Albizzia julibrisin

happy

Well-Known Member
Eu am adunat pastai in luna februarie 2012 si au germinat semintele .Nu au treaba cu gerul asa ca aduni cand poti! :D Conteaza sa le semeni prin luna mai la sfarsit cand se mai incalzeste!
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: pai are abia un an ...sa faca flori?Hm..Adica e mugure de floare? Merci Ionica draga.Nu face dar bine ca am vazut cum e :D
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Felicitari micutului tau, Gabiuto! Ar putea sa il faca de ras pe al meu care are mai multi ani si nu a inflorit defel. O vreme am dat vina pe faptul ca i-am schimbat locatia, moment in care am retezat serios radacina, si prin urmare am redus si coroana. Dar de atunci au trecut doi ani si albizzia mea a crescut semnificativ fara a inflori.

Cat des ati urat albizzile voastre in vara asta secetoasa?
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Prin comparatie, al meu a cam suferit de sete. O sa iau masuri sezonul urmator si il astept la cotitura peste un an. :)
 

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
In cazul acesta ca sa compensez o sa inec albizzia mea anul acesta. Sper sa stie sa inoate! :D

Lasand gluma la o parte, am retinut ca apa din belsug face minuni. Al meu chiar trebuie udat mai mult avand in vedere ca e inconjurat de ciment, asa ca apa de ploaie nu prea se poate infiltra prin jurul lui.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Adina ai sa vezi foarte repede diferenta de crestere.Eu la primul meu copac de albizia am fost uimita de rapiditatea cu care a luat-o din loc.
Stiind insa ce am facut ca sa ii mearga bine la actuala am procedat la fel si nu m-a dezamagit :)
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu doresc la albitia mea sa-i fac coroana ca o umbrela ;am vazut lucrul asta la manastirea Dervent din Constanta si mi-a placut enorm nefiind nici stufoasa sa faca umbra multa dar si de efect;sper sa -mi reuseasca incetul cu incetul.
 

mirceaspc

Active Member
Moderator
Incerc de cativa ani sa prind albizzia in gradina de la tara (la cativa kilometri de Craiova) dar desi creste in fiecare an de aproape 2 metri iarna degera si primavara o iau de la inceput. Anul trecut am protejat unul la fel ca pe smochini si tot nimic. La Craiova am vazut mai multi pomi (de la cei mici la unii mari plini de flori) care cresc si infloresc fara probleme. Cred ca daca ar rezista macar o iarna ar avea sanse mai mari in iernile urmatoare. As putea face ceva sa nu mai degere ?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu am patit la fel, anul acesta am tras pe ei saci de rafie pe care i-am umplut, pe toata largimea lor, cu paie. Daca si asa ingheata pana jos, la primavara ii scot :x
 

popescu gp

Well-Known Member
Cred ca depinde de zona de crestere,de aclimatizare si ma gandesc si de soisau locul de origine a semintelor.Eu il am de doi ani si iata ca in iarna de anul trecut ,cea mai tampita de cand sunt in Dobrogea nu a avut nimic.Sa vedem ce va mai fi la vara.
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
Si eu am patit la fel, anul acesta am tras pe ei saci de rafie pe care i-am umplut, pe toata largimea lor, cu paie. Daca si asa ingheata pana jos, la primavara ii scot :x
Mai Claudia ultimile 2 ierni au fost foarte reci cu temperaturi sub -25grade.Este normal sa se usuce albiziile tinere,scrie peste tot ca rezista doar cand sunt arbori mari la asemenea geruri.Eu o am in gradina si nu a patit nimic :?
Iarna asta se pare ca va fi mai blanda,o sa vezi ca la anul iti infloreste! :D
 

daisy111

Active Member
O intrebare.....am luat 2 teci cu seminte ,pe toamna si acum stau cu ele intr-o camera,ma gandeam sa incep sa pun din seminte la prins.Intrebarea este,trebuie sa tin semintele undeva inainte de a le pune in pamant?Tot aud pe la diversi arbori de faza cu stratificarea la rece (banuiesc ca e vorba de frigider :? ) si recunosc ca nu am inteles la ce gen de seminte se aplica,in ce si cata perioada se aplica treaba asta si cat de rece sa le fie? :? :oops: la fel trebuie si pt albizzi?
 

popescu gp

Well-Known Member
Eu albizzia am prins-o din doua seminte ce le-am luat in toamna lui 2009 si tot atunci le-am pus in ghiveci in casa;au iesit 2 plantute dar una a murit si cealalta a trecut iarna ,in primavara am pus-o in gradina si asa a trecut iarna 2010-2011 si apoi 2011-2012;anul trecut in toamna am rupt cracutele mai mari ,cele mai aproape de pamant si am facut un fel de evantai la varful copacelului;asa am vazut la manastirea Dervent din Constanta in pamant nisipos,lutos si uscat si nu avea nimic ci seminte pe jos si in pom de unde am luat si in anul urmator si am pus intr-un ghiveci mai mare mai multe seminte si in toamna lui 2011 am dat la cunostintele ce au dorit toti lastarii iesiti.Cred ca depinde si de zona, de adaptabilitate ,caci solul dupa cum v-am aratat nu prea era de mare importanta.Eu vara ud in fiecare seara gradina cu furtunul si poate de asta sa fi avut apa suficienta ,dar la Dervent copacii erau plantati pe un deal la cca 1km de Dunare, iar apa trebuia luata de la izvor.
 

daisy111

Active Member
Am tot incercat cu cateva seminte,dar nu vrea sa imi rasare din nici una nimic. :( Oare am gresit cu ceva eu? :? nu inteleg...sau rasar mai greu.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Margaretuto...rasar foarte usor.Le trebuie insa caldura si luminamulta .Daca mai ai seminte incearca prin aprilie-mai si sa vezi atunci.
Fie semintele au fost seci :?
 
Sus