Ajutor! Cymbidium cu mari probleme.

eta

New Member
Buna

am avut o minunatie de cymbidium si acum e pe duca. mai mult de jumatate din bulbi s-au uscat iar frunzele celor inca vii se maronesc la baza si se rup. Pe unele frunze, tot la baza, e un fel e clei.

Va rog ajutati-ma sa o salvez. Nu stiu cum pot sa pun niste fotografii ca sa vedeti cum era inainte si cum e acum. Ma puteti ajuta cumva (si cu uploadul pozelor si cu salvarea frumusetii)?

Multumesc mult-mult.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Bine ai venit Eta!


te rugam sa citesti aici

http://www.egradini.ro/forum/viewforum.php?f=65

iar pe urma te rugam sa te prezinti ca toata lumea sa te intampine cum se cuvine:

http://www.egradini.ro/forum/viewforum.php?f=25

Legat de Cymbidium ori l-ai udat prea mult iar pseudobulbii acestuia au inceput sa putrezeasca ori este vorba de ceva ciuperca sau in fine pot fi o gramada de cauze.
Ideea este sa ne prezinti poze cu el si sa ne spui pe urma unde il tii la cate grade?cam cat de des il uzi?etc


Toate cele bune!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eta spune-ne te rugam unde il tii?
la cate zile il uzi?
cate grade sunt unde il tii?
Cymbidium este o orhidee la care ii place racoarea nu suporta caldura din aparamentele noastre si mai ales acum iarna.
Eu pe ai mei ii tin intr-o camera neincalzita si le place de minune.Anul trecut cand nu stiam nici eu asa de multe despre ei ii tineam intr-o camera incalzita si nu le-a placut deloc.
 

Edelweiss

Active Member
Sarselia, te las pe tine cu explicatiile :D
Mie mi se pare ca prea multi bulbi s-au uscat. Eta spunea de un clei la baza (melci?) ...sau cred eu ca sta apa in vas jos, ori drenajul nu functioneaza, tasandu-se substratul.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cleiul poate fi si de la flori.Bobocii mei au un fel de clei lipicios pe ei dar din cate am citit e ok nu e nimic de speriat.
In schimb ea zicea ca ii putrezesc pseudobulbii ceea ce inseamna ca a fost prea udat si poate ca si temperatura la care e tinut nu a fost cea optima.
In plus nu stiu in ce substrat sta planta -poate fi ceva care sa retina foarte multa apa.
In fine cauzele ar fi multe numai ca avem nevoie de informatii mai multe pentru a ne da cat de cat seama.
:D
 

eta

New Member
multumesc frumos de primire, am dat fuguta pe topicul noilor veniti si m-am si prezentat putin.

din pacate incaperea in care tin orhideea e incalzita cu caloriferul, inclusiv noaptea, cred ca sunt 22 - 24 de grade.

nu am lasat apa in tavita, o ud cam la 5 zile si, uneori, o stropesc cu puful pe frunze. La 3 udari puneam si un fertilizator de orhidee (FloraSelf) dar n-am mai pus de vreo luna.

este in ghiveciul original, nu i-am adaugat alt "pamant" de aceea nu m-am gandit ca ar putea avea melcisori.

ma gandeam sa o transplantez (bulbii care au ramas...) dar tare mi-e teama sa nu-i fac si mai mult rau.

pana acum vreo 2-3 luni, pe masura ce unele frunze se uscau cresteau altele proaspete, dar acum acest lucru nu se mai intampla.

Sa incerc totusi sa o transplantez?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
E posibil sa ma insel dar din cate stiu de la ai mei ...
- toti cymbi au radacinile incalcite si ghiveci mic. Sunt atat de incalcite incat nu ajunge niciodata apa in "miezul" incalcelii
- in spatii inchise apare musculita alba care lasa o secretie lipicioasa - nu e chiar clei dar seamana.
- vad ca uscaturile sunt in mijloc - exact acolo dar la radacina e o problema
- pe exterior vad pui tineri si verzi

Aduna-ti rabdarea, scoate cymbi din ghiveci, descurca radacinile cat mai gratios cu putinta ca sa nu se rupa; indeparteaza ce e uscat si replanteaza restul. O sa ai o planta simtitor mai mica, dar o s-o ai.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eta si eu te sfatuiesc sa faci ce te-a invatat Cornelia.
dupa ce ii schimbi ghiveciul si tai din radacinile care nu mai sunt viabile nu o mai uda vreo 10 zile deloc.
poti sa o pulverizezi dar nu o uda pentru ca excesul de apa dupa ce se taie radacinile poate duce la putrezirea lor.
Dupa trecerea celor 10 zile poti sa o uzi cum o udai adica reia-i ciclul normal.
Din pacate nu le merge prea bine iarna la temperatura camerei pentru ca sunt orhidee la care le place mai mult la racoare.
Dar daca nu ai unde sa o duci nu o lasa langa sursa de caldura si pune-o cat mai aproape de lumina pentru ca trebuie foarte multa.
Speram sa isi revina pentru ca ai un Cymbi superb.
Iti tinem pumnii si te rugam sa revii cu vesti bune in ceea ce-l priveste!
:wink:
 

CristianG

Well-Known Member
Planta este foarte afectata...De obicei cand multi bulbi sunt afectati, motivul este udatul.Centrul plantei este posibil sa fie putrezit la radacini.Apoi nu trebuie sa uitam ca fiecare pseudobulb este legat unul de altul.Bulbii se hranesc reciproc unul de la altul.Din cauza afectarii centrului, ceilalti bulbi nu mai au cum sa se hraneasca asa cum trebuie si atunci incep sa moara si ei mai ales ca plantele tinere nu au radacini viguroase.Bulbii mari ajuta la dezvoltarea celor tineri.Problema cred ca este apa...Si caldura de la calorifere reprezinta o problema. Arunca ce este putrezit si planteaza ce a mai ramas din orhidee. Ai grija cum o manipulezi sa nu ii produci si mai mari daune.Pacat de ea..Arata superb!Daca reusesti totusi sa o salvezi, cu siguranta ca vei astepta ani buni ca sa infloreasca din nou...Succes! :|
 

gabi d

Member
cum s-a mai zis..mai intai curat-o. scoate-o din ghiveci si inmulteste-o daca ai mai multe tufe (mie asa imi pare din pozele tale). curata tot ce e putrezit si transplanteaz-o in pamant de orhidee. dupa asta, eu as scoate-o pe balcon (daca ai) cu conditia sa fie inchis si izolat. incearca sa vezi ce temperatura ai acolo, am vazut ca la temperaturi intre 5 si 12/15 grade rezista fara probleme (asa am vazut la mama...ea lasa usa de la balcon intrecrapata noaptea si intra caldura din sufragerie si se mentine o temperatura relativ constanta de 10 - 15 grade, in functie de temperatura de afara). succes!
 

eta

New Member
multumesc frumos

o sa fac operatiunea sambata, sper sa n-o dau in bara, va fi destul de greu sa o scot din ghiveci, fiind foarte mare.

daca cumva gasesc si melcisori in pamant ce trebuie sa fac? e suficienta mutarea ei in alt pamant sau trebuie sa o si tratez cumva?
 

gabi d

Member
eta separi "tufele" - fiecare intr-un ghiveci separat. bineinteles, asta daca sunt mai multe tufe, ca daca nu e decat 1 nu ai ce sa inmultesti. mama a facut operatia si i-a iesit, deci poate iti iese si tie. tin pumnii.
 

eta

New Member
gata, am replantat. nu stiu ce se va intampla cu ea, radacinile erau putrezite, imbibate cu apa. :(
nu avea pamant (compost) ci niste buretei asa cum sunt cei din filtrul de tigara.
 
Sus