Aquilegia

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell a spus:
Nu pot rezista sa nu v-o arat: o urmaresc de cateva zile bune si am gasit-o inflorita in aceasta seara.
Este cea mai frumoasa caldarusa pe care am vazut-o vreodata! Iar floarea este pur si simplu uriasa :indragostit:


Si inca una grena de dimensiuni normale, tot o noutate de anul acesta:

Wooow!
Sunt minunate,Carmen!
Sa iti traiasca si sa te bucure cu florile lor!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, fetelor! Abia astept sa le vad si pe celelalte inflorite... Cred ca vor mai fi si alte culori. :D
Caldarusele sunt unele din florile mele preferate, imi amintesc de copilarie. :oops:
 

elipopa

Active Member
sunt superbe, Carmen!!
mai ales cea alba! ador florile albe!!
am si eu in gradina de la tara multe care inforesc anul acesta prima data obtinute dintr-un plic de seminte! abia astept sa vad ce nuante au, astazi urc la gradina si sper sa le gasesc inflorite!
In gradina de la bloc am una noua din seminte bicolora, albastru cu alb,o splendoare!!!
si eu indragesc tare mult aceste flori :D :D
 

miki70

Active Member
Acestea sunt cele 2 eroine
Nu am reusit sa fac o poza mai clara , sper ca at cand se vor desface voi reusi. Cred ca sunt roz inchis dupa culoarea boboceilor.
 

victoria

Active Member
:eek: :eek: :eek: ce de frumuseeeti.Eu ma declar topita total dupa aceste flori.Sper sa adun cat mai multe culori in gradina mea :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si mie imi plac mai mult cele clasice. Am si eu o Black Barlow cumparata anul trecut si pe care o astept sa infloreasca saptamana aceasta. Credeam ca florile sunt mov inchis. Ale tale sunt cumva grena inchis?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ale mele par a fi un fel de grena inchis.De fapt parca ar fi negre.
Sunt tare ciudatele....
 

victoria

Active Member
sarselia a spus:
Anul trecut am cumparat o tufa de Aquilegia Black Barlow care anul acesta vad ca s-a inmultit de am 2 tufe mari care se pregatesc de inflorit

https://picasaweb.google.com/sarselia/P ... 0347777458

Din pacate parca imi place mai mult Aquilegia clasica.Si aceasta este frumoasa insa florile sunt mai mici si parca nu au farmecul celorlalte.
este absolut superba.Mie imi plac foarte tare si frunzele ,nu numai florile.Poate facem un schimb in toamna sau la primavara viitoare,in functie de cum incep sa infloreasca si la mine.Ale mele sunt inca mici.
 

sarselia

Active Member
Moderator
victoria a spus:
sarselia a spus:
Anul trecut am cumparat o tufa de Aquilegia Black Barlow care anul acesta vad ca s-a inmultit de am 2 tufe mari care se pregatesc de inflorit

https://picasaweb.google.com/sarselia/P ... 0347777458

Din pacate parca imi place mai mult Aquilegia clasica.Si aceasta este frumoasa insa florile sunt mai mici si parca nu au farmecul celorlalte.
este absolut superba.Mie imi plac foarte tare si frunzele ,nu numai florile.Poate facem un schimb in toamna sau la primavara viitoare,in functie de cum incep sa infloreasca si la mine.Ale mele sunt inca mici.
Victoria cu mare placere!Aceasta din cate am observat creste mult mai inalta decat celelalte asa ca in toamna daca vrei o tufa e a ta.
Numai sa ma mai tragi de maneca sa nu uit.
:wink:
 

victoria

Active Member
sarselia a spus:
victoria a spus:
sarselia a spus:
Anul trecut am cumparat o tufa de Aquilegia Black Barlow care anul acesta vad ca s-a inmultit de am 2 tufe mari care se pregatesc de inflorit

https://picasaweb.google.com/sarselia/P ... 0347777458

Din pacate parca imi place mai mult Aquilegia clasica.Si aceasta este frumoasa insa florile sunt mai mici si parca nu au farmecul celorlalte.
este absolut superba.Mie imi plac foarte tare si frunzele ,nu numai florile.Poate facem un schimb in toamna sau la primavara viitoare,in functie de cum incep sa infloreasca si la mine.Ale mele sunt inca mici.
Multumesc muuult.Mi-am notat

Victoria cu mare placere!Aceasta din cate am observat creste mult mai inalta decat celelalte asa ca in toamna daca vrei o tufa e a ta.
Numai sa ma mai tragi de maneca sa nu uit.
:wink:
:) :wink:
 

elipopa

Active Member
fetelor, numai frumuseti aveti!
sper sa intru si eu in posesia aparatului foto cat mai curand sa le posez pe ale mele!! poate va place ce am si eu si facem schimburi de seminte mai tarziu!
am si eu bicolore cateva, una de la Victoria :hug: :hug: albastru inchis cu alb si din seminte grena cu alb, roz cu alb, un albastru mai deschis cu crem, am o tufa alba cu floarea mare o splendoare si grena simpla cu floare mare, tufe mai pitice si au inceput sa infloreasca si cele cu tija inalta, cele lila si roz mai inchis, le astept si pe cele mov!
sunt super fericita ca am si eu din cele bicolore, ca-mi doream nespus!!
 

ghia_don

Active Member
Cele bicolore sint superbe! :D
Ale mele abia isi ridica tijele... pina la inflorire mai am de asteptat..
 

miki70

Active Member
Eroina mea cea mare e roz , in interiorul florii se vede un roz mai deschis iar cea mica pare a fi de alta culoare :D
 
Sus