Aquilegia

mymo

Active Member
Eu n-aveam nicio treaba cu florile astea pana acum,dar acum ma zapaciti de tot :)
Eli,eu vreau din fiecare.
Caramell,sunt foarte frumoase,imi plac in mod deosebit cele inchise la culoare :D
 

victoria222

Active Member
Si eu m-am indragostit de ele anul asta. Se obtin asa de usor din seminte si sunt asa de delicate. Sunt superbe, Caramell! Mai ales cea pufoasa, din primele poze...
 

elipopa

Active Member
Caramell, pur si simplu minunate! felicitari pentru colectie si la mai multe!!

mymo, din toate sa fie :) sper sa va bucurati de flori frumoase in gradinile voastre cat mai repede cu putinta!!
eu cu drag va dau, seminte deocamdata, sper sa reusesc sa le inmultesc sa va pot da si puiuti cu radacina!!

:hug: :hug:
 

lelia

Well-Known Member
Caramell a spus:
Sa va arat si eu cateva floricele mai mici si mai mari, mai bogate sau cu mai putine floricele:








Caramell ,chiar ma intrebam cand o sa le arati ? le admirasem mai devreme in album .Ai o adevarata colectie ,nici nu stiu care imi plac mai mult ........cele stelate clematis sunt mortale ! cele bicolore ,cea alba......ma omori !
La noapte numai ,,caldaruse" visez .
Sunt superbe !!!!! sa te bucuri de ele !
 

elenafles

Active Member
Am si eu in gradina doua culori dar nu prea le dau atentie ba chiar mai si tai din ele ca-mi umple toata gradina.Acum privind colectia ta Caramell m-ai convins ca merita si ele o atentie din partea mea.
Felicitari Caramell pentru colectia ta.Sunt deosebite :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Va multumesc frumos pentru aprecieri. Este primul an cand le vad si eu pe toate inflorite. :D Am fost surprinsa de multitudinea si frumusetea formelor. O mare parte din ele sunt obtinute din seminte :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Chiar fooooooarte frumoasa colectie ai Carmen draga.Felicitari!!!Si eu iubesc aceste plante tare mult.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc. :hug: Ma bucur tare mult ca v-au placut. :D

Sunt flori pe care mi le doresc in gradina inca din copilarie (doar ca pana de curand nu am avut o gradina). Copil fiind, am vazut undeva pe un deal subcarpatic o pajiste plina cu caldaruse crescute spontan. Erau roz si bleu. Imaginea respectiva mi-a ramas intiparita in minte si de atunci iubesc aceste flori deosebite.
De curand am descoperit ca exista o multime de forme si culori. Din cele pe care le am in gradina imi plac foarte mult cea alba cu flori mari, cea roz intens cu flori stelate si mai ales cele 2 plante avand forma compacta (cea alba si cea pitica roz). Acestea din urma au fost o mare surpriza, nu stiam ca exista variante de caldaruse care sa infloreaasca atat de bogat. Cred ca cea alba are zeci de tije florale, floricelele abia au loc sa se deschida - si este o singura planta!

:indragostit:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu o plantuta mica alba: si cele roz cu alb imi plac f mult
si galbioare: si mai astept si eu sa infloreasca citeva.Chiar sunt tare decorative plus ca frunzele au forma frumoasa si ramine o pata verde in gradina.
 

lelia

Well-Known Member
Sunt minunate ! cea alba e atat de gingasa ,ca un fulg de nea ,iar cea galbena ca o raza de soare primavaratic ..........niste frumuseti !
Sa va bucurati de ele !
 

sarselia

Active Member
Moderator
Gabiuta si Caramell va felicit pentru frumusetile din gradina.
Intr-adevar sunt minunate aceste flori.Nu sunt pretentioase deloc si coloreaza atat de frumos orice gradina!
 
Sus