Aquilegia

kerkyra

Well-Known Member
Din semintele care sunt in comert si care au pozate caldarusele bicolore ies oare ca in poza? Bicolore? Ca as incerca sa fac rasad.
 

elipopa

Active Member
kerkyra a spus:
Din semintele care sunt in comert si care au pozate caldarusele bicolore ies oare ca in poza? Bicolore? Ca as incerca sa fac rasad.
nu toate sunt bicolore, eu dintr-un plic am obtinut si simple si duble si cu floarea bicolora!

in gradina de la bloc:

dubla din seminte
simple si bicolora din seminte
inalta bicolora de la Victoria
inalte duble si simple
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Daca vrei bicolore, incearca semintele de la Vilmorin. Unele ies bicolore, altele au o singura culoare, insa florile sunt deosebite, nu sunt cele clasice de aquilegia vulgaris.

Daca se opreste ploaia cand ajung acasa, poate reusesc sa le pozez pe ale mele. :roll:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Wow, sunt superbe, Eli.
Te rog, imi pastrezi si mine la vara niste seminte din cea dubla? :oops:
 

elipopa

Active Member
Caramell a spus:
Wow, sunt superbe, Eli.
Te rog, imi pastrezi si mine la vara niste seminte din cea dubla? :oops:
din cea dubla pitica , nu?
cum sa nu, cu mare drag! stai sa le vezi si pe cele din gradina de la tara!! la sfarsit de saptamana merg la gradina si le fac sedinta foto! am si acolo niste piticute superbe si bicolore :) :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
elipopa a spus:
Caramell a spus:
Wow, sunt superbe, Eli.
Te rog, imi pastrezi si mine la vara niste seminte din cea dubla? :oops:
din cea dubla pitica , nu?
cum sa nu, cu mare drag! stai sa le vezi si pe cele din gradina de la tara!! la sfarsit de saptamana merg la gradina si le fac sedinta foto! am si acolo niste piticute superbe si bicolore :) :)
Da din cea pitica. :D
Dar parca vad ca dupa ce ne vei arata poze si cu cele de la tara, nu ma voi putea mutumi doar cu un singur fel :oops:. Din fericire au inceput sa se deschisa si ale mele obtinute din seminte, si cred ca voi putea sa iti ofer si eu alte soiuri in schimb :hug:
 

elipopa

Active Member
nick1971 a spus:
Eli, superbe! Te inteleg de ce plangeai ca nu ai aparat :) sa-l stapanesti sanatoasa!
multumesc , sunt indragostita de aceasta floare!!!
dadusem comanda si la plantshop de mai multe soiuri, dar a trebuit sa o anulez ca sa pot sa iau aparatul cel nou!
anul urmator sunt primele pe lista!
sunt curioasa, chiar nu a luat nimeni de la plantshop? oare cum arata in realitate ca in poze sunt superbe culorile!!
 

carla

Active Member
Am luat eu dar sunt destul de micute, inca nu au boboci de flori. Initial am comandat aquillegia flabelata Cameo, dar nu a avut cand am fost sa-mi ridic comanda si mi-a dat un soi mai inalt (am uitat numele dar o sa vad cand infloresc).
Intre timp se pregatesc sa infloreasca aquilegia primite de la tine, Eli, abia astept sa le vad :D
Poze nici eu nu mai pot sa fac o perioada că fiu-miu cel mic a reusit sa puna mana nu stiu cum pe aparat si dat cu el de pamant de s-a indoit obiectivul :( Asa ca si eu strang bani sa-mi iau altul
 

elipopa

Active Member
carla a spus:
Am luat eu dar sunt destul de micute, inca nu au boboci de flori. Initial am comandat aquillegia flabelata Cameo, dar nu a avut cand am fost sa-mi ridic comanda si mi-a dat un soi mai inalt (am uitat numele dar o sa vad cand infloresc).
Intre timp se pregatesc sa infloreasca aquilegia primite de la tine, Eli, abia astept sa le vad :D
Poze nici eu nu mai pot sa fac o perioada că fiu-miu cel mic a reusit sa puna mana nu stiu cum pe aparat si dat cu el de pamant de s-a indoit obiectivul :( Asa ca si eu strang bani sa-mi iau altul
imi pare tare rau de faptul ca ai ramas fara aparat :( :(

flabelata voiam si eu si winky si din acelea inalte cea galbena si cea roz!!
ramane pentru anul viitor!!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si mie imi plac mult fiindca rezista fara probleme oriunde le-ai aseza,nu sunt pretentioase,se inmultesc singure si.........sunt decorative.Ce poti sa iti doresti mai mult de la o floare? :D
 
Sus