Ajutor! Cymbidium cu mari probleme.

eta

New Member
Cum sa ma supar?

Eu nu stiu ce sfat sa-ti dau dar pot sa-ti spun ca admir sanatatea radacinilor. :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Abia acum am vazut ca ce am scris nu a aparut! :(
Radacinile arata super!si cymbi e superb
Te-as sfatui daca tot l-ai scos din ghiveci sa il pui in altul cu o idee mai mare.
in general orhideelor le place sa fie inghesuite deci nu trebuie sa folosesti un ghiveci cu mult mai mare.Il pui asa cum este nu umbli l radacini pentru ca fiind si inflorit nu ii va placea, mai adaugi scoarta si gata.

Numai bine!
 

CristianG

Well-Known Member
Planta arata foarte bine.Este sanatoasa! Radacinile sunt groase, nu sunt putrezite.Nu iti recomand sa umbli la radacini pentru ca risti sa ii produci suferinte destul de mari plantei.Pune planta intr-un ghiveci un pic mai mare si pune substrat in jurul radacinilor.Ghiveciul sa fie un pic la mare in latime si nu in lungime.Daca este prea lung risti ca "fundul" radacinilor sa putrezeasca pentru ca nu exista aerisire.De obicei, radacinile nu se vor adapta foarte usor la substratul utilizat. Apa reprezinta un risc major de putrezire a acestora. :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
mersi mult pt sfaturi ,l-am mutat intr-un ghiveci putin mai mare dar nu am umblat la radacini deloc ,am completat substratul !ma bucur ca are radacini sanatoase ,l-am luat la reducere la 29 lei :D
 

eta

New Member
Cymbi meu e pe duca :(
Nu mai are niciuna din frunzele de pana acum, mai traieste doar un muguras, e mic, are vreo 3-4 cm, dar si el are varfurile uscate :(( :((
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eta dar ce s-a intamplat cu el?
Tine-l la racoare undeva si uita-te la radacini sa vezi daca se mai poate salva ceva.
Eventual fa-i si niste poze ca sa vedem daca te putem ajuta.
 
Sus