Amenajare stancarie

Fleur

Active Member
La Ploiesti e ceva mai cald decat la mine, dar nu cu mult. Am sa il tin in ghiveci in primul an si poate aflam mai multe despre el intre timp.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am si eu un pui in gradina.Fata de Ploiesti /oras si de Bucuresti /oras si la mine se simt cele citeva grade in minus.Este primul an de cind este la mine in batatura.Asa ca abia in primavara voi vedea exact ce s-a intimplat cu el peste iarna.O iarna care nu a dat batai de cap pentru plante,fie vorba intre noi :).In zona noastra cel putin :wink:
 

Fleur

Active Member
Ce pot sa plantez langa gard, sa obturez feretrele vecinilor? Mi-ar placea tamarix si iasomie. S-ar potrivi unul langa altul? As vrea sa-i alternez. Imi plac plantele cu flori si daca mai si miros e super :D
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Cand spui iasomie presupun ca te-ai referit la Philadelphus. Acesta si Tamarix sunt doua specii putin pretentioase, defapt conditiile lor de mediu sunt destul de asemanatoare. Deci poti sa le asociezi intr-un grup. Mai exact cate exemplare ai din ambele?
 

Fleur

Active Member
Da, la Philadelphus ma refeream si nu am nici un exemplar inca. Urmeaza sa cumpar in primavara si as vrea sa-mi fac un plan cat de cat in ceea ce priveste amplasarea plantelor si implicit costurile.
Cam ce distanta ar trebui sa fie intre ei avand in vedere ca voi planta alternativ. Sa pun 1 si 1 sau 1 tamarix si 2 iasomii? Din ce am vazut eu tamatixul creste mai mult decar iasomia.

Nota: dupa ce capata contur stancaria mea, ne intalnim cu totii si o "udam" :wink:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
tamarix creste mai inalt decat philadephus, intr-adevar/ dar te rog din suflet sa nu-i pui ca pe niste soldatei in rand sau ca pe tabla de sah. Planteaza-i in grupuri, depinde cate exemplare vei cumpara. Pune tamarixul mai in spate si iasomia in fata. ceva de genul asta:



In pozele de fata avem alte specii, dar te ajuta sa intelegi la ce m-am referit.
Ca distanta de plantare lasa intre tulpini o distanta de 1-1.5m. Vor creste si se vor dezvolata impreuna ca un grup compact de arbusti si vor arata bine. Evident, tu controlezi cresterea si forma din taieri, nu le vei lasa sa cresca dupa capul lor.
 

mymo

Active Member
Angela,eu am asa ceva la casa si are si ceva lastari tineri pe langa.Daca se pot scoate cu radacina,cu drag iti trimit.Daca nu,se poate prinde din lastari?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Noi obisnuim sa spunem iasomie la Philadelphus, cunoscut si sub numele de lamaita. Dar este impropriu numele de iasomie fiindca adevarata iasomie este Jasminum, nu foarte intalnita si populara la noi.
 

Fleur

Active Member
http://www.sieberz.hu/index.php?lang=2
Am gasit site-ul asta si mi-a placut ce-am vazut. Ma gandeam sa fac o comanda :D
Este o sugestie buna plantarea in grupuri. Multumesc! Nu ma gandisem :oops:
Daca te referi la Jasminum nudiflorum, Ruxitzica, imi place si aia, si sper ca i-o veni si ei randul :wink:
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Mut aici o discutie mai veche pe aceeasi tema pentru a avea informatii despre rocarii si stancarii cat mai concentrate.
Danuta a spus:
Am cumparat plantute pentru rocarie. Trebuie protejate peste iarna? Daca da, cum trebuie s-o fac? :?
Gabiuta a spus:
Buna seara.
Ne bucuram pentru achizitia ta :) .

Ce plantute?Ce sunt?Daca ne dai citeva informatii :? Intr-o rocarie pot creste si flori anuale si perene si sedumuri si ........multe.
cornelia a spus:
Danuta a spus:
Am inceput cu aranjarea pietrelor in rocarie. Am cumparat : Saxifraga, Sedum, Ienupar, Erica, Saponaria . Mai sunt cateva plantute, dar nu am retinut numele, la pepiniera unde am fost erau atat de multe si toate "ne faceau ochi dulci". Le pot planta sau sa le las sa ierneze in ghivecelele lor? Daca raman in ghivecele trebuie sa le acopar cu ceva? Multumesc anticipat pentru ajutor.
Danuta
Gabiuta a spus:
Sedum,ienupar,erica le poti tine fara grija afara.Chiar in ghivece.
Sxifraga NU.Saponaria de care este?Officinalis sau ocymoides?
Daca este sapunarita noastra....o lasi fara probleme.
Restul???
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Fleur, ai amenajat rocaria? ma gandesc serios sa pregatesc si eu un coltisor ca spatiu am destul si ti-as fi cerut sfatul pentru furnizori - acum studiez oferta de la siberz...multumesc :D
 

Fleur

Active Member
Pe frigul asta? Nuuuu, ca doar n-au intrat zilele in sac :wink: La mine e multa munca acolo fiindca trebuie sa fac intai aleea care duce la poarta....sa mut unele plante...Abia o voi contura anul asta si probabil cele mai multe plante le voi planta primavara viitoare.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
ai si tu dreptate, ca doar ai o groaza de spatiu de amenajat din ce am vazut din imagini. Succes!
 
A

Anonymous

Guest
o stancarie se amenajeaza usor
depinde ce pretentzii ai tu de la plantele pe care le pui si in ce zona esti
daca esti in sudul tzarii,gen bucuresti,unde vara se ajuge si la 50 de grade....e mai dificil,dar ai inca o multzime de optziuni ptr plante perene
una din obtziuni ar fi sa o impodobesti cu flori de piatra,maci californieni si cactushi de amiaza,sanziene,sedum(rozete) ,cimbrishor si busuioc salbatiasta fara sa fii nevoita sa apelezi la plante fantastic de scumpe
mai exista un soi de "bradutzi" taratori
 

sorina

Active Member
v

Elf-a , sun t bimevenite sfaturile tale , eu sunt din centrul tarisoarei asteia si pentru rocaria mea nici nu am de gind sa pun plante scumpe ( dupa parerea mea nici nu s-ar potrivi ) nu stiu daca de exin afara de sempervivum care rezista si peste iarna ????? Dar am sa ma documentez eu :gandit: :gandit: :gandit:
Oricum multumesc de raspuns :wink:
 

sorina

Active Member
pote

poate imi recomandati un Site pt inspiratie pt rocarii . Gabiuto parca tu ao googalit mult la asa ceva . Ma ajuti ???? am facut vreo 2 -3 minirocarii .
 
A

Anonymous

Guest
Re: v

sorina a spus:
Elf-a , sun t bimevenite sfaturile tale , eu sunt din centrul tarisoarei asteia si pentru rocaria mea nici nu am de gind sa pun plante scumpe ( dupa parerea mea nici nu s-ar potrivi ) nu stiu daca de exin afara de sempervivum care rezista si peste iarna ????? Dar am sa ma documentez eu :gandit: :gandit: :gandit:
Oricum multumesc de raspuns :wink:
rezista ,le-am vazut la brasov puse intr-o jardiniera de beton....si era plina de sempervivum(urechelnitza)
 
Sus