Albizzia julibrisin

happy

Well-Known Member
In sfarsit am si eu albizia inflorita!! :dans: Are o singura floare dar la cei 3 ani cati are este o mare realizare.
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am un arbust prins din seminte de la manastirea Dervent din Dobrogea unde nu sunt ocrotiti iarna;l-am plantat de doi ani in gradina la cca 30cm inaltime si acum are 1,20 cm au trecut doua ierni peste el si vad ca merge;sper sa mearga ,dar nu stiu la cati ani ,sau inaltime va inflori.
 

happy

Well-Known Member
Are dreptate Iudit ,trebuie sa va orientati la alti arbori exotici!La voi merge sorbusul,corn kousa,paulownia
oxydendrum

Xanthoceras

davidia involucrata

heptacodium micoinoides
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu am preferat albizzia avand semintele disponibile si am incercat si am vazut ca merge;nu vreau sa fie un copac care sa faca umbra( cei din Dervent erau doar cu un fel de palarie la varf,iar in rest trunchiul gol;asa as dori sa-l fac si eu cand va avea trunchiul mai serios.)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo Happy!!!
Si la mine a inghetat de jos, si Albizzia si Pawlonia - eu stau doar la Polul Nord, nu??
 

happy

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Bravo Happy!!!
Si la mine a inghetat de jos, si Albizzia si Pawlonia - eu stau doar la Polul Nord, nu??
Esti in Alaska nu la Polul Nord . Nu sunteti curati de vi se usuca arborii :rofl:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
cum nu suntem curati??? asta e o superstitie, ceva? trebuie sa ne spui mai multe :D
Nu se usuca de-a binelea, doar ingheata si dau de jos in fiecare an...acum am o albitzzia de 40cm, n-o sa se faca ea copacel prea curand
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Inseamna ca eu sunt imaculata :evil: ca imi tot apar prin gradina albizii din seminte aduse de vint.Dovada e cea de anul asta care a rasarit linga aleea de la intrare si pe care am pozat-o :


dar si cresc si nici nu ingheata.
Asa am mai putut darui puiuti anul trecut.
Pe asta o s-o opresc sa o fac mare :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Pai tu n-ai vazut ca Pipera e plina de albitzzia, la voi clima e ok, rezista copacelul asta.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si numai primarul e e de vina :twisted:
Sunt curti care au in fata casei cite trei-patru.Da,ce sa zic?
Daca vremea va continua sa fie asa cred ca ma reprofilez pe copaci ca altfel totul se va arde prin gradina ;-) .
 

happy

Well-Known Member
Gabiuta a spus:
Inseamna ca eu sunt imaculata :evil: ca imi tot apar prin gradina albizii din seminte aduse de vint.
Te poti spovedi in fiecare luna daca vrei :barfa:
Inseamna ca sunt multe albizii prin zona.Si eu cand am fost la Gradina Botanica erau pastai peste tot pe trotuar in afara incintei! :D
Madalina, totusi daca ai incerca sa plantezi albizia la soare si sa fie protejata de casa vred ca ai reusi sa ai!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Madalina, cam putin a crescut, 40 cm :? ale mele au 1 m fiecare, si mai cresc pana in toamna, doar ca si la mine o iau de jos deja a 3-a oara :mrgreen:
Ca sa creasca bine in sezon trebuie sa-i dai apa din belsug ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
Claudia , la mine fara izolatie extra , la o sapt de -30 a trecut mai bine decat acum 2 ierni cand desi a fost relativ mai cald , perioada de rece a fost mai mare .... 3 sapt de -22 :D :D
claude a spus:
Dane, la mine iarna trecuta din 3 una a murit, culmea ca a murit cea protejata cu paie si sac de rafie :? Celelalte au dat de jos, nici nu stiu ce sa fac, daca sa le imbrac sau nu iarna asta :|
danero2004 a spus:
pai nu stiu dar eram sigur ca va muri si acum e si mai mare , de la an la an baza e tot mai puternica si emite lastari si mai puternici si in felul asta are forta sa acopere ce a inghetat iarna :D
claude a spus:
Mda...eu cred ca o sa le imbrac pe cele 2 si daca iar o iau de jos cu totul cred ca le arunc peste gard, ca m-am saturat, nu mai am nervi pentru plante de gradina nepotrivite pentru zona mea :|
danero2004 a spus:
pai pot sa faca doar frunze , sunt asa decorative incat in niciun caz nu dispare , poate o relocare mai la dos , dar nu disparitie :fluierat:
claude a spus:
Da, dar daca o ia de la nivelul solului in fiecare primavara s-a cam terminat, desi creste repede oricum la mine nu creste mai mult de 1-1,5 maxim pe sezon. Iar in dos nu am cum, nu am loc in care sa fie si ferit de frig si sa aiba soare suficient. La mine sunt curenti de aer reci, sunt langa un lac :(
danero2004 a spus:
atunci incearca folie supraterana cu invels teran din paie si folie :marfa:
claude a spus:
Despre ce folie vorbesti, de plastic, care nu permite trecerea aerului? Oricum o sa incerc totul pentru iarna care vine, pentru ca e ultima sansa :mrgreen:
danero2004 a spus:
pai cu folia si paiele am trecut in prima iarna smochinul fara sa inghete nimic in interior , chiar era prea cald, resturi vegetale , un pic de apa si fermenteaza toata iarna generand caldura :D
claude a spus:
Aha...mersi...eu am pus sac de rafie, ca m-am gandit ca daca pun folie nu respira, se formeaza condens in interior, pe urma ingheata...nici nu stiu cum e mai bine, vad ca nu inteleg fenomenul cum trebuie :oops:
 

daisy111

Active Member
Am in oras o albizzia mare ce este plina de pastai.As vrea sa-i iau si eu cateva,sa incerc sa pun in pamant,poate mi-o iesii vreuna.Dar cand se culeg?acum sunt verzi.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pastaile cind sunt coapte cad singure.In acel moment sunt bune de aruncat pe/in pamint.Copacul pe care eu o il acum in curte este dintr-o pastaie ratacita anul trecut pe la mine prin curte.
 

daisy111

Active Member
Multumesc! :hug: :* Pai nu imi ramane decat sa-l urmaresc.Tot ce mi-e teama sa nu cada bruma urata peste ele sa le afecteze cumva. :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Mai e pina cade bruma Margaretuto.Si daca nu si nu facem noi rost de un copacel sau semincioare :hug: .
 
Sus