresc sa fac la sfarsitul acestei saptamani o comanda de seminte de aquillegia in UK. Aceasta este lista de plante (nu toate sunt disponibile).

Am luat deja legatura cu doamna care detine aceasta colectie de plante, si raspunsul a fost afirmativ, asteapta doar lista noastra. Daca sunteti interesate, va astept la Furnizori si comenzi ;-)
 

nick1971

Active Member
sunt super, eu n-am avut noroc cu semintele anul asta, o sg planta amarata mi-a iesit, era mai bine direct in gradina?
 

victoria

Active Member
daaa,ies mult mai bine daca sunt semanate direct in gradina.Am probat eu si in rasadnita si in gradina
 

elipopa

Active Member
Gabiuta a spus:
Waw.........ce fotografii frumoase face noul aparat Eli :clap:
cel vechi le facea si mai frumoase ca avea lentile Carl Zeiss! face si asta acceptabile, pentru cati bani am dat pe el, raportul calitate pret, bun!!
 

IULIA

Active Member
exact ca acestea ultime postate, inclusiv culorile, erau la ghivece, la brico ploiesti. am cumparat 4 ghivece, cu combinatiile:
alb+ roz
mov+ roz deschis
cyclam deschis+ mov cu alb
bicolore(lila cu alb, roz inchis cu alb, galben cu alb).
11,40 ghiveciul. tufa marisoara(cam 30 cm), gata de plantat.
eu personal asa am plantat, nedespartite.
 

elipopa

Active Member
IULIA a spus:
exact ca acestea ultime postate, inclusiv culorile, erau la ghivece, la brico ploiesti. am cumparat 4 ghivece, cu combinatiile:
alb+ roz
mov+ roz deschis
cyclam deschis+ mov cu alb
bicolore(lila cu alb, roz inchis cu alb, galben cu alb).
11,40 ghiveciul. tufa marisoara(cam 30 cm), gata de plantat.
eu personal asa am plantat, nedespartite.
cred ca arata foarte bine! felicitari pentru achizitii!! nu nu le arati si noua? :)
eu sunt moarta dupa bicolore :visator: :visator:
 
Sus