Ajutor! Cymbidium cu mari probleme.

sarselia

Active Member
Moderator
Din pacate avem o banuiala ca in loc de pamant avea alte ciudatenii dar acum asteapta si nu o uda vreo 10 zile.
eventual o data la 2 zile poti sa o pulverizezi pe frunze si un pic la suprafata dar mai mult nu.
Tinem pumnii sa se faca bine!
 

CristianG

Well-Known Member
Foarte nasol!O planta care isi pierde majoritatea radacinilor se regenereaza foarte greu.Acum este iarna. Sa speram ca o sa supravietuiasca pana la primavara.Ma gandeam ca are radacinile putrezite. Buretii i-au favorizat pierderea radacinilor. Sper ca i-ai pus substrat de orhidee bun cu polistiren expandat, scoarta,pietre ori cioburi de teracota la fundul ghiveciului, etc. Daca nu este bine drenat substratul orhideea o sa moara in final.Conteaza si marimea ghiveciului....Sunt atatia factori care pot sa-i fie fatali....Nu este suficient sa-i schimbi substatul si atat. Depinde si de ce contine substratul, de ghiveci, etc... :D
 

eta

New Member
I-am luat substrat de orhidee de la florarie, nu e dintr-acela pt anturium, are scoarta de copac dar nu are polistiren expandat si nici pietre :(

avea un munte de radacini...
 

CristianG

Well-Known Member
eta a spus:
I-am luat substrat de orhidee de la florarie, nu e dintr-acela pt anturium, are scoarta de copac dar nu are polistiren expandat si nici pietre :(

avea un munte de radacini...
Anturium nu poate creste cu substrat pentru orhidee.Este bine ca are scoata de copac, insa mai are nevoie de alte materiale pentru drenaj.Polistirenul expandat se procura de tine separat, cioburile de teracota ori pietrele tot de tine.Nu trebuie sa le cumperi.....Cine avea un munte de radacini? Cymbidiumul? "Munte" de radacini putrezite sa inteleg.....
 

eta

New Member
...da, radacinile erau maro si bureteii imbibati cu apa, desi la suprafata, pana sa scot cymbi din ghiveci, compostul era uscat.

A fost o experienta deprimanta sa vad toata increngatura aceea de radacini afectate.
Am curatat cat am putut, dar nu le-am putut elimina chiar pe toate.

Sper din tot sufletul sa supravietuiasca, are deja doi mugurasi noi.

Am pus si niste poze din timpul transplantarii..., incep de aici :(

http://egradini.ro/forum/webshots_downl ... ySt_ph.jpg
 

eta

New Member
ai vazut pozele cu radacinile? :(

crezi ca mai are sanse?

iar de buretei... n-am mai auzit/vazut pana acum. practic dedesubt nu avea compost, avea doar buretei.

PS: multumesc pentru mesaj, am intrat pe link sa ma documentez.
 

gabi d

Member
Cu placere eta.
Nu arata bine cymbi-ul tau, dar daca l-ai scos din bureteii aia si l=ai pus in scoarta poate isi revine. Daca suntem pesimisti...nu rezolvam nimic. Asa ca iubeste-l si ai grija de el. :D
Este incredibil ce fac unii "florari". :x

P.S. Incearca sa pui ghiveciul pe niste nisip umed sau pe niste pietre pe care sa le mentii umede - astfel cresti umezeala din jurul lui si asta il ajuta. Si, asa cum a spus si sarselia, nu il uda o perioada. Rezuma-te la nisip/pietre umede si la plverizari pe frunza....daca ai putea sa folosesti apa dedurizata ar fi ideal. Bafta!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eta nu arata bine radacinile dar si eu am avut parte de o gramada de orhidee cu probleme pe care pana la urma le-am salvat asa ca nu fii pesimista.
Nu il uda asta in primul rand.
Si pe urma rabdare multa ca va dura o perioada pana isi va reveni dar sunt sigura ca in final se va face bine frumusetea ta!
:D
 

CristianG

Well-Known Member
Nu-mi vine sa cred in ce l-au pus "iubitorii de plante". Porcaria aia de bureti...Numai substrat de orhidee nu era ala....Cred ca ai dat o gramada de bani pe cymbidium. Se afla intr-o situatie foarte dificila din pacate....Sper sa inceapa sa creasca la primavara... :(
 

eta

New Member
Va multumesc pentru incurajari si sfaturi. Si eu am sperante sa se refaca, deja are doi noi mugurasi, bine ca am scos-o din ghiveci si am vazut in ce "pamant" statea.

O sa fiu mai zgarcita si cu apa - desi inainte o udam "conform instructiunilor", habar nu aveam ca sta in buretei.

Acum fac cum mi-ati zis - pauza de apa 10 zile, ii dau doar cu puful putin pe frunze.

mai pun poze pe masura ce cresc mugurasii.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu...
cred ca faptul ca planta statea numai in burete.
Sincera sa fiu nici eu nu am mai intalnit asa ceva.
Sa aiba scoarta sau pamant si ceva burete pe acolo asta da, dar sa fie numai in burete...
Foarte inventivi mai sunt cei ce se ocupa de orhidee.Pacat insa ca in detrimentul plantelor.
:(
 

eta

New Member
Da, Sarselia, ai vazut cum erau bietele radacini, incolacite doar in jurul buretilor...

Tu ai facut ceva special orhideelor tale sa isi revina? Le-ai pus si vreo substanta, ceva fertilizator?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eta nu am facut nimic pentru a-si reveni.
in perioada in care nu se uda nici nu este indicat sa le fie pus vreun ingrasamant.
Pur si simplu dupa ce le-am replantat nu le-am udat cam 10 zile ci doar le-am pulverizat.
Au avut parte de multa lumina si de rabdare maxima.
Si pe urma cum ti-e norocul.
Din pacate la orhidee chiar avem nevoie de rabdare multa pentru a-si reveni ca ele se misca tare incet dar important e sa-si revina nu conteaza in cat timp.
Iti tin pumnii sa isi revina frumusetea ta ca ar fi tare pacat sa-l pierzi ca e superb.
:D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
in sfarsit am reusit sa-mi cumpar un cymbi :D florile incep sa se ofileasca ,dar probabil e inflorit de mult timp ! asa arata
dar... am vrut sa ma uit daca nu are bureti sau ceva minuni in ghiveci ,si spre stupoarea mea nu are nici un fel de substrat ,are ceva scoarta deasupra si in ghiveci sunt numai radacini ! deocamdata l-am pus inapoi in ghiveci ! intrebarea este : ce fac il las asa pina in primavara ? sau sa-l mut intr-un ghiveci mai mare si sa completez substratul ? asa arata radacinile


ps: eta !sper sa nu te superi ca am folosit topicul deschis de tine :oops:
 

gabi d

Member
eu zic ca trebuie sa il pui intr-un ghiveci ceva mai mare. sunt prea multe radacini si prea putin substrat. dar...sunt oameni mai experimentati decat mine aici...poate inca o parere nu ar strica.. :) :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
sannamaria a spus:
in sfarsit am reusit sa-mi cumpar un cymbi :D florile incep sa se ofileasca ,dar probabil e inflorit de mult timp ! asa arata
dar... am vrut sa ma uit daca nu are bureti sau ceva minuni in ghiveci ,si spre stupoarea mea nu are nici un fel de substrat ,are ceva scoarta deasupra si in ghiveci sunt numai radacini ! deocamdata l-am pus inapoi in ghiveci ! intrebarea este : ce fac il las asa pina in primavara ? sau sa-l mut intr-un ghiveci mai mare si sa completez substratul ? asa arata radacinile

E tare frumos si radacinile sunt sanatoase tun!
ai putea sa il pui daca tot ai umblat la el intr-un ghiveci un pic mai mare si sa ii completezi scoarta dar nu umbla la radacini pune-l asa cum este acolo ca fiind si inflorit nu e prea indicat sa incerci acum sa i le descalcesti.

Numai bine!


ps: eta !sper sa nu te superi ca am folosit topicul deschis de tine :oops:
 
Sus